«7օր»-ը հյուրընկալել է կիթառահար Վարդան Գասպարյանին և «Օքսենհեմ» խմբի ներկայացուցիչ Վահագն Պապայանին
-Ասում են՝ ռոքը պայքարի, ընդվզման, ազատության արտահայտման ձև է։ Ինչո՞ւ հայկական ռոքը չերևաց մեզ մոտ այն ժամանակ։ Նամանավանդ այսօրվա Հայաստանի պայմաններում ինչո՞ւ է ռոքը լռում։
Վարդան Գասպարյան-Ռոքի մեջ հիմնականում ընդգրկված են քիչ թե շատ ինտելեկտուալ մարդիկ, և երբեմն այնպես է ստացվում, որ արվեստագետը կարող է փակվել իր աշխարհի մեջ։
-Փոքր Մհերի կոնցեպցիայո՞վ։
Վ.Գ.-Դե...Շատ վատ է, որ փակվում է։ Պետք է մի պահ նրանց «միացնել», հաղորդակցություն ստեղծել և հետո շղթա ստեղծել, որ կամաց-կամաց աշխուժանան։
Վահագն Պապայան-Եթե էպոսը հիշատակեցիք, ապա մի շատ համարձակ բան եմ ասելու։ Եթե էպոսի գլխավոր հերոսն է փակվում ու ասում է՝ երբ կլավանա, ես կգամ, իմ ասածը կասեմ, ապա ռոքերներն էլ ինչ-որ կապ ունեն դրա հետ։ Երբ խնդիր լինի, կասեն։
-Հիմա չկա՞ն այդ խնդիրները։
Վ.Գ.-Հենց դա եմ ասում՝ փակվում են արվեստագետները։ Ես հանդիպում եմ մարդկանց (օրինակ՝ մեզ մոտ գարեջուր խմող արվեստագետների), որոնք հարցնում են՝ ինչու է այսպես, ինչու է այնպես։ Ծայրահեղական մտածելակերպ կա. ասում են, թե անհասկացող են, շնորհք չունեն, այս ազգն այսպիսին է և այլն...։ Ես համաձայն չեմ։ Ես կտրականապես դեմ եմ դրան։ Մարդ կա՝ ուզում է տեղավորվի, ինչ-որ բան անի։ Դրանից հետո որոշ մասը լրիվ կորցնում է իր դեմքը, եթե ինչ-որ մի բան առաջ կար, մտնելուց հետո չի լինում։ Ադպես է, չէ՞։ Փորձության մեջ «կուբիկները» քանդվում են, էլ չկա ոչ մի բան։
Վ.Պ.-Ես պատասխանում եմ իմ երաժշտությամբ, իմ գործունեությամբ։
-Բայց դա անհասանելի է հասարակությանը։ Իրենք գիտե՞ն։
Վ. Պ.-Ես վախենում եմ, որ հիմա էլ միտում կա, թե ռոքը բողոքի երաժշտություն է։ Իսկ մենք ինչո՞ւ չենք բողոքում, եկեք սուր տեքստեր գրենք, բայց ինչի՞ դեմ ու ինչի՞ համար։ Հետո դա այնքան բառացի և անշնորհք է ստացվում։ Եթե բառեր են պետք, ապա խնդրեմ՝ ռեպ երաժշտությունը դա ակնհայտ անում է. ասում է՝ սրանք կաշառակերներ են, գայլեր են և այլն։ Ես իմ ռոքեր ընկերներից մեկին եմ հանդիպել, ու նա վախեցած է, թե ի՞նչ եք ուզում մեզանից։ Ռոքը բողոք է, այս է, այն է և այլն։ Այդպես չենք ուզում. ուղղակի մեր երաժշտությունն ենք գրում։ Հիմա թե կգտնենք մեջը բողոք, կգրենք, չեք գտնի...
