Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հերթական գրառումն է կատարել։
«ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին հրահանգել եմ Մարտիրոսյանին կրկին ծառայության ընդունել ՊԵԿ համակարգում, բնականաբար՝ համաձայնությամբ»,–մասնավորապես գրել է «ժողովրդի» վարչապետը։
Գրառումն այդ վերաբերում է մաքսայինի այն աշխատողին, որին դրոշի պատմության համար Փաշինյանը կարգադրել էր դրոշը կարգի բերել, իսկ դրանից հետո դիմում գրել ու ազատվել աշխատանքից։
Հայկ Մարտիրոսյանն ազատվել էր։ Հիմա նա վերադարձել է։ Ինչպես հնազանդվեց ու հեռացավ, այնպես էլ հնազանդվեց ու աշխատանքի գնաց։
Աշխատանքից ազատելու շոուն տեղում էքսպրոմտ բեմադրելով՝ Փաշինյանը սեփական կոմպլեքսներն էր հաղթահարում ու թագավոր խաղում։
Հեռացվածին վերականգնելու հրահանգ տալով էլ է նա թագավորի կերպարի մեջ մտնում՝ «Կարող եմ պատժել ու կարող եմ նաև ներել» թեմայով։ Իսկական սուլթան։
Այս պատմությունը մի հայտնի դրվագ է հիշեցնում «Խաղալիք» ֆիլմից։ Ֆիրմայի ղեկավարը հրահանգում է տարիքն առած մարդուն հանվել։ Սա ենթարկվում է ու հանվում։ Շեֆը դրանից հետո փիլիսոփայական հարց է բարձրացնում, թե ո՞վ է իրենցից հրեշը՝ ի՞նքը, ով հանվելու հրահանգ է տալիս, թե՞ ենթական, ով արժանապատվությունը մի կողմ է դնում ու իջեցնում շալվարը։
Գալով մեր իրականություն՝ հարց է առաջանում՝ ո՞վ է հրեշը՝ Նիկոլ Փաշինյա՞նը, որն անդեմ ու զզվելի ամբոխի վրա հենվելով մարդատյաց համակարգ է ստեղծում, թե՞ ամբոխը, որը Նիկոլի պես մեկին ծնեց ու պետությունը դարձրեց անասնաֆերմա։
Հրեշը (տեսանյութ)

Никол Пашинян сделал очередную запись на своей странице в «Фейсбук».
«Распорядился руководителю Комитета по госдоходам Давиду Ананяну, чтобы Мартиросяна снова приняли на работу в системе КГД, естественно, с его согласия», – написал, в частности, «народный» премьер.
Запись эта касается того работника Таможенной службы, которому в результате истории с флагом Пашинян дал указание привести триколор в порядок, а после этого написать заявление об уходе и уволиться с работы.
Айк Мартиросян с работы уволился. Сейчас он вернулся. Точно так же, как подчинился и уволился, так и повиновался и вышел на работу.
Организацией на месте шоу-экспромта с увольнением Пашинян пытался преодолеть собственные комплексы и сыграть в хозяина жизни.
Распоряжением же о возвращении уволенного он еще более вживается в роль хозяина по варианту «Могу как наказать, так и помиловать». Самый что ни на есть султан.
Эта история напоминает известный эпизод из фильма «Игрушка». Президент фирмы приказывает пожилому сотруднику раздеться. Тот подчиняется и снимает брюки. После этого шеф поднимает философский вопрос, кто из них чудовище: он, приказавший скинуть брюки, или подчиненный, который, приглушив чувство достоинства, готов оголиться.
Возвращаясь в нашу реальность, невольно задаешься вопросом, кто чудовище: Никол Пашинян, который, опираясь на безликую и отвратительную толпу, создает человеконенавистническую систему, или толпа, которая породила подобный Николу элемент и превратила государство в скотный двор.
Чудовище