Թուրքերը շատ կեղտոտ, բայց իրենց տեսանկյունից բավական հաջող տեխնոլոգիական քայլի են դիմել։ Իրենց գործակալական ցանցի անունը դրել են «Սասնա ծռեր», այսինքն՝ գողացել են մեր էպոսը ու փորձում են, հայ ժողովրդի պողոսական հատվածի հուզական լարերի վրա խաղալով, իրենց գիծն առաջ տանել։
Եվ այսպես, թուրքական 5–րդ շարասյունը հիմա հայտնվել է մեր քաղաքական թատերաբեմում ու հանդիսանում է Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր գործընկերներից մեկը։
Սեֆիլյանենք ուկրաինական «ազգայնականների» հայկական անալոգն են։ Սրանց ստեղծողը նույնն է։ Պարզապես օպերատորներն են տարբեր։ Ուկրաինական «Աջ սեկտորի» աշխատանքները կոորդինացնում է Լեհաստանը՝ որպես հարևան, իսկ «ծռերի» հետ աշխատում են մեր հարևանի, այն է՝ Թուրքիայի միջոցով։
«Թավշյա» հեղափոխության արտաքին փայատերերը բռնել են Նիկոլ Փաշինյանի բկից ու պարտադրում են հակառուսական ու հակաիրանական քայլեր, որոնք ենթադրում են քայլեր Արցախի ու Հայաստանի ռազմավարական շահերի դեմ։
«Ժողովրդի» վարչապետը դիմադրության որոշ նշաններ ցույց է տալիս, բայց միևնույն է հայտնվել է «ծռերի», այսինքն՝ թուրքական 5–րդ շարասյան գործընկերոջ կարգավիճակում։
Նիկոլի «ծռությունը» դրսևորվում է հակառուսական քայլերի ու բռնության պետական հովանավորությամբ։
Քիրվայության վկաները
Նիկոլի մյուս գործընկերները Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու նրան կից փոքրիկ խումբն է։ Սրանց հետ Փաշինյանը համագործակցում է «Մարտի 1»–ի շինծու գործով։
ՀՀ 1–ին նախագահը «զապաս պագռիշկա» է Նիկոլի համար այն դեպքում, երբ ինքը ստիպված կլինի Արցախի հարցում գնալ զիջումների։ Լևոնից լավ այդ թեզը որևէ մեկը չի պաշտպանի, բայց դեռ դրա կարիքը չունի Նիկոլը, և դա է պատճառը, որ իր «հոգևոր» հոր հետ հրապարակավ չի հանդիպում, ինչպես որ «ծռերին» հանդիպեց։
Վերջիններս բովանդակությամբ նույն քիրվայականներն են, բայց ձևականորեն փաթեթավորված են «ռազմահայրենասիրական» պիտակով։
Պայքար՝ հանուն անվտանգության
Եվ այսպես, Նիկոլ Փաշինյանը դավաճանել է հեղափոխության օրերին հնչեցրած իր կարգախոսներին։
Այն օրերին հարթակից հնչում էին կոչեր, որոնք Արցախի հարցում հակաքիրվայական՝ հակալևոնական բնույթ ունեին։ Հնչում էին նաև բռնությունը քաղաքականության մեջ մերժելու կոչեր։ Այս երկուսին էլ Նիկոլը դավաճանեց, քանզի նրա քաղաքական գործընկներն են Լևոն Տեր–Պետրոսյանը և Ժիրայր Սեֆիլյանը։ «Իմ քայլը» դաշինքը կոճակասեղմիչ ֆունկցիա ունի։ Ոչ ավելին։
Դա նշանակում է, որ քաղաքական պայքարը սրանց դեմ զուտ իշխանական լծակների համար չէ։ Քաղաքական պայքարն արդեն մեր երկրի անվտանգության հարց է, որին մարտահրավեր է նետել Նիկոլը։ Սեփակա՞ն նախաձեռնությամբ, թե՞ ստիպված ու հանգամանքներից ելնելով, արդեն էական չէ։
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր գործընկերները
«Ծռված» էպոսը

Турки пошли на очень грязный, но довольно успешный с их точки зрения технологический шаг. Они назвали свою агентурную сеть «Сасна црер», то есть украли наш эпос и пытаются, играя на эмоциональных струнах погосовской части армянского народа, продвигать свою линию.
Итак, турецкая 5-я колонна сейчас оказалась на нашей политической арене и является одним из главных партнеров Никола Пашиняна.
Сефиляновцы – армянский аналог украинских «националистов». Их создатель один и тот же. Отличаются лишь операторы. Работу украинского «Правого сектора» координирует Польша, как сосед, а с «црер» работают посредством нашего соседа – Турции.
Внешние пайщики «бархатной» революции схватили Никола Пашиняна за горло и принуждают к антироссийским и антииранским шагам, которые предполагают шаги против стратегических интересов Арцаха и Армении.
«Народный» премьер демонстрирует некоторые признаки сопротивления, но все равно оказался в статусе партнера «црер», то есть турецкой 5-ой колонны.
Проявляется же «цреризм» Никола в государственном спонсировании антироссийских шагов и проявлений насилия.
Свидетели братания с турками
Другими партнерами Никола являются Левон Тер-Петросян и действующая при нем немногочисленная группа. С ними Пашинян сотрудничает по сфабрикованному делу «1 марта».
1-ый президент РА является для Никола «запасной покрышкой» на случай, если ему придется пойти на уступки в вопросе Арцаха. Лучше Левона этот тезис никто не защитит, но потребности в этом Никол пока не ощущает, поэтому и не проводит со своим «духовным» отцом публичной встречи, как это было в случае с «црер».
Последние по своему содержанию являются теми же братающимися с турками, хотя формально и упакованы в «военно-патриотическую» обертку.
Борьба во имя безопасности
Итак, Никол Пашинян предал озвученные им в дни революции лозунги.
В те дни с митинговой площадки раздавались призывы, которые имели в вопросе Арцаха кардинально противоположный устремлению на братание с турками характер, то есть были по своей сути антилевоновскими. Раздавались также призывы к отвержению насилия в политике. Никол предал обе идеи, так как его политическими партнерами являются Левон Тер-Петросян и Жирайр Сефилян. Альянс «Мой шаг» выполняет функцию продавливания кнопок для голосования – не более.
Это означает, что политическая борьба с ними ведется не только за получение властных рычагов. Политическая борьба стала уже вопросом безопасности нашей страны, которой Никол бросил вызов. По собственной инициативе или вынужденно и по стечению обстоятельств, уже несущественно.
Главные партнеры Никола Пашиняна
Украденный эпос