Օրինակ «Դոգմա» խմբի տեքստերն ինձ համար բողոքի յուրօրինակ դրսևորում են։ Գուցե դա ինձ համար է այդպես։ Իսկ երբ դուրս են գալիս ու, ասենք, ինչ-որ կեղծ դրոշակակրի տեսքով սկսում գոռալ գաղափարներ, որոնց իրենք էլ չեն հավատում, ես դրան ավելի դեմ եմ։
-Դուք ինչ-որ բան ուզո՞ւմ եք փոխել, թե՞ համակերպվել եք եղածին, անում եք Ձեր գործն ու վերջ։
Վ.Պ.-Ես անում եմ իմ գործն ու դրանով փոխում՝ ինչ կատարվում է իմ շուրջը։
-Օրինակ ի՞նչ է Ձեր շուրջը կատարվում։ Պատկերավոր ասած՝ Ձեր հարևանը մնացել է, չէ՞, նույնը։
Վ.Պ.-Գիտե՞ք՝ ես այդ հավաքական կերպար հարևանին չեմ ուզում փոխել։ Դա էլ է խնդիր։ Ուզում են պապսայի վրա նստած երեխաներին ասել, որ ռոքն էլ է լավ բան, լսե՛ք ռոք, բայց մեկ է, ամեն մարդ իր մակարդակի բան է լսելու։ Հիմա պետք չէ բութ հարևանին շատ ծեծել փոխելու համար և ասել, որ լավ բան լսի։
-Իսկ Ձե՞ր միսիան որն է։
Վ.Գ.-Ես հատուկ ինձ միսիա չվերագրեմ։ Ես առօրյա աշխատանքում եմ ինչ-որ բարդություններ հաղթահարում։ Միշտ էլ այդպես է՝ դժվարություն է, պիտի անցնենք։ Երկրորդն էլ՝ պետք է խորանաս և որքան հնարավոր է՝ շատ փորձես փորձի փոխանակություն անել, շփումը պետք է շատ լինի։
-Ի՞նչ փորձի փոխանակում։
Վ.Գ.-Որոշակի արժեքներ կան, որ մարդկության պատմության ընթացքում միշտ փոխանցվել են։ Այ հենց դա։
-Հայաստանի համար շատ կարևորագույն հարց էր քննարկվում՝ հայ-թուրքական գործընթացը։ Որպես ՀՀ քաղաքացիներ՝ ինչպե՞ս եք գնահատում իրավիճակը։ Եվ ընդհանրապես ու՞ր էիք դուք՝ երաժիշտերդ, ռոքերներդ իշխանությունների քիրավայական քարոզչության կատաղի փուլում։
Վ.Գ.- Մի քիչ մեղմ դատեք. անձամբ ես կարծիք հայտնել չէի կարող, որովհետև ինֆորմացիա բացարձակապես չի գալիս մեզ։ Ինֆորմացիա տվեք՝ որոշում կայացնենք։ Ինֆորմացիա չկար։ Մեր նախագահը որոշեց, ասենք, Թուրքիայի հետ հարաբերություններ ստեղծել։ Բայց մեզ չէին հարցրել։ Մենք կապ չունեինք դրա հետ։ Միգուցե դա կոչվում է դիվանագիտություն, որն, իբր, ժողովրդին չպետք է հասնի։ Երևի հարցերն այդպես պետք է լուծվեն։ Դրա համար ես ինչպե՞ս կարող եմ կարծիք հայտնել, եթե չգիտեմ՝ ինչի համար է դա արվում և այլն։
-ՀՀ իշխանություններն ասում են, որ լավ ապրենք, որ լոլիկն էժան լինի, որ ճանապարհը բաց լինի, ու գնանք Արևմտյան Հայաստանը տեսնենք, թուքերի հետ քիրվայություն անենք...
