Նիկոլի անհավանական արկածները Քոչարյանների ու Պուտինի հանդիպումից առաջ և հետո
Ռուսական ու հայկական մեր աղբյուրներից նոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայաստանյան այցի, Նիկոլ Փաշինյանի արկածների ու ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի անդամների հետ Պուտինի հանդիպման ու դրա շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին։
Ձյաձյա ջան, արի մի հատ նկարվենք, հետո գցենք «Ֆեյսբուք»
Զրոյական բովանդակությամբ և ձևականության հետևից ընկած Նիկոլ Փաշինյանի համար ԵԱՏՄ միջոցառումներում կարևոր են եղել ֆոտոները, որպեսզի իրեն դեռևս հավատացող զոմբիներին ցույց տա, թե ինչքան «դուխով» ու «կռուգով» տղա է ինքը։
ԵԱՏՄ միջոցառման շրջանակներում նա դեռևս մեկ ամիս առաջ փորձել է ամեն կերպ ռուսական կողմի համաձայնությունը ստանալ, որպեսզի Պուտինի հետ առանձնազրույց տեղի ունենա։ Մեր աղբյուրները պնդում են, որ Մոսկվայից պահանջել են խոսակցության թեմաներ ներկայացնել։ Ու քանի որ չեն ստացել, ուստի Պուտին–Փաշինյան առանձնազրույց արարողակարգով նախատեսված չի եղել։
Փաշինյանը Պուտինի հետ առանձնազրույցը «կպցրել» է... ռեստորանում։ Նա Պուտինին ընթրիքի ժամանակ խնդրել է առանձին հանդիպել։ Արարողակարգի ժողովուրդը շատ արագ դրոշներ է բերել, ու «Դվինի» մի հատվածում կազմակերպել այդ հանդիպումը, որը շոկային զարմանք է առաջացրել ռուսական կողմի մոտ։
Պուտինի հետ խոսակցության թեմաներից մեկը եղել է գազի գինը։ Ոչինչ չի ստացվել։ Նիկոլին ուղարկել են «Գազպրոմի» ղեկավար Միլլերի մոտ, այսինքն՝ ցրել են։
Նիկոլենք փորձել են գեղցու շուստրիություն ցույց տալ ու Կրեմլի հետ գազի գնի հարցը կապել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, թե բա եթե ձեր համար այդքան կարևոր է նրա ազատ արձակումը, ապա եկեք «բարտեր» անենք, բայց ստացել են շատ կոշտ պատասխան։
Փաշինյան–Պուտին ռեստորանային առանձնազրույցի ժամանակ շոշափվել է նաև Քոչարյանի թեման։ Պուտինն ուղիղ ասել է, որ այդ հարցն իրենք մոռացության չեն տալու և որևէ մեկը չի հավատում այն վարկածին, որը Փաշինյանն է շրջանառում։
Ռուսական կողմի արարողակարգային բլոկի ներկայացուցիչների հետ նիկոլենք փորձել են նաև կազմակերպել «Դվինից» ոտքով դեպի կառավարական առանձնատուն քայլելով գնալը, այսինքն՝ Նիկոլը Պուտինին ուզեցել է իր կեցավայրը տանել, ինչը նույնպես չի ստացվել։ Պատճառաբանությունն այն է եղել, որ ՌԴ դեսպանատանն արդեն պլանավորած հանդիպումներ կան։
Ի դեպ, Փաշինյանն այդ առանձնազրույցի ժամանակ է իմացել, որ սպասվում է Պուտինի ու Ռոբերտ Քոչարյանի կնոջ՝ Բելլա Քոչարյանի հետ հանդիպում և փորձել է այն կանխել, սակայն չի ստացվել։
Պուտինի և Քոչարյանների ընտանիքի անդամների հանդիպումը
Նիկոլն այնքան ծանր է տարել լուրն այն մասին, որ Պուտինը հանդիպելու է տիկին Քոչարյանի հետ, որ շտապել է իր ռեսուրսներով տարածել, թե բա դա սուտ է։ Հետո, երբ արդեն Քոչարյանի ու Պուտինի պաշտոնական ներկայացուցիչները հաստատեցին հանդիպման փաստը, այլ բան չէր մնում, քան ճղճիմ լուրեր տարածելը, թե բա Բելլա Քոչարյանի նախաձեռնությամբ է եղել հանդիպումը և շատ կարճ է տևել։
