Ինչպես են «սևանում» և «սպիտակում». փաշինյանական ձեռնարկ
Ակնհայտ «զռռում» է, որ «բարձր տնից» հրահանգ է իջեցվել հարձակվել նորանկախ Հայաստանի 1–ին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանի հիմնադրած «Վերնատան» վրա։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ պաշտպանյալը շատ է հուզված ու չեն օգնում անգամ դեղերը։
Ու քանի որ «Վերնատան» համաժողովի դեմ բովանդակային առումով ասելիք չկա, գործի է դրվել հայհոյանքը։
Բացի պետպատվերով հայհոյանքից փորձել են այլ կոդեր էլ գտնել։ Մտածել, մտածել, մտածել են ու եկել այն եզրակացության, որ պետք է ակումբի անվան մասով պաթետիկ բաներ գրել ու հայ գրողների պաշտպանը դառնալ։
Սրանց, իբր, դուր չի եկել, որ կրկնվել է թումանյանական «Վերնատունը»։ Ուշագրավն այն է, որ քննադատողների մեջ կան այնպիսիք, որոնք ձայն չեն հանել կամ նույնիսկ պաշտպանել են «Սասնա ծռեր» անվան տակ հանդես եկողներին ու չեն նեղվել, որ օգտագործվել է էպոսային անունը։
Մյուս կոդով, որով ուզում են քննադատել Վազգեն Մանուկյանին, դա նրա, իբր, «սև» լինելն է։ Ասում են նա համագործակցել է նախկին իշխանության հետ, ու հետևաբար՝ «սև» է։ Դե եթե «սև» է, ուրեմն պետք է հարձակման ենթարկվի։
Քննադատական այս կոդը կաղում է երկու ոտքից, և ահա՛ թե ինչու։
Եթե նախկին իշխանության հետ համագործակցելը կամ նախկինների հետ շփվելը նիկոլենք մեծագույն մեղք են համարում, ապա նրանց հետ չենք ուզում վիճել։ Բայց այստեղ մի փոքր նրբություն կա։ Բանն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը «սևագույն» կերպար է, քանզի հաճախորդի կարգավիճակով համագործակցել է նախկինների հետ։ Դրա դիմաց նրան թույլ տվեցին 2 անգամ ԱԺ պատգամավոր դառնալ։ Նիկոլի կարգավիճակն այդ առումով շատ վատն է։ Նա ոչ թե իրենց չսիրած «սևերի» հետ է եղել, այլ՝ «սևերի» տակ։
Բացի այդ, Վազգեն Մանուկյանին Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնին վերանշանակեց Նիկոլ Փաշինյանը, ով հայտարարեց, թե Մանուկյանը ընտրակեղծիքների զոհ է։ Բա եթե Մանուկյանը «սև» էր, ապա ինչո՞ւ Նիկոլը նրան վերանշանակեց։
Իրականությունն այն է, որ Նիկոլի մոտ «սևանում» կամ «սպիտակում» են ըստ քաղաքական նպատակահարմարության։ Եթե ենթարկվում են իր ապօրինի հրահանգներին ու կամակատար դառնում, ապա «սպիտակ» են ու «սրտի պաշտոնյա», իսկ եթե առաջնորդվում են ոչ թե «վոժդի» ասածներով, այլ օրենքով ու սեփական համոզմունքով, ապա «սևանում» են։
Այսպես, Նիկոլի ու իրեն կից անգրագետ պողոսների սրտի գլխավոր դատախազ է նախորդ իշխանության ժամանակ էլ նույն պաշտոնը զբաղեցնող Արթուր Դավթյանը, ով մինչև իշխանափոխությունը Նիկոլին կալանավորելու միջնորդությամբ մտել էր խորհրդարան։
Նիկոլի համար «սպիտակ» են նաև իր իսկ կողմից նախկինում թվանկարիչ ու ընտրակեղծարար հռչակված ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը և ոչ պակաս թվանկարիչ հռչակված ԱՎԿ պետ Ստեփան Մնացականյանը, ով, ի դեպ, հետհեղափոխական Հայաստանում սիրում է պաշտոնական վիճակագրությունը հետին թվով խմբագրել ու հարմարեցնել «ժողովրդի» վարչապետի քմահաճույքներին։
Մինչև վերջերս «սպիտակագույն» դեմք էր ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, բայց հենց նա ասաց, որ Նիկոլը անհավասարակշիռ է, կարևորը երկրորդականից չի տարբերում և ընդհանրապես հեռու է պետական կառավարման համակարգից, անմիջապես պիտակավորվեց որպես «սև»։
Եթե Վազգեն Մանուկյանն իրեն պահեր Դավթյանի կամ Մուկուչյանի պես, ապա վստահաբար հիմա «սպիտակ» կհռչակվեր կառավարությանը կից ֆեյքային արտադրամասի կողմից։ Բայց քանի որ դա չի արել, ուստի նրան «սևացնում» են, բայց դա չի կարող աշխատել։ Շունը հաչում է, քարավանը գնում է։
Մի խոսքով, Նիկոլի համար «սև» ու «սպիտակը» շատ հարաբերական է և խիստ անձնավորված։
Մի օրինակ էլ բերենք ու սրանով ավարտենք։
Երեկ Նիկոլը Մալաթիայի բնակիչներին համարում էր լֆիկական «Օսվենցիմի»զոհեր, որոնց պետք է ազատագրել։ Իսկ հիմա Լֆիկ Սամոն դարձել է Փաշինյանների ընտանիքի սրտի օլիգարխը, ներեցե՛ք, սեփականատերը։
Երեկ Նիկոլը Մալաթիայի բնակիչներին համարում էր լֆիկական «Օսվենցիմի» զոհեր, որոնց պետք է ազատագրել։ Իսկ հիմա Լֆիկ Սամոն դարձել է Փաշինյանների ընտանիքի սրտի օլիգարխը, ներեցե՛ք, սեփականատերը։

Явным образом выпячивается то, что из «высокого дома» спущено распоряжение совершать нападки на основанный 1-ым премьером новонезависимой Армении Вазгеном Манукяном общественно-политический клуб «Вернатун». Такое впечатление, что подзащитный серьезно озабочен, и ему не помогают даже лекарства.
