Վազգեն Մանուկյանը «Վերնատուն» հասարակական–քաղաքական ակումբի նախագահի կարգավիճակով հայտարարություն էր տարածել՝ գնահատականներ տալով ստեղծված իրավիճակին ու ճանապարհային քարտեզ առաջարկելով։
Դատելով ամենից՝ «Վերնատան» մոտեցումը, վերկուսակցական է այն առումով, որ երկխոսության մեջ է մտնում նախևառաջ հասարակության հետ ու իրեն դուրս է դնում իշխանություն–ընդդիմություն ստանդարտ բաժանումից։
Մանուկյանը տալիս է դիագնոզը, խոսում հիվանդության միտումների մասին ու առաջարկում լուծում կամ առնվազն լուծման բանալի։ Ընդ որում՝ նրա խոսքի քաղաքական հասցեատերը ինչպես իշխանությունն է, այնպես էլ ընդդիմադիր դաշտը, փորձագիտական շրջանակներն ու մեր երկրի ապագայի հանդեպ ոչ անտարբեր մարդիկ։
Ոչ անտարբերների մեջ «սևեր» էլ կան, «սպիտակներ» էլ։ Մանուկյանն առաջարկում է մի կողմ թողնել այդ բաժանումը և պետության զարգացման տեսլականի շուրջ բանավիճել։
«Քաղաքականուժերը, այդթվում՝իշխանությունը, հասարակականկազմակերպությունները, քաղաքականապեսակտիվանհատներըպետքէջանքերգործադրեն՝ստեղծվածիրավիճակիցդուրսգալուհամար»,– ասել է Մանուկյանն ու ֆիքսել «Վերնատան» տեղն ու դերը, ըստ որի՝ ակումբը պետք է դառնա հարթակ՝ հասարակական–քաղաքական առողջ միջավայրի ձևավորման և հանրային կոնսոլիդացիայի ապահովման համար։
«Վերնատուն» ակումբի ու դրա աշխատանքներին մասնակցողների մասին մամուլում տարատեսակ հրապարակումներ են եղել։ Եթե Մանուկյանն արդեն ակումբի անունից հայտարարություն է տարածում, նշանակում է ինկուբացիոն շրջանն ավարտվել է և գալիս է հանրության հետ բաց խոսելու փուլը։ Հանրային խորհրդի նախագահ Մանուկյանի համար սա նոր դերակատարում է։ Նոր հայտ։
Բոլոր ողջամիտ մարդկանց համար ակնհայտ է, որ մեր քաղաքական դաշտը փոշիացածէ, իսկ իշխանությունը պետության զարգացման օրակարգ չի առաջարկում։ Մանուկյանի ֆունկցիան, ելնելով նրա տարածած հայտարարությունից, հասարակական կեղտոտ մթնոլորտն առողջ միջավայրով փոխարինելն ու քաղաքական դաշտը վերականգնելն է։ Թե ինչ կհաջորդի դրան, արդեն կերևա մոտ ժամանակում։
Հ.Գ.։Վազգեն Մանուկյանի հայտարարությունը հոգեխանգարմունքի մեջ էր գցել Լևոն Տեր–Պետրոսյանին ու նրան կից փոքրաթիվ շրջանակներին։ Նրանք, ժամանակակից քաղաքական բառապաշարով ասած, համացանցում վնգստում էին։ Նաև ոռնոցներ էին լսվում։
Իսկ թե ինչու է այդպես ստացվել, մեկ այլ առիթով կանդրադառնանք։ Թեև ամեն ինչ պարզ է։ Ինչպես հայտնի պատմության մեջ էր ասվում՝ պոռնիկներ են, սը՛ր։
Վազգեն Մանուկյանի նոր հայտը
«Քաղաքական ուժերը, այդ թվում՝ իշխանությունը, հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքականապես ակտիվ անհատները պետք է ջանքեր գործադրեն՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար»,– ասել է Մանուկյանն ու ֆիքսել «Վերնատան» տեղն ու դերը, ըստ որի՝ ակումբը պետք է դառնա հարթակ՝ հասարակական–քաղաքական առողջ միջավայրի ձևավորման և հանրային կոնսոլիդացիայի ապահովման համար։
Բոլոր ողջամիտ մարդկանց համար ակնհայտ է, որ մեր քաղաքական դաշտը փոշիացած է, իսկ իշխանությունը պետության զարգացման օրակարգ չի առաջարկում։ Մանուկյանի ֆունկցիան, ելնելով նրա տարածած հայտարարությունից, հասարակական կեղտոտ մթնոլորտն առողջ միջավայրով փոխարինելն ու քաղաքական դաշտը վերականգնելն է։ Թե ինչ կհաջորդի դրան, արդեն կերևա մոտ ժամանակում։
Հ.Գ.։ Վազգեն Մանուկյանի հայտարարությունը հոգեխանգարմունքի մեջ էր գցել Լևոն Տեր–Պետրոսյանին ու նրան կից փոքրաթիվ շրջանակներին։ Նրանք, ժամանակակից քաղաքական բառապաշարով ասած, համացանցում վնգստում էին։ Նաև ոռնոցներ էին լսվում։

Вазген Манукян в статусе председателя общественно-политического клуба «Вернатун» распространил заявление, дав оценки сложившейся ситуации и предложив дорожную карту.
Судя по всему, подход клуба «Вернатун» надпартийный в том плане, что он входит в диалог прежде всего с обществом и позиционирует себя вне стандартного разделения власть-оппозиция.
Манукян ставит диагноз, говорит о тенденциях болезни и предлагает решение или как минимум ключ к решению. Причем политическими адресатами его слова являются как власти, так и оппозиционное поле, экспертные круги и небезразличные к будущему нашей страны люди.
Среди небезразличных есть как «черные», так и «белые». Манукян предлагает оставить в стороне это разделение и вести дебаты вокруг представлений о развитии государства.
«Политические силы, в том числе власть, общественные организации, политически активные граждане должны приложить свои усилия для выхода из сложившейся ситуации», – отметил Манукян, обозначив место и роль клуба «Вернатун», который, согласно ему, должен стать площадкой для формирования здоровой общественно-политической среды и обеспечения общественной консолидации.
В прессе были различные публикации о клубе «Вернатун» и участниках его работы. Если Манукян уже распространяет заявление от имени клуба, это означает, что инкубационный период завершился, и наступает этап открытого диалога с обществом. Для председателя Общественного совета Манукяна это новая роль. Новая заявка.
Для всех здравомыслящих людей очевидно, что наше политическое поле распылено, а власть не предлагает повестки развития государства. Функцией Манукяна, исходя из распространенного им заявления, является замена отравленной общественной атмосферы здоровой средой и восстановление политического поля. Насколько ему это удастся, станет ясно в ближайшее время.
P.S. Заявление Вазгена Манукяна привело Левона Тер-Петросяна и действующие при нем немногочисленные круги в душевное помешательство. Они, выражаясь современным политическим лексиконом, начали скулить в сети. Раздавался также вой.
К тому, почему же так получилось, обратимся как-нибудь по другому поводу. Хотя, всё и так ясно. Как говорится в известной истории, «проститутки, сэр».
Новая заявка Вазгена Манукяна