Իրականությունն այն է, որ այդ հանդիպման ցանկության մասին ռուսական կողմը Քոչարյանենց տեղեկացրել է շաբաթներ առաջ, երբ պլանավորվում էին Պուտինի այցի մանրամասները և հանդիպումը Քոչարյանի հետ։ Այլ հարց է, որ նիկոլենք չգիտեին այդ մասին։
Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորված չլիներ, ապա Պուտինը նրան էր հանդիպելու և հանդիպման տեխնիկական մասերն արդեն կազմակերպված էին։ Այդ մասին գլխի էր ընկնում Նիկոլն ու դա էր պատճառը, որ ամեն ինչ արեց, որպեսզի վնգստացող դատավորներից մեկը 2–րդ նախագահի խափանման միջոցը չփոխելու որոշում կայացնի։ Բայց Նիկոլենք չէին պատկերացնում, որ եթե Ռոբերտ Քոչարյանը անազատության մեջ է, ապա միևնույն է Պուտինը կհանդիպի Քոչարյաններին։
Պուտինի հետ հանդիպմանը մասնակցել է ոչ միայն Բելլա Քոչարյանը, այլ նաև նրա կրտսեր որդին՝ Լևոնը։ Խոսակցության մանրամասները հայտնի չեն, բայց դժվար չէ գլխի ընկնել։
Կարևորը տվյալ դեպքում այն ժեստն էր, որ Պուտինն արեց իր նախկին գործընկերոջ ու մտերիմ ընկերոջ հանդեպ։ Դա ինչպես մարդկային, այնպես քաղաքական «մեսիջ» էր պարունակում իր մեջ։
Արա՛, քշե՛ք «Զվարթնոց», աբգոն արեք էդ ավտոներին... գինի լից
Երբ «Դվինում» Նիկոլը Պուտինից տեղեկացել է, որ նա հանդիպելու է Քոչարյանի տիկնոջը, խառնվել է իրար ու ահագին «լակել»։
Դրանից հետո տեղի է ունեցել աննախադեպ բան։ Ոչ մի տեղ Պուտինին չդիմավորած, ամբողջ օրը դրսի պատվերի շրջանակներում նրա դեմ հանրահավաքներ արած, արարողակարգային ապտակներ հասցրած ու հակառուսական քարոզչամեքենան միացրած Նիկոլը հանձնարարել է իրեն շտապ հասցնել օդանավակայան։ Ըստ ամենայնի՝ նա չի ցանկացել, որ Պուտինը վերջինը Քոչարյաններին հանդիպած լինի։
Երբ Փաշինյանին դեպի օդանավակայան տանող ավտոշարասյունը հասել է Էջմիածնի խճուղի, սկսվել է իսկական բոյեվիկ։
Պարզվել է, որ Նիկոլենք հետ են մնում Պուտինի ավտոշարասյունից։ Փաշինյանը պահանջել է շրջանցել Պուտինի ավտոշարասյանը, ինչը փողոցի նեղ հատվածում հնարավոր չէ անել։ Մի պահ նույնիսկ խնդիրներ են առաջացել երկու երկրների ղեկավարների անվտանգության աշխատակիցների միջև։ Փաշինյանի շարասյանը ՌԴ նախագահի թիկնազորը թույլ չի տվել շրջանցել Պուտինին, քանզի չեն իմացել, թե ինչ մեքենաներ են իրենց հետևից գալիս։ Առաջացել է բախման ու վթարային իրավիճակ (հարցրե՛ք գայիի այդ հատվածում հերթապահություն իրականացնողներին, մանրամասն կպատմեն այդ բոյեվիկի մասին)։
Միայն ուղիղ կապից հետո է Պուտինի շարասյունը կանգնել ու հնարավորություն տվել վազանցում կատարել Փաշինյանի «կորտեժին»։ Փաշինյանն առաջ է անցել, որպեսզի «Զվարթնոցում» դիմավորի Պուտինին ու կրկին առանձնազրույց ունենա։
