Աճողական թռիչքը և թռիչքաձև աճը. Լևոնից մինչև Նիկոլ
Նիկոլ Փաշինյանը նոր Մերսեդեսների, նոր առանձնատան, նոր ինքնաթիռի հանդեպ թուլությունը փորձում է ներկայացնել որպես սուղ անհրաժեշտություն։ Աչքով և ունքով, ինչպես նաև դեմագոգիկ ձևով բացատրում են, թե բա որպեսզի Նիկոլը լավ աշխատի, ունենա կոմֆորտային պայմաններ և տնտեսական աճ ապահովի, պետք է կես միլիոն դոլարանոց «Մերսեդեսով» շրջի ու 55 միլիոն դոլարանոց ինքնաթիռով թռչի։ Բայց դա բլեֆ խոսակցություն է։ «Թավշյա» խաբեության պես մի բան։
Ինքնաթիռը չէ, որ պետք է տնտեսական աճ ապահովի։ Ամեն ինչ կախված է պետության ղեկին գտնվողի տեսակից, մտածողությունից, նրան շրջապատող թիմից ու կառավարչական հմտություններից։ Այդ առումով արժե տեսնել, թե ի՞նչ կապ կա կառավարման որակի, մակրոտնտեսական արդյունքների ու սպասարկող մեքենաների կամ ինքնաթիռների միջև։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանից մինչև Նիկոլ Փաշինյան
Լևոն Տեր–Պետրոսյան
ՀՀ 1–ին նախագահն ընտրվեց 1991–ին։ Որպես ժառանգություն նա ԽՍՀՄ–ից ստացավ մոտ 30 միլիարդ դոլարին համարժեք ՀՆԱ։
Երբ 1998–ին Տեր–Պետրոսյանին հեռացրեցին նախագահի պաշտոնից, ՀՀ ՀՆԱ–ն 1,9 միլիարդ դոլարի չափ էր, իսկ պետական բյուջեն՝ շուրջ 300 միլիոն դոլար էր։ Ասել է թե 1–ին նախագահն իր ստացած ժառանգությունը կրճատեց 15 անգամ։ Կային, իհարկե, օբյեկտիվ պատճառներ, բայց սուբյեկտիվն էլ պակաս չէր։
Սուբյեկտիվ գործոն էր, մասնավորապես, տոտալ թալանը, որն իրականացվեց սեփականաշնորհման միջոցով։
Տեր–Պետրոսյանի կառավարման շրջանում դրվեցին քրեաօլիգարխիկ քաղաքական համակարգի և նոմենկլատուրային կապիտալիզմի հիմքերը, խաղի կանոն դարձավ ընտրակեղծիքը։
1991–1998թթ. մեր երկրից արտագաղթեց մոտ 600 հազար մարդ։
Իր պաշտոնավարման վերջում Տեր–Պետրոսյանն ուզում էր ներքին լեգիտիմության դեֆիցիտն ու անարդյունավետ կառավարումը փոխհատուցել Արցախի հարցում փուլային զիջումների գնալու տեսքով, սակայն նրա ծրագիրը կանգնեցվեց, բայց ցավոք չկանգնեցվեց այդ մտածողությունն ու լևոնական տիրույթի հնարավոր վերակենդանացումը։
Ինչ վերաբերում է Տեր–Պետրոսյանին սպասարկող ինքնաթիռին, ապա նա որպես ՀՀ նախագահ օգտվում էր ԽՍՀՄ–ից ժառանգություն մնացած «ՏՈՒ–134Ա–3»–ից։
ՀՀ 2–րդ նախագահը Տեր–Պետրոսյանից ստացած մակրոտնտեսական ժառանգությունն իր պաշտոնավարման ժամանակ բազմապատկեց։ ՀՆԱ–ն Քոչարյանի նախագահության 10 տարիներին աճեց մոտ 6 անգամ՝ հասնելով 12 միլիարդի սահմանագծին։ Պետական բյուջեն աճեց 8 անգամ. այն 2,5 միլիարդի չափ էր։
Ռ. Քոչարյանի կառավարման օրոք տնտեսությունը երկնիշ աճերով էր աչքի ընկնում։
Կասեցվեց արտագաղթը և սկսած 2004թ.–ից մենք ունեցանք ներգաղթ՝ ընդհանուր առմամբ 36.300 մարդու չափով, ինչն աննախադեպ էր նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ ու դեռ չի կրկնվել։
Ի դեպ, Քոչարյանին սպասարկում էր այն նույն՝ 1979թ. արտադրության ինքնաթիռը, որը սպասարկել էր Տեր–Պետրոսյանին, բայց ավելի մաշված վիճակում։ Բայց միայն 2007–ի վերջում ՀՀ իշխանությունը որոշեց բարոյական ու ֆիզիկական մաշվածք ունեցող «ՏՈՒ–134Ա–3»–ը փոխարինել «Airbus A310-222»–ով։
