Պոպուլիստի արցախյան օրագիրը
Բազմակարծությունը լավ բան է, բայց երբ բազմակարծություն է առանձին վերցրած մեկ գլխում, ապա դա շիզոֆրենիա է։
Դիտարկենք կոնկրետ օրինակ։
Նույն մարդը Արցախի մասով իրարամերժ տեսակետներ է հայտնել։
Սկզբում նա ասում էր, որ չի ներկայացնում արցախահայությանը, քանզի նրանցից մանդատ չի ստացել և, հետևաբար, չի կարող բանակցել Արցախի անունից։
Դրանից հետո նա հեղափոխական խրոխտությամբ հայտարարեց, որ Արցախը պետք է նստի բանակցային սեղանի շուրջ։
Այդ խոսքերից հետո պաշտպանյալը սկսեց ինտենսիվորեն բանակցել Ալիևի հետ՝ անունը դնելով «շփումներ», «լիկբեզներ» և «հանդիպումներ»։
Հետո նա ասաց, որ Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ, ու բացի այդ՝ բերանը մինչև «բուլաթ» ատամը բացած հետևում էր, թե ինչպես է անհայտ մեկը Արցախի նախագահին դիմում «Արցախի մարզպետ» տարբերակով։
Պաշտպանյալն այս ամենին զուգահեռ հայտարարում է, որ հակամարտության լուծումը պետք է բավարարի Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին։
Դե հիմա փորձեք տրամաբանություն և հետևողականություն գտնել պոպուլիզմի, դիլետանտիզմի ու դատարկիզմի այս խառնարանում։
Եթե «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ» ու Բակո Սահակյանն էլ մարզպետ է, ուրեմն դու ներկայացնում ես Արցախը և պետք է բանակցես նաև արցախահայության անունից՝ նախապես չմոռանալով ներկայացնել հակամարտության կարգավորման տեսլականդ, այլ ոչ թե թաքնվել «ժողովրդի» հետևում։ Ի դեպ, այս տարբերակում Արցախը չի կարող նստել բանակցային սեղանի շուրջ, քանզի պաշտոնապես հայտարարվել է, որ այն Հայաստան է, և վե՛րջ։
Եթե «Արցախը Հայաստան է, և վե՛րջ», ապա ինչպե՞ս ենք բավարարելու նաև Ադրբեջանի պահանջները, որի ղեկավարը բացականչական նշան է դնում «Արցախը Ադրբեջան է» խոսքերից հետո։
Ահա ձեզ քաղաքականությամբ զբաղվող առանձին վերցրած մեկ գլխում բազմակարծության դրսևորման կոնկրետ կլինիկական դեպք։

Арцахский дневник популиста
Плюрализм мнений – вещь хорошая, но когда он имеет место в отдельно взятой голове, то это – уже шизофрения.
Приведем конкретный пример.
Один и тот же человек высказал по части Арцаха взаимоисключающие мысли.
Сначала он говорил, что не представляет армян Арцаха, так как не получил от них мандата, поэтому не может вести переговоров от имени Арцаха.
Затем он с революционным дерзновением заявил, что Арцах должен сесть за стол переговоров.
После этих слов подзащитный начал интенсивно переговариваться с Алиевым, назвав это «контактами», «ликбезом» и «встречами».
Далее он заявил, что «Арцах – это Армения, и точка», и с улыбкой до ушей слушал, как некто неизвестный обращается к президенту Арцаха по варианту «губернатор Арцаха».
Параллельно всему этому подзащитный заявляет, что урегулирование конфликта должно устраивать Армению, Арцах и Азербайджан.
Попробуйте теперь найти логику и последовательность в этом котле популизма, дилетантизма и пустоизма.
Если «Арцах – это Армения, и точка», а Бако Саакян – губернатор, значит ты представляешь Арцах, и должен переговариваться также от имени армян Арцаха, не забыв при этом заранее представить свое видение урегулирования конфликта и не прячась за «народом». Кстати, в этом случае Арцах не сможет сесть за стол переговоров, так как официально было заявлено, что он – Армения, и точка.
Если «Арцах – это Армения, и точка», тогда как будут удовлетворены требования Азербайджана, руководитель которого ставит после слов «Арцах – это Азербайджан» восклицательный знак?
Вот вам и конкретный клинический случай проявления плюрализма мнений в отдельно взятой голове занимающегося политикой человека.