Ովքեր և ինչու են դեմ ռուսական ռազմաբազային. թուրքական 5–րդ շարասյունն ակտիվանում է
Ռուսական 102–րդ ռազմաբազան Հայաստանից դուրս բերելու և մեր երկրի անվտանգության համակարգը փլուզելու հարցում կա երկու հիմնական շահագրգիռ կողմ՝ Թուրքիա և Ադրբեջան։
ԱՄՆ–ը Հայաստանի դեմ ոչինչ չունի։ Այդ երկիրը մեր գործընկերն է, բայց խնդիր ունի Ռուսաստանի հետ։
ԱՄՆ թիրախը Ռուսաստանն ու Իրանն են։ Եթե ամերիկացիների հակառուսական ծրագրերը մեր տարածաշրջանում կյանքի կոչվեն, ապա Հայաստանը ոտատակ կընկնի, բայց դա չէ ամերիկացիների նպատակը։ Պարզապես այդպես կստացվի։ Ինչպես ասում են՝ ոչ մի անձնական բան, միայն բիզնես։
Մեր տարածաշրջանում ԱՄՆ–ը աշխատում է ՆԱՏՕ–ական Թուրքիայի միջոցով։ Ռուսական ներկայության չեզոքացումը նշանակում է թուրքական ներկայության ավելացում։ Դա շատ հստակ երևաց Վրաստանի օրինակով։ Ախալքալակի ռազմաբազայի հեռացումից ու ռուս–վրացական հարաբերությունների վատացումից հետո մեր հարևանը դարձել է թուրք–ադրբեջանական կապիտալի կցորդ պետություն։
Նույն բանը, փաթեթավորված մարդու իրավունքների պիտակով, հիմա քարոզվում է մեզ մոտ։ Բոլոր այն շրջանակները, որոնք արևմտամետի անվան տակ հանդես են գալիս ՀԱՊԿ–ի դեմ, կողմ են արտահայտվում ռուսական ռազմաբազան Գյումրիից հեռացնելու և հայ–ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները վնասելու օգտին, հանդիսանում են թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչներ։ Սրանք հատկապես ակտիվացել են հեղափոխությունից հետո, քանզի 5–րդ շարասյան դրսի տերերը փայ ունեն «թավշյա» հեղափոխության մեջ։
Եթե նախկին իշխանությունների օրոք թուրքական 5–րդ շարասյունը մեր երկրում գործում էր, այսպես ասած, վարձակալական հիմունքներով ու ոչ այդքան լկտի ձևով (նախկիններին թվում էր, թե իրենք են հաճախորդացնում «արևմտամետներին», բայց դրսից իրենց հաճախորդացրեցին ու վերջում մերժեցին), ապա 2018–ի մայիսից հետո սրանք արդեն փայատիրոջ կարգավիճակով են գործում Հայաստանում ու ամբողջական իշխանություն վերցնելու հայտ են ներկայացնում։
Նիկոլ Փաշինյանը հեղափոխության դրսի փայատերերի հետ գործարքի է գնացել, քանզի վախենում է, որ աթոռը կկորցնի, եթե չբավարարի նրանց պահանջները։ Արդյունքում՝ ինքը պաշտոնապես Մոսկվայի հետ դրական կուրսը փորձում է պահել, բայց «տակից» թույլատրում է հակառուսական քաղաքականությունն ու քարոզն իրականացնել։
Թուրքական 5–րդ շարասյունը հիմա այնքան է երես առել, որ բացահայտորեն է գործում։ Օրինակ՝ «իրավապաշտպանի» կարգավիճակ ունեցող Արթուր Սաքունցը, դրսի ֆինանսավորմամբ, սեմինար–քննարկում է կազմակերպել «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» թեմայով։ Մասնակցել են իր նմանները և ռազմաբազայի դեմ քարոզ տարել։
Նման բան հնարավոր կլինե՞ր ՆԱՏՕ անդամ երկրներում՝ իշխանությունների հովանու ներքո կամ առնվազն չխոչընդոտման պայմաններում սեմինար կազմակերպվեր ԱՄՆ ռազմաբազաները կամ ՆԱՏՕ–ի գրասենյակները հեռացնելու թեմայով։ Իհարկե՛, հնարավոր չէր լինի, ու ճիշտը դա է։
Մեզ մոտ հիմա խայտառակ վիճակ է։ Թուրքական մի գործակալի տանում են Նաիրի Հունանյանի մոտ ու հետո դա օգտագործում ներքաղաքական ու հակառուսական նպատակներով, մյուսին գրանտ են տալիս ու ռուսական ռազմաբազաների դեմ քսի տալիս, երրորդին էլ վարչապետի հետ են հանդիպացնում ու գործոն սարքում։
Սրանք բոլորը մի խնդիր են լուծում՝ Հարավային Կովկասում ռուսական ներկայությունը փոխարինել թուրքականով։ Իսկ թե ինչ կլինի դրա արդյունքում Հայաստանի անվտանգության համակարգի հետ, 5–րդ շարասյանը չի հետաքրքրում։