Քոչարյանի «ՏՈՒ»–ն այնքան անհարմարություններ էր պատճառում, որ նույնիսկ մինչև Փարիզ թռչելու համար անհրաժեշտ էր Բուլղարիայում կանգառ անել լիցքավորվելու համար։ Բայց դա չխանգարեց Քոչարյանին տպավորիչ արդյունքներ ապահովել պետական կառավարման մեջ, այդ թվում՝ հետ պտտեցնել Արցախի հարցով կապիտուլյացիոն փուլային ծրագիրը և միջազգայնորեն ամրագրել ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքը և հանրաքվեի միջոցով կարգավիճակի որոշումը։
Սերժ Սարգսյան
Քոչարյանը միայն կես տարի օգտվեց նախագահական նոր ինքնաթիռից։ 2008–ից նախագահ դարձած Սերժ Սարգսյանը արտասահմանյան այցերը հենց այդ ինքնաթիռով էր իրականացնում։
Նրա պաշտոնավարման 10 տարում մեր տնտեսությունը փաստացի դոփում էր տեղում։ 2009–ին արձանագրվեց տնտեսական անկման համաշխարհային ռեկորդ. դոլարային հաշվարկով մեր տնտեսության ծավալները փոքրացան շուրջ 35 տոկոսով։
2018–ին երբ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, մեր ՀՆԱ–ն գրեթե նույն ցուցանիշն ուներ, ինչ 2008–ին։ Այսինքն՝ Ռոբերտ Քոչարյանից ստացածը Սերժ Սարգսյանը չավելացրեց։ Պետական բյուջեի մասով էլ նույն պատկերն էր։
Վատ իմաստով 2008–2018թթ. ավելացել է երկու բան՝ արտագաղթն ու արտաքին պարտքը։ Երկրից այդ ընթացքում հեռացավ մոտ 400 հազար մարդ, իսկ արտաքին պարտքն ավելացավ ավելի քան 4 անգամ։
Արցախի մասով էլ մի փոքր շեղում տեղի ունեցավ քոչարյանական գծից։
Ընդհանուր առմամբ Սարգսյանի կառավարման արդյունքն այն է, որ ստացանք ապրիլյան քառօրյա պատերազմ, մարդկային ու տարածքային կորուստներ, ինչպես նաև նոր խնդիրներ առաջացնող իշխանություն՝ ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի։
Ճիշտ է, Հովիկ Աբրահամյանի ու հատկապես Կարեն Կարապետյանի վարչապետության շրջանում որոշակի տնտեսական աշխուժացում և իրավիճակի բարելավում էր արձանագրվում, բայց համակարգն այնքան էր ուշանում բարեփոխումներից ու այնքան էր լճացած, որ Սարգսյանի խոստման դրժումը դարձավ այն կայծը, որը 2018–ի ապրիլին հրապարակ հանեց տասնյակ հազարավոր մարդկանց։
Նիկոլ Փաշինյանն օգտվում է Սերժ Սարգսյանին սպասարկող ինքնաթիռից, բայց նրա սիրտը ավելի լավ ու թանկանոց բան է ուզում։ Որպեսզի առանց կանգառների թռչի օվկիանոսից այն կողմ, դուխով միտինգ անի, շրջագայի ու Հայաստանի համար զրոյական արդյունքներով վերադառնա։
Փաշինյանի օրոք սկսել են կեղծել վիճակագրությունը։ Ընդ որում՝ կեղծում, սրբագրում ու խմբագրում են արդեն հրապարակված թվերը։
Նիկոլի տնտեսական արդյունքները չեն երևում։ Մակրո–թվերի առումով նրա իշխանության ապահովածը զիջում է Կարեն Կարապետյանի վարչապետության շրջանում արձանագրվածին։
Հետիշխանափոխական շրջանում արդեն երկրորդ տարին է տնտեսական աճը պլանավորվում 5 տոկոսի սահմաններում։ Մինչդեռ խոստացվել էր թռիչք։
Սկսել են թաքցնել արտագաղթի թվերը, իսկ պլյուսներ ապահովող հնդիկներին ներկայացնում են որպես ներգաղթի ապացույց։
Նիկոլը պետական պարտքը հասցրել է 7 միլիարդ դոլարի։ Արտաքին ներդրումները կտրուկ անկում են ապրում։
Փաշինյանն առաջարկում է պողոսներին հաղթահարել աղքատությունն իրենց ուղեղներում՝ հընթացս ապահովելով սեփական աղքատության հաղթահարումը սեփական գրպանում։ Բնականաբար, պետբյուջեի ու սեփականատեր հռչակված նախկին օլիգարխների հաշվին։