Վ.Գ.-Ո՛չ։ Այսպես էլ կարող ենք լավ ապրել ու փող աշխատել։ Համ էլ այսօր էլ կարելի է գնալ ու տեսնել Արևմտյան Հայաստանը։
Վ.Պ.-Ես էլ եմ կարծում, որ այսօր ոչ այնքան գիտակ մարդիկ կարծիք են հայտնում ոչ իրենց ասպարեզներում։ Ես, ճիշտ է, մի անգամ ադպիսի թուլություն ցուցաբերեցի և հարցազրույց տվեցի։ Հիմա կարծում եմ, որ, իհարկե, վտանգներ կան հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման մեջ, բայց, վերջիվերջո, պետք է ինչ-որ գործընթացի գնալ։ Հիմա ճիշտ են գնում, թե սխալ՝ ես չգիտեմ։ Բաց սահմաններ մեզ պետք են։
-Խոսքն այն մասին չէ, թե պե՞տք են բաց սահմաններ, թե՞ ոչ։ Եթե մարդը հիվանդ է, ու նրան անհրաժեշտ է վիրահատություն, ոչ ոք չի քննարկում՝ դա անհրաժե՞շտ է, թե՞ ոչ։ Մեզ այդ հարթության մեջ քննարկման տարան։ Բայց եթե վիրահատությունն ինժեներն է անում և արդյունքները տխուր են լինում, ասել, թե միևնույն է, պետք էր, դե հիմա արեցինք... Հիմա էլ իշխանությունը բանաձև է մտածել՝ ասում է՝ չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։ Այդ ծրագրի շրջանակներում ստացվում է, որ ճի՞շտ է։
Վ.Պ.- Դե Դուք ուզում եք, որ վիրահատություն չանի ինժեները, իսկ երաժիշտը կարծի՞ք հայտնի այդ վիրահատության մասին։
-Հայաստանի՛ քաղաքացին։ Լավ անցնենք առաջ։ Ամեն դեպքում, եթե հնարավորություն ընձեռվեր արտասահմանում ապրել, ստեղծագործել, աշխատել, կոպիտ ասած, այդ շուկա դուրս գալ, այսօր կգնայի՞ր այդ քայլին։
Վ.Պ.- Կուզենայի ավելի մեծ շուկա դուրս գալ, բայց ապրել ու հաստատվել արտասահմանում՝ ոչ։
-Հայաստանից հնարավո՞ր է մեծ շուկա դուրս գալ։
Վ. Պ.-Շատ դժվար է, ու մեր փորձն էլ ցույց է տալիս, որ հնարավոր է, բայց գրեթե անօգուտ է։ Գուցե դա մեր սպեցիֆիկան է կամ մենք շատ հետևողական չենք, ու ինչ-որ տեխնոլոգիաներ կան, որոնց չենք տիրապետում, բայց, օրինակ, մեր սկավառակը Հայաստանում ոչ ոք չգիտի, արտասահմանում գիտեն, հենց այսօր էլ մի հարցազրույց հենց այդ սկավառակի համար արտասահմանյան կայքերից են խնդրել։ Բայց հաջորդ քայլը, որ, ասենք, գնանք, այնտեղ համերգներ տանք՝ չի ստացվում։ Այսինքն, մեր շուկան, միևնույն է, արտասահմանում է։ Այստեղ մեր մասին շատ ավելի քիչ գիտեն, քան, այսպես կոչված, երաժշտության ռոք համայնքն արտասահմանում։
-Վերցնենք այն ստանդարտները, որոնք աշխարհում կան, օրինակ՝ մասնավորապես քո գործերը տեսել եմ, քո արվեստին ծանոթ եմ և դրանք, ըստ իս, չեն զիջում այդ ստանդարտներին, բայց ինչո՞ւ են լոկալիզացված, ինչո՞ւ չեն դառնում ավելի լայն սպառման արտադրանք։
Վ.Գ.- Որովհետև հանդիսատեսին հասնելը մի քիչ շատ դժվար է, քանի որ «տունն» անկազմակերպ է, մեր ոլորտը կառավարում են։ Հո չե՞մ ասում՝ չկառավարեն, բայց էլեմենտար լուսաֆոր կամ հետիոտնի համար գծած գիծ չկա։ Ինչ 20 տարի այստեղ կատարվում է՝ անկախության օրից սկսված, ամեն ինչ մանր-մանր բերեց նրան, որ արժեքները փոխվեցին։ Հիմա պետք է այնպես անել, որ փոխվի դա։
-Այսինքն, մեծ հաշվով Դուք զբաղվում եք Ձեր սիրելի գործով, հաճույք եք ստանում դրանից և վե՞րջ։
