1999թ. հոկտեմբերի 27–ին սպանվեց ոչ միայն Վազգեն Սարգսյանը, այլ նրա իրական կերպարը՝ մարդկայինը։ Կեղծ պաթոսի մեջ խեղդվել է իրականությունը։
«Գնա մեռի, արի սիրեմ»–ի սիրահար մեր ժողովուրդն ու իր քաղաքական էլիտան, տարբեր պատճառներով, շարունակեցին ահաբեկիչների գործը. ոչնչացրեցին Վազգենի «ես»–ը և ժողովրդին տվեցին առասպելական մի կերպար, որը ոչ մի կապ չունի Վազգենի հետ։
Մենք կորցրեցինք լավ ու վատ կողմերով հայտնի Վազգեն Սարգսյանին ու ստացանք Սպարապետ։
Վազգենի մասին միֆը մեր նորանկախ պատմության մեծագույն կեղծիքներից մեկն է։
Իրական Վազգենը հակասական ու վառ կերպար է։ Ու ինչպես միշտ է լինում նման կերպարների դեպքում՝ տեսակետները բևեռացված են՝ դրականից մինչև բացասական։
Ո՞վ է Վազգեն Սարգսյանը
1988–1994թթ.
Վազգենը 88–ի շարժմանը միացած սկսնակ գրող էր։ Պատերազմը նրան դրեց այլ կերպարի մեջ։
Նա այն վճռական մենակն էր, ով 500 մահապարտ էր հավաքում, բայց ով ռազմական հաջողության առումով, մեղմ ասած, աչքի չի ընկել։ Նա ոգեշնչող էր, բայց ոչ ռազմական ստրատեգ և հմուտ մարտավար։
Վազգեն–Սպարապետը, հետևաբար, միֆ է ռազմական առումով, բայց մոտ է իրականությանն այն պահով, որ բանակաշինության մեջ Վազգենն ունեցել է մեծ դերակատարում։ Նրա ֆունկցիան հսկայական էր նաև հայ–ռուսական ռազմական կապերի ու զենքի մատակարարման հարցերում։ Այդ առումով նրա դերակատարումն անուրանալի է։
ՌԴ պաշտպանության նախկին նախարար Գրաչովի հետ կապը և ՌԴ–ի՝ մեր հանդեպ ունեցած վերաբերմունքը աշխարհաքաղաքական գործոններից բացի նաև Վազգենի շնորհիվ էր հաջող դասավորվել։
1994–1996թթ.
Խիստ բացասական էր Վազգեն Սարգսյանի դերակատարումը հետպատերազմյան շրջանում և հատկապես 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Այդ նա էր, որ ծեծուջարդի ենթարկեց մի շարք ընդդիմադիր գործիչների։
Այդ Վազգենն էր, որ հայտարարեց, որ եթե ընդդիմությունը 100 տոկոս ձայն էլ հավաքեր, ապա միևնույն է ուժայիններն այդպիսի առաջնորդի չէին ենթարկվելու՝ նկատի ունենալով նախագահական ընտրությունները փաստացի հաղթած Վազգեն Մանուկյանին։
Նա էր, որ տանկերը մտցրեց Երևան և օժանդակեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի օգտին քվեագողությանը։
1996–1999թթ.
1996–ի սահմանադրական կարգի տապալման մաս կազմելուց հետո Վազգեն Սարգսյանը հասկացավ, որ սխալվել է։ Նա իր սխալն ուղղեց 1998–ին՝ իշխանությունից հեռացնելով Տեր–Պետրոսյանին ու այդպիսով փրկելով Հայաստանն Արցախի հարցով փուլային կապիտուլյացիայից։
ՀՀ 1–ին նախագահը փորձում էր ներքին լեգիտիմության լուրջ դեֆիցիտը լրացնել Արցախի հաշվին։ Վազգենը դա թույլ չտվեց և դա այն մեծագույն ներդրումն է, որ նա իրականացրեց մեր պետության անվտանգության ապահովման գործում։ Այ ա՛յս հարցում նա Սպարապետ դարձավ։ Քաղաքական Սպարապետ։
Քաղաքական Սպարապետություն էր նաև Կարեն Դեմիրճյանի հետ դաշինքով խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելը։ Վազգենը ճիշտ էր ֆիքսել «թրենդը» և Դեմիրճյանի հետ միավորվելով՝ լուծում էր այն կարևոր խնդիրը, որը հայ ժողովրդի մեծ մասի մոտ, որպես կանոն, «թրենդի» մեջ չի լինում։
1999թ. հոկտեմբերի 27–ի արմատներն ու հետքերը պետք է փնտրել 1998–ի իշխանափոխության կոդի մեջ։ Վազգենը կողմ էր չզիջելով զարգանալու հայեցակարգին, ինչը ձեռնտու չէ մեր երկրի թշնամիներին, որոնք շահառու են «Հոկտեմբերի 27»–ի գործում։
Վազգենը դեմ էր փուլային զիջումներին ու կողմ՝ հայ–ռուսական ռազմավարական դաշնակցությանը։ Դրա համար էլ կրակեցին։ Գտնվեց մի Հերոստրատ, որն օգտագործվեց և որին հիմա կրկին ուզում են նույն շրջանակներն օգտագործել, բայց արդեն այլ տարբերակով և մեկ այլ գործակալի միջոցով։ Իսկ սա նշանակում է, որ «Հոկտեմբերի 27»–ի գործը պատվիրատուների ու արտաքին հետքի մասով անաչառ քննության կարիք ունի։ Դա, բնականաբար, այս իշխանությունների գործը չէ։ Սրանք դատարկ շոուներից ու քաղաքական հետապնդումներից բացի այլ բանի ունակ չեն։

Противоречивый Вазген
27 октября 1999 года был убит не только Вазген Саркисян, но и его реальный образ – человеческий. Реальность утонула в ложном пафосе.