Նիկոլի ապահովածն այն է, որ եթե Սարգսյանի նախագահության շրջանում դրսի շրջանակները վարձակալական հիմունքներով էին գործում իշխանական տիրույթում, ապա հիմա դրանք փայատեր են դարձել ու հայտ են ներկայացնում ամբողջական իշխանություն վերցնել։ Նիկոլի շնորհիվ ակտիվացել է թուրքական 5–րդ շարասյունը։ Մեր երկիրը դարձել է «պռախադնոյ դվոռ» գործակալների ու լրտեսների համար։
Այնպես որ, թանկարժեք տները, մեքենաները և ինքնաթիռները որևէ կապ չունեն կառավարման որակի ու արդյունքների հետ։ Եթե մարդն անգրագետ է, դատարկ ու ստախոս, ապա նրան չի օգնի անգամ զրահապատ «Ռոլս Ռոյսը», վերջին մոդելի «Բոինգը» և ռադիոտան պես ապօրինաբար զավթված առանձնատունը։

Нарастающие полеты и взлетный рост: от Левона до Никола
Никол Пашинян пытается преподнести свою слабость к новым «Мерседесам», новому особняку, новому самолету как острую необходимость. Обиняками и в демагогической форме дают понять, мол, чтобы Никол хорошо работал, имел комфортные условия и обеспечил экономический взлет, он должен разъезжать на «Мерседесе» за полмиллиона долларов и летать на самолете за 55 миллионов долларов. Однако это – блеф. Нечто сродни «бархатному» обману.
Не самолету обеспечивать экономический взлет. Всё зависит от типа, мышления, окружающей команды и управленческих способностей находящегося за рулем государства человека. В этом плане стоит взглянуть на то, какая связь прослеживается между качеством управления, макроэкономическими результатами и обслуживающими машинами или самолетами.
От Левона Тер-Петросяна до Никола Пашиняна
Левон Тер-Петросян
1-ый президент РА был избран в 1991 году. В качестве наследства от СССР он получил равнозначный почти 30 млрд долларов ВВП.
Когда в 1998-ом Тер-Петросяна отстранили от президентского поста, ВВП Армении равнялся 1,9 млрд долларов, а госбюджет – 300 млн долларов. То есть 1-ый президент сократил полученное им наследство в 15 раз. Конечно, были и объективные причины, но субъективных было не меньше.
Субъективным фактором было, в частности, тотальное разграбление, которое осуществили путем приватизации.
При Тер-Петросяне были заложены основы криминально-олигархической политической системы и номенклатурного капитализма, правилом игры стали избирательные фальсификации.
За 1991-1998гг. из страны эмигрировало 600 тыс. людей.
В конце своего правления Тер-Петросян хотел компенсировать дефицит внутренней легитимности и неэффективного управления поэтапными уступками в вопросе Арцаха, но его планы были пресечены. Однако, к сожалению, пресечь не удалось это мышление и возможную реанимацию левоновского сегмента.
Что касается обслуживавшего Тер-Петросяна самолета, то он, как президент, пользовался оставшимся в наследство от СССР «Ту-134А-3».
2-ой президент РА Роберт Кочарян в период своего правления приумножил полученное от Тер-Петросяна макроэкономическое наследство. За 10 лет президентства Кочаряна ВВП вырос в 6 раз, достигнув 12 млрд долларов. Госбюджет вырос в 8 раз – до 2,5 млрд долларов.