Վ.Գ.-Մենք ձգտում ենք արժեք ստեղծել և նաև հաճույք ենք ստանում մեր գործից, միանշանակ։
Վ.Պ.-Ստեղծել և թողնել։ Երաժշտությունն էլ իր լեզուն ունի. շատ դժվար բան է դա իհարկե։
-Իսկ Ձեր լսարանի մոտավոր պատկերն ունե՞ք։
Վ.Գ.- Ես չեմ կարող ասել կոնկրետ քարտեզը, բայց ժողովրդի հետ շփվելով ու ոչ միայն պրոֆեսորների և իրենց երեխաների (այսինքն՝ էլիտա կոչվածի), այլ, օրինակ, տաքսու վարորդների հետ, ես հասկացա, որ այնտեղ էլ կա լսարան, ավտոբուսի վարորդների, «խադավիկների», բանվորների շրջանում էլ կա։
-Ընթերցողին կարո՞ղ եք շատ մատչելի բացատրել՝ նա էլեկտրոկիթառի միջոցով մատուցվող ցանկացած «դրայվ »պե՞տք է ընկալի որպես ռոք, թե՞ ռոքն ուրիշ բան է։
Վ.Գ.- Ո՛չ։ Երաժշտությունը հոգու, սրտի, ներքին օրգանների վրա է ազդում...
-Ռաբիսն էլ կարող է ազդել։
Վ.Գ.- Եվ ազդում է։ Բայց եթե մարդ գիրք չի կարդացել, դժվար է իրեն բացատրել՝ որն է լավը, որը՝ վատը։ Մի քիչ թող շփվի։
Վ.Պ.-Բառերն այնքան անզոր են, որ ասելը դժվար է, բայց մոտեցումներ կան։ Կարևոր չէ՝ դիսթորշնով է, թե ոչ, ընդհանրապես առանց կիթառի էլ ռոք կա (միայն ակուստիկ), ոչ էլեկտրական գործիքներով ռոք կա, ու ոչ ոք չի հանդգնի ասել՝ ձեզ մոտ եթե կիթառ չկա, ուրեմն ռոք չէ։ Մոտեցումներ կան, որ եթե այդ էլեկտրոկիթառները միացված են, միտումը նրա վրա է, որ պրիմիտիվ լինի, հեշտ հասկացվի...իմ թիրախը միշտ լսարանի որակի վրա է, ոչ թե քանակի։ Ես տեսնում եմ մարդկանց դեմքերը, տեսնում եմ՝ ինչպես է երաժշտությունն ազդում մինչև վերջ, ու նա հարստացած է գնում համերգներից կամ սպասում մյուս համերգին։ Իսկ երբ ստադիոնը լցված է, ու բոլորը միասին հու-հու են անում, հաջորդ օրը կգնան մի ուրիշ այդպիսի խմբի համերգին կթռվռան, հետո կգնան դիսկոտեկա, հետո՝ ուրիշ տեղ, որովհետև եթե թռվռալու կամ, ինչպես ասում են, տժժալու նշակետն է, այդտեղ արդեն երաժտությունը կորում է, անկում է ապրում։
-Ինչպես ասում են՝ ավելի լավ է մեկ անգամ տեսնել, քան հազար անգամ լսել։ Մոտ ապագայում ընթերցողը Ձեզ ե՞րբ կարող է լսել։
Վ.Պ.- «Օքսենհեմը» գտել է, որ բազմաթիվ իրար նման փառատոններին նույն կարգախոսներով մասնակցելը մի քիչ ավելորդ էներգիա է վատնում։ Մենք ավելի շատ ուզում ենք կենտրոնանալ ստուդիական գործունեության վրա՝ մտածել սկավառակ ձայնագրելու, հետո թողարկելու մասին, ու դա ամենամեծ դժբախտությունն է, և երբ ասվում է՝ Հայաստանում լուսաֆոր չկա, գծեր չկան...ընդհանրապես երաժշտական լուրջ արտադրանք թողարկելու մեխանիզմներ չկան։ Այսինքն, այստեղ բազմաթիվ ռոք խմբերի չասեմ՝ տանը ձայնագրած, բայց Հայաստանում նեղ շրջանի համար թողարկած սկավառակը համարյա արժեք չունի։ Միջազգային առումով արտադրվելու ու ներկայացվելու մեխանիզմը չկա Հայաստանում։
Վ.Գ.-Ես համերգ եմ ունենալու և սկավառակ եմ ձայնագրելու, ինչը կապված է իմ սոլո կարիերիայի հետ։ Համերգը մայիսի 30-ին է լինելու Կամերային երաժշտության տանը։ «Օքսենհեմի» հետ էլ հուսուվ եմ՝ կմոգոնենք սկավառակ։
Վ.Պ.-Կմոգոնենք. ես արդեն խոսք եմ տվել։