Любящий подход «пойди умри – вернись полюбим» наш народ и его политическая элита, по различным причинам, продолжили дело рук террористов: было уничтожено «я» Вазгена, и народу преподнесли легендарный образ, не имеющий с Вазгеном ничего общего.
Мы утратили известного своими хорошими и плохими сторонами Вазгена Саркисяна и получили Спарапета (главнокомандующего армянской армией – прим.).
Миф о Вазгене – одна из величайших фальсификаций нашей новейшей истории.
Реальный Вазген – противоречивый и яркий образ. И, как это всегда бывает с подобными образами, мнения о нем поляризованы – от положительных до негативных.
Кто такой Вазген Саркисян?
1988–1994гг.
Вазген был присоединившимся к движению 88-го начинающим писателем. Война примерила ему другой образ.
Он был тем решительным одиночкой, который собирал 500 смертников, но в плане военных успехов, мягко говоря, не отличился. Он воодушевлял, но не был военным стратегом и искусным тактиком.
Следовательно, Вазген-Спарапет является мифом в военном плане, но близок к реальности в том отношении, что в деле строительства армии Вазген сыграл большую роль. Его функция была огромной в вопросах армяно-российских военных связей и поставок оружия. В этом плане его роль бесспорна.
Связи с бывшим министром обороны РФ Грачевым и отношение к нам России, помимо геополитической составляющей, было обусловлено также фактором Вазгена.
1994–1996гг.
Крайне негативной была роль Вазгена Саркисяна в период после войны и в особенности в ходе президентских выборов 1996-го. Именно он подверг избиениям ряд оппозиционных деятелей.
Именно Вазген заявил, что, набери оппозиция хоть 100 процентов голосов, всё равно силовики не подчинились бы ее лидеру, имея в виду фактически победившего на президентских выборах Вазгена Манукяна.
Именно он ввел в Ереван танки и помог Левону Тер-Петросяну в деле кражи голосов.
1996–1999гг.
Став участником свержения конституционного строя в 1996-ом, Вазген Саркисян затем понял, что ошибся. Он исправил свою ошибку в 1998-ом, отстранив от власти Тер-Петросяна и спасши тем самым Армению от поэтапной капитуляции в вопросе Арцаха.
1-ый президент РА пытался восполнить серьезный дефицит внутренней легитимности за счет Арцаха. Вазген этого не допустил, и это – тот огромный вклад, который он внес в дело обеспечения безопасности нашего государства. Именно в этом вопросе он и стал Спарапетом. Политическим Спарапетом.
Политическим Спарапетством было также его участие в парламентских выборах в альянсе с Кареном Демирчяном. Вазген правильно уловил «тренд», и, объединившись с Демирчяном, решал ту важную задачу, которая у большинства армянского народа, как правило, не бывает в «тренде».
Корни и следы 27 октября 1999 года нужно искать в коде смены власти 1998-го. Вазген был за концепцию развития без уступок, что не устраивало врагов нашей страны, которые были бенефициарами «27 октября».
Вазген был против поэтапных уступок и выступал за армяно-российское стратегическое союзничество. Поэтому и раздались выстрелы. Нашелся тот Герострат, который был использован и которого сейчас снова хотят использовать те же круги, но уже в ином варианте и посредством другого агента. А это означает, что дело «27 октября» нуждается в беспристрастном расследовании в плане заказчиков и внешнего следа. Естественно, задачу эту решать не действующим властям. Кроме пустых шоу и политических преследований, они ни на что другое не способны.