В период правления Р.Кочаряна экономика страны фиксировала двухзначный рост.
Была остановлена эмиграция и, начиная с 2004 года, мы имели иммиграцию, достигшую в общей сложности 36.300 человек, что было беспрецедентным в истории новонезависимой Армении явлением, повторить которое не удалось до сих пор.
Кстати, Кочаряна обслуживал всё тот же самолет 1979 года выпуска, который обслуживал Тер-Петросяна, но в более изношенном состоянии. Лишь в конце 2007 года власти РА решили заменить морально и физически устарелый «Ту-134А-3» на «Airbus A310-222».
«Ту-134» Кочаряна причинял столько неудобств, что даже для полета в Париж требовалась остановка в Болгарии для дозаправки. Однако это не помешало Кочаряну обеспечить впечатляющие результаты в деле государственного управления, в том числе отмотать назад капитуляционный поэтапный план по вопросу Арцаха и закрепить на международной арене право НКР на самоопределение и определение статуса посредством референдума.
Серж Саргсян
Кочарян пользовался новым президентским самолетом лишь полгода. Ставший с 2008 года президентом Серж Саргсян отбывал в свои иностранные визиты именно на этом самолете.
За 10 лет его правления наша экономика фактически топталась на месте. В 2009-ом был зафиксирован мировой рекорд экономического спада: в долларовом выражении объемы нашей экономики сократились на 35 процентов.
В 2018-ом, когда Серж Саргсян подал в отставку, наш ВВП был практически на том же уровне, что и в 2008-ом. То есть полученное от Роберта Кочаряна Серж Саргсян не увеличил. Аналогичная картина была и по части госбюджета.
В негативном смысле за 2008-2018гг. увеличились две вещи – эмиграция и внешний долг. Из страны за это время уехало около 400 тыс. человек, а внешний долг вырос в более чем 4 раза.
Касательно же вопроса Арцаха произошло некоторое отклонение от кочаряновской линии.
В целом результатом правления Саргсяна было то, что мы получили апрельскую четырехдневную войну, человеческие и территориальные потери, а также порождающую проблемы власть в лице Никола Пашиняна.
Правда, за время премьерства Овика Абрамяна и в особенности Карена Карапетяна были зафиксированы некоторая активизация экономики и улучшение положения, но система настолько отставала от реформ и настолько пребывала в застое, что отступление Саргсяна от данного им обещания стало той искрой, которая вывела в апреле 2018-го на площадь десятки тысяч людей.
Никол Пашинян пользуется обслуживавшим Сержа Саргсяна самолетом, но его душа хочет чего-то более хорошего и дорогостоящего. Чтобы без остановок летать по ту сторону океана, духовито проводить митинги, путешествовать и возвращаться с нулевыми для Армении результатами.
При Пашиняне начали фальсифицировать статистику. Причем рисуют, корректируют и редактируют уже опубликованные цифры.
Экономических результатов Никола не заметно. В плане макропоказателей обеспеченные им цифры уступают тем, что были зафиксированы в период премьерства Карена Карапетяна.
В период после смены власти уже второй год подряд экономический рост планируется в пределах 5 процентов. Между тем как был обещан экономический взлет.
Начали скрывать данные по эмиграции, а обеспечивающих положительное сальдо индусов преподносят в качестве доказательства иммиграции.
Никол довел госдолг до 7 млрд долларов. Внешние инвестиции переживают резкий спад.
Пашинян предлагает погосам преодолеть бедность в своих головах, параллельно преодолевая бедность в своем кармане. Естественно, за счет госбюджета и провозглашенных собственниками бывших олигархов.
Обеспеченное Николом заключается в том, что, если в период президентства Саргсяна внешние круги действовали во властном поле на арендных началах, то сейчас они вошли в долю к власти и подают заявку на обладание всей властью. Благодаря Николу активизировалась турецкая 5-ая колонна. Наша страна стала проходным двором для иностранных агентов и шпионов.
Так что, дорогостоящие дома, машины и самолеты не имеют к качеству управления и показываемым результатам никакого отношения. Если человек безграмотен, пуст и лжив, то ему не помогут даже бронированный «Роллс Ройс», «Боинг» последней модели и захваченный наподобие Дома кино особняк.