Վ.Գ.- Կոչ եմ անում լուսաֆորները դնել, գծերը գծել, եթե անհրաժեշտ է մեր օգնությունն արվեստով զբաղվող մեր հարգելի բարձր պաշտոնյա անձանց, մենք պատրաստ ենք։ Եթե ոչ, մենք ստիպված պետք է այդ գծերը գծենք, մեր ներկերով ներկենք, ես համոզված եմ՝ ուժ կգտնենք դա անելու, միանշանակ։ Ամեն դեպքում մենք պետք է հարգենք միմյանց։
Հայկական ռոքի «թաքնված» հմայքը
-Դուք այսօրվա իրականությանը Ձեր գործունեությամբ ինչպե՞ս եք պատասխանում։

В гостях у «7or» гитарист Вардан Гаспарян и представитель группы «Оксенхем» Ваагн Папаян
-Говорят, что рок это один из способов выражения борьбы и протеста. Почему же армянский рок не виден в таком случае? Особенно в нынешних условиях, почему рок молчит?
Вардан Гаспарян - В рок, в основном, вовлечены более или менее интеллектуальные люди и иногда получается так, что человек искусства может закрыться в своём мире.
- По концепции Маленького Мгера (героя эпоса)?
- В.Г. - Ну... очень плохо, что он закрывается. Их нужно «включить» в какой-то момент, создать контакт и потом создать цепь, чтобы они потихоньку оживились.
Ваагн Папаян - Если Вы упомянули эпос, то я скажу нечто очень смелое. Если главный герой эпоса запирается и говорит, мол, когда станет лучше, я приду и скажу что надо, то рокеры в каком-то смысле имеют к этому отношение. Когда будет проблема, они заговорят.
-А сейчас этих проблем нет?
-В.Г. - Я об этом и говорю, люди искусства закрываются. Я встречаюсь с людьми (например, с теми, кто заходит к нам попить пива) которые спрашивают, почему это или то не так. Есть радикальное мышление, говорят, что эта нация такова, нет культуры, люди непонятливы.... Я с этим не согласен. Я категорически против. Есть люди, которые хотят что-то делать. После этого некоторая часть теряет свое лицо, если что-то и было вначале, то и это теряется. Так ведь? В испытании «кубики» разваливаются и ничего больше нет.
- Как Вы реагируете на сегодняшнюю действительность своей деятельностью?
В.П.-Я отвечаю своей музыкой.
- Но это недоступно для общества. Они об этом знают?
- В.П -Я боюсь, что и сейчас есть тенденция думать, что рок- это музыка протеста. А почему мы не бунтуем? Давайте напишем острые тексты, но против кого и зачем? И потом это получается очень буквально и некрасиво. Если нужны слова, то, пожалуйста, рэп с этим явно справляется, называя вещи своими именами - «это взяточники, волки» и т. д. Я встретил одного из своих друзей рокеров, он напуган, мол, чего от нас хотят? Рок - это протест, то да сё. Мы этого не хотим, просто пишем свою музыку. Теперь если найдём причину протеста, напишем, а не найдём ...
Например, тексты группы "Догма" для меня являются своеобразным проявлением протеста. Может быть, это только для меня так. А когда выходят и, скажем, с видом ложного знаменосца начинают выкрикивать идеи, в которые сами не верят, то я против этого.