Ըստ մեր ունեցած հավաստի տեղեկությունների՝ մեկ ժամից ավելի տևած այդ հանդիպման ընթացքում գրեթե ոչ մի թեմա չի քննարկվել։ Փաշինյանը Պուտինին առաջարկել է խմել և ստացել է բացասական պատասխան, բայց մի փոքրիկ գինուց, քաղաքավարությունից ելնելով, չի հրաժարվել։ Մինչդեռ Նիկոլը բավական նյարդային վիճակում մոտ մեկ շիշ կոնյակ է կոնծել։ Դրա համար էր նա վերջում փաթաթվում Պուտինին ճիշտ այնպես, ինչպես հարբած մարդիկ են սկսում իրար փաթաթվել հաջող անելիս։
Ահա այսպիսի «թավշյա» բաներ։
Այս ամենը շատ ծիծաղելի կլիներ, եթե այսքան տխուր չլիներ։ Մեր երկիրը, փաստորեն, ծաղրածու է ներկայացնում։ Պատահական չէ, որ Նիկոլի «ինքնիշխան» քայլերից հետո սկսեց մի անեկդոտ պտտվել, թե բա Նիկոլը «Զվարթնոցում» Պուտինին ճանապարհելուց հետո ավելի արագընթաց ինքնաթիռով հասել է Մոսկվա, որպեսզի Պուտինին այնտեղ դիմավորի։

Невероятные приключения Никола до и после встречи Кочарянов с Путиным
Из наших российских и армянских источников появляются новые детали визита президента РФ Владимира Путина в Армению, приключений Никола Пашиняна и встречи Путина с членами семьи 2-го президента РА Роберта Кочаряна, а также развитий вокруг этого события.
Дядь джан, давай сфоткаемся и закинем в «Фейсбук»
Для бессодержательного и гоняющегося за формальностями Никола Пашиняна в мероприятиях ЕАЭС важными были фотографии, чтобы посредством них показать всё еще верящим ему зомби, насколько он «духовитый» парень и какое у него окружение.
В рамках мероприятия ЕАЭС он еще месяц назад всячески пытался получить согласие российской стороны на отдельную встречу с Путиным. Наши источники утверждают, что из Москвы потребовали представить темы разговора. И поскольку не получили их, отдельной встречи Путин-Пашинян протоколом предусмотрено не было.
Отдельную беседу с Путиным Пашинян выстрадалв ресторане. В ходе ужина он попросил Путина об отдельной встрече. Народу из протокола очень быстро удалось принести флаги и организовать в гостинице «Двин» встречу, которая породила у российской стороны шоковое удивление.
Одной из тем беседы с Путиным была цена на газ. Ничего не получилось. Никола отправили к руководителю «Газпрома» Миллеру, то есть тему замяли.
Николовцы попытались проявить шустрость деревенщины и связать вопрос цены на газ с Робертом Кочаряном, мол, если для вас настолько важно его освобождение, тогда давайте пойдем на «бартер», но получили весьма жесткий ответ.
В ходе отдельной ресторанной беседы Пашинян-Путин была затронута также тема Кочаряна. Путин напрямую сказал, что забвению этот вопрос они не предадут и что никто не верит в версию, которую ввел в оборот Пашинян.
Вместе с представителями протокольной службы российской стороны николовцы также попытались организовать пешую прогулку от гостиницы «Двин» к правительственной даче, то есть Никол хотел пригласить Путина к себе в гости, что тоже не удалось. Аргументировано это было тем, что в посольстве РФ уже запланированы встречи.
