Երբ անցնում է հեղափոխական աղմուկը. Սանասարյանը խոսել է նիկոլենց ընտրակեղծիքներից (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանի վրա գրոհելով ու արտահերթ ընտրություններն արագացնելով ընդամենը մեկ խնդիր էր լուծում՝ ամբողջական իշխանություն հաստատել։
Նա հասկանում էր, որ եթե ժամանակն անցնի, ապա կանցնի նաև էյֆորիան ու ինքը չի կարողանա բավարարել սեփական ախորժակը։ Համ էլ՝ հեղափոխական աղմուկի տակ հեշտ էր լինելու ընտրակեղծիք կիրառելը։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին կայացած ընտրությունները հռչակվեցին ամենաժողովրդավարականը և ամենալեգիտիմը, բայց դա այդպես չէր։ Բացի, թերևս, ընտրակաշառքից կիրառվել էին բոլոր այն մեթոդները, որոնք կային նաև նախորդ իշխանությունների զինանոցում։ Խոսքը վարչական ռեսուրսի, քրեական տարրերի և ընտրացուցակային մանիպուլյացիաների մասին է։ Ու եթե սրան գումարում ենք նաև հեղափոխական էյֆորիայի պայմաններում հոգեբանական մանիպուլյացիաները, ապա 2018–ի ԱԺ արտահերթ ընտրությունները ոչ լեգիտիմ էին։ Այդ մասին, սակայն, ընդունված չէր խոսել աղմուկի պայմաններում։
Որևէ մեկը չէր ուզում լսել հարցն այն մասին, թե ի՞նչ եղան շրջիկ խմբերի, կրկնաքվեարկությունների մասին խոսակցությունները և կասկածները։ Դրանք կա՛մ պետք է հերքվեին, կա՛մ հաստատվեին։
Իրականությունն, ամենայն հավանականությամբ, այն է, որ նիկոլենք պարզապես օգտվեցին նախկինից մնացած ժառանգությունից։ Իսկ եթե դա այդպես չէ և ոչ մի ցուցակային կեղծարարություն չէր եղել, ապա պետք է ներկաները նախկիններից ներողություն խնդրեն զրպարտանքի համար։
Ինչ վերաբերում է «թավշյա» տղաների ու աղջիկների իրականացրած կեղծիքներին, ապա այդ մասին հրապարակային խոսեց «գըմփ–գըմփ–հու»–ի սերնդի կարկառուն ներկայացուցիչը՝ Դավիթ Սանասարյանը, նույն ինքը կոռուպցիոն սկանդալի մեջ հայտնված նախկին վերահսկիչը։
Սանասարյանը խոսել է վարչական ու քրեական ռեսուրսի կիրառման մասին։ Այդ ռեսուրսն, ըստ նրա, աշխատել է Ալեն Սիմոնյանի օգտին (ուշագրավ է, որ Սանասարյանն այն օրերին չէր խոսում կեղծիքներից, բայց հենց դուրս մնաց պաշտոնյաների ցանկից ու հեռացավ լափամանից, սկսեց բարձրաձայնել ընտրակեղծիքների մասին, ասել է թե՝ նա հիմա պարզապես «աբիժնիկություն» է անում, ու եթե մնար պաշտոնին և շարունակեր վերահսկելու միջոցով փող աշխատել, ապա հպարտ քաղաքացիներն այդպես էլ չէին իմանա, թե ինչպես են կեղծել ընտրությունները)։
Սանասարյանի ասածներին «լայվի» սիրահար Նիկոլը չի արձագանքել։ Մինչդեռ հնչել է շատ լուրջ մեղադրանք և հեղափոխականների ներսից ոչ լեգիտիմ է հայտարարվել նիկոլական խորհրդարանն ու այդ խորհրդարանի տնօրեն Նիկոլ Փաշինյանը։

Когда утихает революционная шумиха: Санасарян заговорил о фальсификации выборов николовцами (видео)
Осадой парламента и форсированием проведения внеочередных выборов, Никол Пашинян решал одну единственную задачу – утверждение единоличной власти.
Он понимал, что с течением времени уляжется также эйфория, и он не сможет удовлетворить собственный аппетит. Кроме того, под революционной шумихой было бы намного легче применить избирательные фальсификации.
Прошедшие в декабре прошлого года выборы были провозглашены самыми демократическими и легитимными, но это было далеко не так. Наверное, кроме избирательного подкупа, были задействованы все имевшиеся в арсенале предыдущей власти методы. Речь об административном ресурсе, криминальных элементах и манипуляциях с избирательными списками. И если добавить к этому психологические манипуляции в условиях революционной эйфории, то внеочередные выборы НС 2018-го были нелегитимными. Однако говорить об этом в условиях шумихи было не принято.
Никто не хотел слышать вопроса о том, что стало с разговорами и подозрениями относительно мобильных групп и повторных голосований. Они должны были быть или опровергнуты, или подтверждены.
Реальность, скорее всего, в том, что николовцы попросту воспользовались оставшимся от прошлого наследием. Если же это не так, и никаких фальсификаций со списками не было, то сегодняшние должны попросить прощения у предыдущих – за клевету.
Что касается осуществленных «бархатными» парнями и девчатами фальсификаций, то об этом публично заявил яркий представитель поколения «гмп-гмп-ху» Давид Санасарян – бывший глава Контрольной службы, оказавшийся в центре коррупционного скандала.
Санасарян заговорил о применении административного и криминального ресурса. Этот ресурс, по его словам, работал в пользу Алена Симоняна (примечательно, что в те дни Санасарян не говорил о фальсификациях, но, как только вылетел из списка чиновников и лишился доступа к кормушке, начал говорить об избирательных фальсификациях, то есть действует сейчас наподобие обиженника, и если бы он остался при должности и продолжил зарабатывать на контролирующей деятельности, то гордые граждане так и не узнали бы, как выборы были сфальсифицированы).
На слова Санасаряна любитель «лайвов» Никол не отреагировал. Между тем как было озвучено очень серьезное обвинение, и изнутри революционеров нелегитимными объявлены николовский парламент и хозяин этого парламента Никол Пашинян.