Кто и почему против российской военной базы: турецкая 5-ая колонна активизируется
В вопросе вывода из Армении 102-ой российской военной базы и развала системы безопасности нашей страны есть две основные заинтересованные стороны – Турция и Азербайджан.
США против Армении ничего не имеют. Они – наш партнер, но имеют проблемы с Россией.
Мишенью США являются Россия и Иран. Если антироссийские планы американцев в регионе будут реализованы, Армения окажется растоптана, но американцам нужно не это. Попросту так получится. Как говорится, ничего личного, только бизнес.
В нашем регионе США работают через члена НАТО Турцию. Нейтрализация российского присутствия означает возрастание турецкого. Это довольно четко проявилось на примере Грузии. После вывода военной базы из Ахалкалаки и ухудшения грузино-российских отношений наш сосед стал государством-придатком турецко-азербайджанского капитала.
То же самое, но завернутое в права человека, сейчас пропагандируется у нас. Все те круги, которые под видом прозападников выступают против ОДКБ, высказываются за вывод российской военной базы из Гюмри и в ущерб армяно-российским стратегическим отношениям, являются представителями турецкой 5-ой колонны. Они в особенности активизировались после революции, поскольку внешние хозяева этой 5-ой колонны являются пайщиками «бархатной» революции.
Если при предыдущих властях турецкая 5-ая колонна действовала в нашей стране, так сказать, на арендных началах и не в столь наглой форме (предыдущим казалось, что они клиентизируют «прозападников», но в реальности извне клиентизировали их самих, а затем – отвергли), то после мая 2018-го они действуют в Армении уже в статусе дольщиков и подают заявку на получение полной власти.
Никол Пашинян пошел на сделку с внешними пайщиками революции, так как боится, что может потерять власть, если не удовлетворит их требований. В результате, официально он пытается поддерживать позитивный курс в отношениях с Москвой, но подспудно позволяет проведение антироссийской политики и пропаганды.
Турецкая 5-ая колонна сейчас настолько обнаглела, что действует в открытую. Например, имеющий статус «правозащитника» Артур Сакунц организовал с внешнего финансирования семинар-обсуждение на тему «Российское военное присутствие в Армении, Молдове и на Украине и его влияние на положение прав человека». В мероприятии приняли участие подобные ему люди, которые были заняты пропагандой против военной базы.
Возможно ли подобное в странах НАТО: чтобы под покровительством действующих властей или как минимум в условиях невоспрепятствования был организован семинар на тему вывода из этих стран военных баз США или офисов НАТО? Конечно, нет, и это правильно!
Сейчас у нас позорная ситуация. Одного турецкого агента ведут к Наири Унаняну и затем используют это во внутриполитических и антироссийских целях, другому выдают грант и натравливают его на российские военные базы, третьего приводят на встречу с премьером и делают его фактором.
Все они решают одну задачу – задачу замены на Южном Кавказе российского присутствия турецким. Что же будет в результате этого с системой безопасности Армении, 5-ую колонну не интересует.