Кстати, именно в ходе этой беседы Пашинян узнал, что ожидается встреча Путина с супругой Роберта Кочаряна Беллой Кочарян и попытался ее предотвратить, но тщетно.
Встреча Путина и членов семьи Кочарянов
Никол настолько тяжело перенес новость о том, что Путин встретится с госпожой Кочарян, что поспешил распространить через свои ресурсы, будто это – ложь. Затем, когда факт встречи подтвердили официальные представители Кочаряна и Путина, не оставалось ничего другого, кроме как распространить жалкую информацию, мол, встреча состоялась с инициативы Беллы Кочарян и была очень короткой.
Действительность же в том, что о желании провести эту встречу российская сторона проинформировала Кочарянов еще за недели, когда планировались детали визита Путина и встреча с Кочаряном. Другой вопрос, что николовцы этого не знали.
Если бы не арест Роберта Кочаряна, то Путин встретился бы с ним, и техническая часть встречи уже была организована. Никол об этом догадывался, поэтому и сделал всё, чтобы одна из скулящих судей приняла решение не изменять меру пресечения в отношении 2-го президента РА. Однако николовцы и не представляли, что нахождение Роберта Кочаряна под стражей не помешает Путину встретиться с Кочарянами.
Во встрече с Путиным участвовала не только Белла Кочарян, но и его младший сын – Левон. Детали беседы неизвестны, но догадаться о них нетрудно.
Важным в данном случае является тот жест, который сделал Путин в отношении своего бывшего коллеги и близкого друга. Это содержало в себе как человеческий, так и политический «месседж».
Ара, быстро везите в «Звартноц», обгоняйте… наливай
Когда в «Двине» Никол узнал у Путина, что тот встретится с супругой Кочаряна, он пришел в замешательство и хорошенько «поддал».
После этого произошло нечто беспрецедентное. Нигде не встретивший Путина, весь день проводивший в рамках внешнего заказа против него митинги, нанесший протокольные пощечины и включивший антироссийский агитпроп Никол распорядился срочно отвезти его в аэропорт. Судя по всему, он не хотел, чтобы последняя встреча Путина была с Кочарянами.
Когда везший Пашиняна в аэропорт кортеж добрался до эчмиадзинской трассы, начался настоящий боевик.
Выяснилось, что николовцы отстают от кортежа Путина. Пашинян потребовал обогнать его, что в условиях узости улицы представлялось невозможным. В какой-то момент между работниками служб безопасности руководителей двух стран даже возникли проблемы. Охрана президента РФ не позволила кортежу Пашиняна обогнать Путина, поскольку не знала, что за машины за ними следуют. Возникла угроза столкновения и аварии (спросите дежуривших на этом участке работников ГАИ, и они вам расскажут об этом в деталях).
Лишь после прямой связи колонна Путина остановилась и позволила кортежу Пашиняна совершить обгон. Пашинян проехал вперед, чтобы встретить Путина в «Звартноце» и снова провести с ним беседу.
Согласно имеющейся у нас достоверной информации, в ходе продлившейся более часа этой встречи практически никакая тема не обсуждалась. Пашинян предложил Путину выпить и получил отрицательный ответ, не отказавшись при этом из вежливости пригубить вина. Между тем как Никол в крайне нервном состоянии хлопнул бутылку конька. Поэтому он в конце и обнимался с Путиным точно так же, как пьяные обнимаются друг с другом при прощании.
Вот такие вот «бархатные» пироги.
Всё это было бы очень смешным, если бы не было столь грустным. Фактически, нашу страну представляет клоун. Неслучайно, что вслед за «суверенными» шагами Никола начался вращаться анекдот о том, что после прощания с Путиным в «Звартноце» Никол вылетел в Москву на более скоростном самолете, чтобы снова его там встретить.