-Вы хотите изменить что-то или приспособились к тому, что есть, просто делаете своё дело и всё?
-В.П. - Я делаю своё дело и этим меняю происходящее вокруг.
-Например, что происходит вокруг Вас? Образно говоря, Ваш сосед ведь остался прежним?
В.П. - Знаете, я не хочу менять этот собирательный образ соседа. Это тоже проблема. Xочу сказать детям, которые «сидят» на попсе, что рок-это тоже хорошо, слушайте его, но всё равно, каждый человек слушает музыку соответствующую его уровню. Теперь не надо бить тупого соседа, чтобы изменить его и объяснить, чтобы он слушал хорошую музыку.
-А какова Ваша миссия?
В.Г.- Не хочу приписывать себе миссию. Я преодолеваю какие-то сложности в каждодневной работе. Это всегда так, трудности надо преодолевать. А второе, нужно углубляться и насколько это возможно обмениваться опытом, должно быть много общения.
-Какой обмен опытом?
В.Г. - Есть определённые ценности, которые передавались на протяжении истории человечества. Речь об этом опыте.
- Обсуждался очень важный для Армении вопрос - процесс армяно-турецких отношений. Как граждане РА, как вы оцениваете ситуацию? И вообще, где вы были музыканты, рокеры во время разгула «кирваяканской» (кумовской) пропаганды властей?
В.Г. - Не судите так строго, лично я не мог выразить своего мнения, потому, что мы не получаем информации. Дайте нам информацию, мы примем решение. Наш президент решил, допустим, наладить отношения с Турцией. Но нас не спрашивали. Мы не имели к этому никакого отношения. Может быть, это называется дипломатия, мол, до народа это не должно дойти. Наверно вопросы должны решаться так. Поэтому, как я могу выражать мнение, если не знаю, зачем это делается и так далее?
- Власти РА говорят, чтобы мы хорошо жили, чтобы помидоры были дешевые, чтобы дорога была открыта, и чтобы мы могли поехать увидеть Западную Армению, нужно заниматься кирваютюном с турками.
В.Г. - Нет. Мы и без этого можем хорошо жить и зарабатывать. И сегодня можно поехать и увидеть Западную Армению.
В.П. - Я тоже думаю, что сегодня не очень сознательные люди выражают мнение в областях вне своей компетенции. Правда, я однажды проявил слабость и дал интервью. Теперь думаю, что конечно, есть опасности в налаживании армяно-турецких отношений, но, в конце концов, на какой-то процесс идти нужно. А правильно идут или нет, я не знаю. Открытая граница нам нужна.
-Речь не о том, нужна открытая граница или нет. Если человек болен и ему необходима операция, никто не обсуждает, необходимо это или нет. Нас повели к обсуждению в этой плоскости. Но если операцию делает инженер и результаты печальны, то говорить при этом, всё равно нужно было, вот мы и сделали.... А теперь власть придумала формулу и говорит - не ошибается тот, кто ничего не делает. В рамках этой программы получается, что она права?
В.П.- Ну, вы хотите, чтобы инженер не делал операцию, а музыкант выражал мнение об этой операции?
-Не музыкант, а гражданин Армении. В любом случае, если бы представилась возможность жить за рубежом, творить, работать, грубо говоря, выйти на этот рынок, пошли бы Вы на этот шаг?
В.П.- Я бы хотел выйти на более широкий рынок, но обосноваться и жить за рубежом, нет.
-Из Армении возможно выйти на большой рынок?
В.П. -Очень сложно и наш опыт показывает, что возможно, но почти бесполезно. Может быть, это наша специфика или мы не очень последовательны, что есть какие-то технологии, которыми мы не владеем, но, например, наш диск в Армении никто не знает, заграницей знают, как раз сегодня один иностранный сайт просил у меня об интервью из-за этого диска. Но следующий шаг, скажем, поехать выступить там с концертами - не получается. То есть, наш рынок, так или иначе, заграницей. Здесь о нас знают гораздо меньше, чем, среди любителей рока заграницей.
