Պաշտպանյալին հանգիստ չեն տալիս Սահակաշվիլու դափնիները
Դատական իշխանությունը «բուդկայի» պես սեփականաշնորհելու նպատակը հստակ է՝ ստեղծել անձնիշխանական համակարգ, որը քաղաքագիտության մեջ ունի կոշտ ավտորիտարիզմ կամ տոտալիտարիզմ սահմանումը։
Մեզ մոտ տոտալիտարիզմ հաստատելը շատ բարդ ու գործնականում անհնար զբաղմունք է։ Տոտալիտարիզմի համար անհրաժեշտ են բնական ռեսուրսներ և գաղափարախոսություն։ Չկա թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը։
Այլ բան է կոշտ ավտորիտարիզմը։ Տեսականորեն հնարավոր է մի փոքր ժամանակահատվածում հաստատել այդպիսի ռեժիմ մեզանում կամ նման փորձ անել։
Հիմա պաշտպանյալը նման փորձ է անում։ Դրա համար է խնդիր դրվել օրենսդիրի ու գործադիրի պես գրպանային դարձնել նաև դատական իշխանությունը։
Կոշտ ավտորիտար ռեժիմ նա չի կարողանալու հաստատել, բայց փորձի ընթացքում ահագին ավերածություններ կկարողանա գործել։ Կկարողանա նաև ներհասարակական թշնամանքի ու ատելության մթնոլորտն այնպիսի մակարդակի հասցնել, որ Հայաստանն ու Արցախը կզրկվեն արտաքին թշնամուն դիմագրավելու իմունային համակարգից։
Գործնականում կոշտ ավտորիտար ռեժիմ հաստատելու համար պաշտպանյալին եթե ոչ նավթ ու գազ, ապա փող է պետք ու գաղափարախոսություն։
Երկրի ներսում փող չկա։ Գաղափարախոսություն էլ չունի։ Մնում է երկուսի ներմուծման տարբերակը։
Կրեմլը, հասկանալի պատճառներով, փող չի տա, որպեսզի իր դասակարգային հակառակորդը Հայաստանում կոշտ ավտորիտարիզմ հաստատի։
ԵՄ–ն հեղափոխականների արցունքներին չի հավատում և փողը խոստանում է կոնկրետ բարեփոխումների դիմաց։ Բարեփոխումների փաթեթ ու պատկերացում չկա։ Ուստի փող էլ չկա։
Փող կարող են տալ ամերիկացիները, բայց նրանք պաշտպանյալից պահանջում են «գույն» տալ «թավշյա» քայլերին ու վերածվել հայկական Սահակաշվիլու, այսինքն՝ արտաքին քաղաքական վեկտորի կտրուկ փոփոխություն իրականացնել՝ մտնելով հակառուսական գծի մեջ։
ԱՄՆ–ը պաշտպանյալին առաջարկել է խաղ՝ «Սահակաշվիլիություն՝ փողի խոստման դիմաց» բանաձևի շրջանակներում։
Դատելով ամենից՝ պաշտպանյալը որոշակի քայլեր արել է ամերիկյան առաջարկների ուղղությամբ, բայց վախենում է մինչև վերջ գնալ, քանզի հասկանում է, որ հակառուսական վեկտորը փաստացի նշանակելու է պրոթուրքական վեկտորի ընտրություն, քանզի մեր տարածաշրջանում ՆԱՏՕ–ն ու ԱՄՆ–ը այլ օպերատոր չունեն։ Վրաստանի օրինակը բոլորիս աչքի առաջ է. այդ երկիրը դարձել է ադրբեջանական «SOCAR»–ի ու թուրքական կապիտալի կցորդը՝ այս փուլում փաստացի կորցնելով թրքացած Աջարիան։
Պաշտպանյալը դեմ չէ «Սահակաշվիլիություն՝ փողի խոստման դիմաց» բանաձևի կյանքի կոչմանը, բայց վախենում է աթոռը կորցնելու հեռանկարից։ Նրա մոտ առայժմ լարախաղացային վիճակ է, բայց հոգու խորքում հանգիստ չեն տալիս սահակաշվիլիական դափնիները։ Դա է պատճառը, որ նա «ծռվել» է ու պաշտոնապես լեգիտիմացրել ահաբեկչությունը՝ ներքին կյանքում տեղ տալով «ռազմահայրենասիրական» հռետորաբանությամբ հանդես եկող թրքաբոլշևիկներին։
Թե մինչև ուր կգնա պաշտպանյալը, դժվար է ասել, բայց ակնհայտ է, որ ամեն դեպքում այս ամենն ավարտվելու է պայթյունով։ Երբ և ինչ ծավալներով, ու, ամենակարևորը, ինչ հետևանքներով՝ այլ խոսակցության թեմա է։

Подзащитному не дают покоя лавры Саакашвили
Цель приватизации судебной власти наподобие «будки» очевидна – сформировать единоличную власть, которая определяется в политологии как жесткий авторитаризм или тоталитаризм.
Утверждение у нас тоталитаризма является занятием очень сложным и на деле нереализуемым. Для тоталитаризма нужны природные ресурсы и идеология. У нас же нет ни первого, ни второго.
Другое дело – жесткий авторитаризм. Утвердить у нас подобный режим на непродолжительный период или попытаться это сделать теоретически возможно.
Сейчас подзащитный предпринимает подобную попытку. Поэтому и поставлена задача сделать судебную власть карманной, как в случае с законодательной и исполнительной.
Утвердить жесткий авторитарный режим ему не удастся, но причинить в ходе этой попытки множество разрушений он успеет. Он сможет также добиться внутри общества такого уровня вражды и ненависти, что Армени и Арцах лишатся иммунной системы по противостоянию внешнему врагу.
Для утверждения на деле жесткого авторитарного режима подзащитному будут нужны, если не нефть и газ, то деньги и идеология уж точно.
Денег внутри страны нет. Нет у него и идеологии. Остается вариант импорта обоих компонентов.
Кремль, по понятным причинам, денег на то, чтобы его классовый противник утвердил в Армении жесткий авторитаризм, не даст.
ЕС слезам революционеров не верит и обещает деньги взамен конкретных реформ. Пакета и представления реформ нет. Следовательно, нет и денег.
Деньги могут дать американцы, но они требуют от подзащитного придать «бархатным» шагам «цвет» и стать армянским Саакашвили, то есть осуществить резкое изменение внешнеполитического вектора, заняв антироссийскую линию.
США предложили подзащитному игру в рамках формулы «Саакашвилизм в обмен на обещание денег».
Судя по всему, подзащитный сделал в направлении американских предложений определенные шаги, но боится идти в них до конца, поскольку понимает, что антироссийский вектор фактически будет означать выбор в пользу протурецкого вектора, так как НАТО и США не имеют в нашем регионе другого оператора. Пример Грузии у всех перед глазами: эта страна стала придатком азербайджанского «SOCAR» и турецкого капитала, потеряв на деле отуреченную Аджарию.
Подзащитный не против реализации формулы «Саакашвилизм в обмен на обещание денег», но боится перспективы потери занимаемого кресла. Он пока пытается балансировать, но в глубине души ему не дают покоя лавры Саакашвили. Именно поэтому он начал заигрывать с «Сасна црер» и официально легитимировал терроризм, отведя во внутренней жизни место выступающим с «военно-патриотической» риторикой туркобольшевикам.
Как далеко зайдет подзащитный, сказать трудно, но очевидно, что всё это, в любом случае, завершится взрывом. Когда, в каких масштабах и, самое главное, с какими последствиями – тема для отдельного разговора.