Վազգենի դիակի առևտրականներն ու դասալիքների «հրաշալի» եռյակը
1999թ. հոկտեմբերի 27–ին, սպանված Վազգեն Սարգսյանի դիակը դեռ չսառած՝ նրա «թիմակիցները» պաշտոններ էին մեջ–մեջ անում՝ փորձելով առևտրի առարկա դարձնել թափված արյունը։ Այդ առևտրականների մեջ էր Վազգեն Սարգսյանի գրպանային «զինվորական» Վաղարշակ Հարությունյանը։ Պատերազմի տարիներին Մոսկվայի ռեստորաններում կռիվ տված սույն գեներալի արժանիքն այն էր, որ շատ լավ գիտեր, թե ում երբ է պետք քծնել, Հայաստանից Ռուսաստան ժամանած որ զինվորականին որտեղ է պետք ուղեկցել և որ չինովնիկին որ ռեստորանում է պետք հյուրասիրել։
1999-ին դիակի առևտրականներն ունեին ներքին ու արտաքին տիկնիկավարներ։ Դրսից սրանց խաղացնում էին մեր երկրի թշնամիները՝ թուրքական կնիքով։ Ներսում այս դիակապտողներին օգտագործում էր Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ով հենց տեսավ, որ իշխանությանը վերատիրանալու պլանը ձախողվում է, անմիջապես «քցեց» իր տիկնիկներին ու պատժվելու վախից կոչ արեց համախմբվել Ռոբերտ Քոչարյանի շուրջ։
Շանտաժով առևտուրը 20 տարի առաջ չստացվեց։
Հիմա Վաղարշակն ու Նաիրի Հունանյանի մյուս վկաները՝ Արման Բաբաջանյանը և Ստեփան Սաֆարյանը փորձում են կրկին առևտուր անել արյան վրա։ Դրսի տիկնիկավարը նույնն է, իսկ ներսինը փոխվել է։ Հիմա սրանք օգտագործվում են Տեր–Պետրոսյանի հանրահավաքային դիջեյ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։
Նողկալին այն է, որ այս հակահայկական առևտրի մեջ փորձ է արվում ներքաշել ահաբեկչության զոհերի հարազատներին։ Վերջիններս հասկացան, որ դառնում են դրսի ու ներսի կեղտոտ խաղերի գործիք ու հրաժարվեցին մասնակցել մինչև հեղափոխությունը ՀՀԿ–ի քաղաքական դպրոցից փող ստացող, իսկ Նիկոլի վարչապետ դառնալուց հետո «թունդ հեղափոխական» դարձած Ստեփան Սաֆարյանի թամադայությամբ ու մշտական հաճախորդ Արման Բաբաջանյանի քավորությամբ կազմակերպած հավաքին։
Ուշագրավն այն է, որ Նաիրի Հունանյանի գործը քարոզչական դաշտում շարունակողները դասալիքներ են։ Վաղարշակը, ինչպես վերևում նշեցինք, պատերազմի տարիներին Մոսկվայի ռեստորաններում էր կռիվ տալիս, Արմանը փաստաթղթերը կեղծելու միջոցով բանակից փախել է ու դատվել դրա համար, իսկ Ստեփանը 90–ականների կրակոցների ժամանակ ծլկել է հարազատ Ոսկեպար գյուղից ու հանգրվանել ՀՀՇ–ի «պադվալներում»։
Դրսի ուժերի համար այս դասալիքները պարզապես գտածո են Հայաստանի ու Արցախի դեմ օգտագործելու համար։ Այնտեղ միշտ էլ առաջնորդվում են «շան որդի է, բայց մե՛ր շան որդին է» սկզբունքով։

«Великолепная» тройка дезертиров и торговцев трупом Вазгена
Не успел еще остыть труп Вазгена Саркисяна после 27 октября 1999 года, как «члены его команды» уже делили между собой посты, пытаясь торговаться на пролитой крови. Среди этих торговцев был карманный «военный» Вазгена Саркисяна – Вагаршак Арутюнян. «Заслугой» этого генерала, дававшего в годы войны бой в московских ресторанах было то, что он прекрасно знал, кому и когда польстить, куда сопроводить того или иного военного, приехавшего из Еревана в Москву, и в каком ресторане угостить того или иного чиновника.
В 1999-ом у торговцев трупом были внутренние и внешние кукловоды. Извне ими управляли враги нашего государства с турецкой печатью. Изнутри этих мародеров использовал Левон Тер-Петросян, который, увидев, что план по повторному захвату власти проваливается, сразу же «кинул» своих марионеток и призвал из страха быть наказанным объединиться вокруг Роберта Кочаряна.
Торг с шантажом 20 лет назад провалился.
Сейчас Вагаршак и другие свидетели Наири Унаняна – Арман Бабаджанян и Степан Сафарян – пытаются снова торговаться на крови. Внешний кукловод всё тот же, а внутренний – изменился. Сейчас они используются митинговым диджеем Тер-Петросяна – Николом Пашиняном.
Отвращение вызывает то, что в этот антиармянский торг предпринимается попытка втянуть родных жертв теракта. Последние поняли, что становятся инструментом грязных игр внешних и внутренних сил, и отказались участвовать в собрании, организованном при распорядительстве получавшего до революции деньги из политической школы РПА, а после становления Никола премьером переобувшегося в «ярого революционера» Степана Сафаряна и при кумовстве вечного клиента власти Армана Бабаджаняна.
Примечательно, что продолжающие дело Наири Унаняна на пропагандистском поле – дезертиры. Вагаршак, как уже отметили выше, в годы войны сражался в ресторанах Москвы, Арман уклонился от службы в армии путем фальсификации документов, а Степан сбежал во время обстрелов 90-х из родного села Воскепар, найдя пристанище вподвалах АОД.
Для внешних сил эти трое являются попросту находкой в плане их использования против Армении и Арцаха. Там всегда руководствуются принципом «сукин сын, но наш сукин сын».
Примечательно, что продолжающие дело Наири Унаняна на пропагандистском поле – дезертиры. Вагаршак, как уже отметили выше, в годы войны сражался в ресторанах Москвы, Арман уклонился от службы в армии путем фальсификации документов, а Степан сбежал во время обстрелов 90-х из родного села Воскепар, найдя пристанище в подвалах АОД.