-Возьмем стандарты, которые есть в мире, например, твою работу я видел, с твоим искусством я знаком и оно, на мой взгляд, не уступает тем стандартам, но почему оно локализовано, почему не становится продукцией более широкого потребления?
В.Г. -Поскольку дойти до аудитории очень сложно, поскольку сфера не организована, наша сфера контролируется. Я же не говорю, чтобы не управляли, но элементарного светофора или линии для пешехода нет. То, что здесь происходит 20 лет, начиная со дня независимости, всё это потихоньку привело к тому, что ценности изменились. Сейчас нужно так сделать, чтобы это изменилось.
-То есть, по большому счету, Вы занимаетесь Вашим любимым делом, получаете от этого удовольствие и всё?
В.Г. -Мы стремимся создавать ценности, а также получаем удовольствие от нашего дела. Однозначно.
В.П. -Создать и оставить. У музыки тоже есть свой язык: конечно, это очень тяжелая вещь.
-А у Вас есть приблизительное представление о Вашей аудитории?
В.Г. -Я не могуназвать конкретно, но общаясь с народом и не только с профессорами и их детьми (то есть, с так называемой элитой), а, например, с водителями такси, я понял, что среди них тоже есть аудитория, среди водителей автобусов, «ходовиков», рабочих.
-Можете ли Вы понятно объяснить читателю должен ли он любой «драйв» преподносимый при помощи электрогитары воспринимать как рок или рок это нечто другое?
В.Г. - Нет. Музыка влияет на душу, сердце, внутренние органы....
-«Рабис» тоже может влиять.
В.Г. -И влияет. Но если человек не читал книг, то ему сложно объяснить, что есть хорошо, а что - плохо. Пусть немного пообщается.
В.П. -Слова так бессильны, что очень трудно сказать, но есть подходы. Не важно, с дисторшном или нет, вообще без гитары рок тоже может быть (только акустика), есть рок без электронных инструментов, и никто не осмелиться сказать, что если у вас нет гитары, то значит это не рок. Есть подход, что если электрогитары подключены, то цель в том, чтобы было примитивно, легко понималось... моей целью всегда было качество аудитории, а не количество. Я смотрю на лица людей, смотрю, как музыка влияет на них и они обогащенные уходят с концерта и ждут новых. А когда стадион переполнен и все вместе орут у-у-у, а на следующий день пойдут на концерт другой такой группы порезвиться, потом пойдут на дискотеку, затем еще куда-то, поскольку если цель порезвиться или, как говорят, тусоваться, то там уже музыка теряется, переживает спад.
-Как говорят, лучше один раз увидеть, чем сто раз услышать. В ближайшее время когда можно Вас услышать?
В.П. -« Оксенхем» понял, что участие в многочисленных похожих один на другой фестивалях с теми же лозунгами является лишней тратой энергии. Мы хотим больше сосредоточиться на студийной деятельности - подумать о записывании диска, потом о его выпуске и это самое большие трудности. Когда говорится, что в Армении нет «светофора», линий... вообще механизмов нет для выпуска серьезной музыкальной продукции. То есть, здесь многочисленные рок-группы не скажу, что дома записывают, но изданные в Армении для узкого круга диски почти не имеют ценности. Нет механизмов для выпуска и презентации в международном плане.
В.Г. -У меня будет концерт и запишу диск, что связано с моей сольной карьерой. Концерт будет 30-го мая в доме Камерной музыки. Надеюсь, что и с «Оксенхемом» мы сделаем диск.
В.П. - Сделаем. Я уже слово дал.
В.Г. -Призываю установить светофоры, расчертить линии, если уважаемым высокопоставленным лицам занимающимся вопросами искусства необходима наша помощь, то мы готовы. Если нет, то мы должны вынужденно расчертить эти линии, покрасить их нашими красками. Я уверен, что мы найдем силы сделать это. В любом случае мы должны уважать друг друга.
«Скрытое» обаяние армянского рока
В.Г. -Я не могу назвать конкретно, но общаясь с народом и не только с профессорами и их детьми (то есть, с так называемой элитой), а, например, с водителями такси, я понял, что среди них тоже есть аудитория, среди водителей автобусов, «ходовиков», рабочих.