ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ պաշտոնատար անձինք ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի կողմից լիազորությունները վայր դնելու գործընթացում, խմբային շահերից ելնելով, անձամբ, ինչպես նաև պաշտոնատար անձ չհանդիսացող աշխատակիցների միջոցով կատարել են պաշտոնեական կեղծիքներ:
Նկատի ունենալով, որ բացահայտվել է առերևույթ կատարված նոր հանցագործության դեպք, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է նոր քրեական գործ, որը միացվել է իշխանությունը յուրացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործին:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Ա. Բ.-ն:
Ձերբակալվել է Արսեն Բաբայանը

Задержан бывший замглавы аппарата НС Арсен Бабаян
Бывший заместитель руководителя аппарата парламента Армении Арсен Бабаян задержан по подозрению в служебном подлоге в рамках дела об узурпации власти. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы (ССС) Армении.
«Специальная следственная служба получила сведения о том, что чиновники совершили служебный подлог в процессе сложения полномочий экс-председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна. Чиновники пошли на этот шаг, руководствуясь личными и групповыми интересами при помощи сотрудников, не являющихся должностными лицами», – говорится в сообщении ССС.
По подозрению в совершении преступления по данной статье был задержан бывший заместитель руководителя аппарата армянского парламента А. Б.
Специальная следственная служба 17 октября возбудила уголовное дело на основании сообщений независимого депутата Армана Бабаджаняна в Генпрокуратуру об «узурпации власти группой лиц».
Заявление касается председателя КС Грайра Товмасяна, законность пребывания в должности которого и оспаривает депутат. Депутат в своем обращении в Генпрокуратуру утверждал, что Товмасян допустил нарушения закона при вступлении на эту должность в 2018 году.