И поскольку сказать против форума «Вернатуна» что-либо содержательное не могут, в дело пущена ругань.
Помимо охаивания по госзаказу, попытались найти также другие коды. Пораскинув мозгами, пришли к заключению, что нужно написать что-то патетическое по части названия клуба, став защитниками армянских писателей.
Этим, якобы, не понравилось то, что название повторяло туманяновский «Вернатун». Примечательно то, что среди критикующих есть те, кто молчал или даже защищал тех, кто выступал под именем «Сасна црер», и не расстраивался использованию названию эпоса.
Другим кодом, посредством которого хотят критиковать Вазгена Манукяна, является его, якобы, бытность «черным». Говорят, мол, он сотрудничал с предыдущими властями, поэтому он – «черный». Если же «черный», значит должен подвергаться нападкам.
Этот код критики хромает на обе ноги, и вот почему.
Если сотрудничество с предыдущей властью или контакты с предыдущими николовцы считают величайшим грехом, то спорить с ними не будем. Однако здесь есть небольшое «но». Дело в том, что Никол Пашинян – «чернейший» образ, так как сотрудничал с предыдущими в статусе клиента. Взамен этого ему позволили дважды стать депутатом НС. Статус Никола в этом плане куда хуже: он был не с «черными», а под «черными».
Кроме того, Вазген Манукян был переназначен в должности председателя Общественного совета Николом Пашиняном, заявившим, что Манукян – жертва избирательных фальсификаций. Возникает логичный вопрос: если Манукян был «черным», тогда почему Никол его переназначил?
Действительность же в том, что у Никола «чернеют» или «белеют» в соответствии с политической целесообразностью. Если подчиняются его незаконным распоряжениям и становятся приспешниками, то являются «белыми» и «чиновниками сердца», а если руководствуются не заявлениями «вождя», а законом и собственными убеждениями, то «чернеют».
Итак, генпрокурором сердца Никола и действующих при нем погосов является занимавший при предыдущей власти тот же пост Артур Давтян, который до смены власти вошел в парламент с ходатайством об аресте Никола.
«Белыми» для Никола являются также провозглашенный им в прошлом рисующим цифры и фальсификатором выборов председатель Центризбиркома Тигран Мукучяни и объявленный не меньшим цифрорисовальщиком глава Национального статистического комитета Степан Мнацаканян, который, кстати, любит редактировать в постреволюционной Армении задним числом официальную статистику и подстраивать ее под капризы «народного» премьера.
До недавних пор одной из «белейших» фигур был экс-директор СНБ Артур Ванецян, но как только он заявил, что Никол – неуравновешен, не отличает важное от второстепенного и вообще далек от системы государственного управления, сразу же был объявлен «черным».
Если бы Вазген Манукян вел себя наподобие Давтяна или Мукучяна, он наверняка был бы провозглашен действующим при правительстве фейковым цехом «белым». Но, так как он этого не сделал, его «очерняют», однако работать это не может. Собака лает, караван идет.
Словом, «черное» и «белое» для Никола весьма относительны и крайне персонализированы.
Приведем еще один пример, которым и ограничимся.
Еще вчера Никол считал жителей административного округа Малатия жертвами лфикского «Освенцима», которых нужно освободить. А сейчас Лфик Само стал олигархом (извиняюсь – собственником) сердца семьи Пашинянов.
Как «чернеют» и «белеют»: пашинянское руководство