Պետական ահաբեկչությունն ու քավոր–սանիկային երկակի ստանդարտները
Նա իր հետ մահապարտ է դարձնում իշխանության մյուս ներկայացուցիչներին ու հատկապես իրավապահներին։ Ըստ նրա՝ կոլեկտիվ հանցանքը կցեմենտի իր իշխանությունը, քանզի ապօրինի հրահանագներին ենթարկվողները, հետագայում դատվելու վախից, մինչև վերջ կռիվ կտան Նիկոլի իշխանության համար, բայց դա պարզապես մոլորություն է։
Նիկոլի պես մտածել են բոլոր բռնապետերն ու բռնապետիկները, սակայն վերջում հայտնվել են կոտրած տաշտակի ու քրեական օրենսգրքի առաջ։ Բոլորին էլ թվում է, թե դա իրենց հետ չի պատահի, բայց պատահում է։ Այն էլ ինչպես է պատահում։ Սակայն առայժմ մենք ականատեսն ենք հիմարության ու հանցագործության շքերթի։
Նիկոլը դեռ տաք է ու չի զգում, որ օր օրի մխրճվում է այնպիսի հանցագործությունների մեջ, որ հետագայում շատ դժվար է լինելու իր համար հումանիտար միջանցք ապահովելը, մինչդեռ մեր երկրին պետք չեն ցնցումներ։
Ցնցումների գեներատորը հենց Փաշինյանն է։ Նա այնքան է սևեռված Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սարքած գործի վրա, որ դիմում է ամեն մի ապօրինի ու քստմնելի քայլի, որպեսզի իր պատվերը կատարվի։ Ով չի ենթարկվում այդ պատվերին, Նիկոլն սկսում է հետապնդել, այսպես կոչված, օրենքով։
Մասնավորապես, ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ են քայլեր անում և դիմում ամենակեղտոտ մեթոդների։ Քրեական գործեր են հարուցում և հարձակվում նրա շրջապատի դեմ։ Ձերբակալել են Թովմասյանի երկու սանիկներին, որոնցից մեկn առողջական լուրջ խնդիրներ ունի։
Այդ քայլով Նիկոլն ուզում է հոգեբանական ճնշում գործադրել ՍԴ նախագահ Թովմասյանի վրա՝ բանեցնելով ստորագույն մեթոդ։
ՍԴ–ի դեմ են հանված բոլոր ուժերը՝ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած խորհրդարանից մինչև ուժային կառույցներ, գործադիր մարմնի ներկայացուցիչներից մինչև փողոցային խուժան։
Քոչարյանի դեմ սարքած գործի շրջանակներում կայացրած ՍԴ որոշումը հունից հանել է «թավշյա» առաջնորդին։ Նա իր մանկլավիկ Վահե Գրիգորյանի միջոցով «կեղտ» է բռնել, թե բա Թովմասյանը չէր կարող գործի քննությանը մասնակցել, քանզի քավոր–սանիկային հարաբերություն ունի 2–րդ նախագահի փաստաբանական թիմի անդամ Արամ Օրբելյանի հետ (այս իշխանությունը բզիկավորվել է Թովմասյանի սանիկներից ու մասնագիտացել նրանց դեմ աշխատելու մեջ)։
Եթե քավոր–սանիկային հարաբերությունները համարվում են շահերի բախում և անթույլատրելի համարվում, ապա ինչպե՞ս է ստացվում, որ նույն այդ հարաբերությունները չեն խանգարում նիկոլենց։ Այն նիկոլենց, որոնք հեղափոխության բուռն շրջանում խոստանում էին կադրային հարցերում չառաջնորդվել խնամի, ծանոթ, բարեկամ սկզբունքով, բայց իշխանության գալուց հետո բացառապես այդ սկզբունքով են աշխատում։
Ընդ որում՝ ԽԾԲ–ական սկզբունքը կիրառում է ոչ միայն Նիկոլը, այլ նաև իր շրջապատը։
Այսպես, Արդարադատության ոչ այնքան հրաշամանուկ նախարար Ռուստամ Բադասյանը խորհրդական է նշանակել իր հարսանիքի քավոր Գասպարյան Դավիթին։ Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև այն, որ Փաշինյանն Իջևանում ուզում է քաղաքապետ կարգել մեկին, ում հետ ունի քավոր–սանիկային հարաբերություններ, ապա քայլարածների երեսպաշտ ու սուտասան կերպարը կամբողջանա։
ՍԴ–ի ու դրա ղեկավարի դեմ պետական ահաբեկչությունն ընդամենը մեկ պատճառ ունի՝ ՍԴ–ն շարժվում է ոչ թե Նիկոլի ապօրինի հրահանգներով, այլ Սահմանադրությամբ ու օրենքներով։ Ամբողջատիրական իշխանության ձգտող Նիկոլի համար սա անընդունելի է ու դա է նրա հիստերիկության բուն պատճառը։
Ուժայինների նախկին ղեկավարները չուզեցանք կոլեկտիվ հանցագործության մաս կազմել ու դրա համար էլ դուրս եկան քայլարածների համակարգից, ինչը բնական է, քանզի ոչ մի ողջամիտ մարդ չի ուզենա քրեական օրենսգրքի հոդվածները շալակած ապրել։

Государственный террор и двойные стандарты отношений крестный-крестник
Вместе с собой он делает смертниками и других представителей власти, в особенности правоохранителей. В его представлении коллективное преступление укрепит его власть, поскольку подчиняющиеся незаконным распоряжениям, из страха не быть впоследствии осужденными, будут стоять за власть Никола до конца, но это – заблуждение.
Подобно Николу думали все диктаторы и диктаторишки, но в конце они оказывались у разбитого корыта и представали перед уголовным кодексом. Всем кажется, что с ними этого не случится, но случается. И очень даже случается. Однако пока мы являемся свидетелями парада глупости и преступления.
Никол пока в пылу и не чувствует, что изо дня в день всё больше вязнет в таких преступлениях, по причине которых впоследствии будет очень трудно предоставить ему гуманитарный коридор, между тем как потрясения нашей стране совсем ни к чему.
Генератором потрясений является именно Пашинян. Он настолько сфокусировался на сфабрикованном против Роберта Кочаряна деле, что идет на любой незаконный и гнусный шаг, чтобы его заказ был выполнен. Того, кто не подчиняется этому заказу, Никол начинает преследовать, так сказать, по закону.
В частности, предпринимаются шаги против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, и здесь идут на самые грязные методы. Возбуждаются уголовные дела и совершаются нападки в отношении людей из его окружения. Арестованы двое крестников Товмасяна, один из которых имеет серьезные проблемы со здоровьем.
Этим шагом Никол хочет оказать на председателя КС Товмасяна психологическое давление, пуская в ход самый низкий метод.
Против КС брошены все силы – от возглавляемого Араратом Мирзояном парламента до силовых структур, от представителей исполнительного органа до уличного хулигана.
Принятое КС в рамках сфабрикованного против Кочаряна дела решение вывело «бархатного» лидера из себя. Через своего приспешника Ваге Григоряна он нашел «пятно», будто Товмасян не мог принимать участия в рассмотрении дела, так как является крестным члена адвокатской группы 2-го президента Арама Орбеляна (у этих властей случился сдвиг по фазе по части крестников Товмасяна, и они специализировались на работе против них).
Если отношения крестный-крестник считаются конфликтом интересов и чем-то непозволительным, тогда как получается, что те же отношения не мешают николовцам? Тем самым, которые на бурном этапе революции обещали не руководствоваться в кадровых вопросах принципом «сват-знакомый-родственник», но с приходом к власти работают исключительно по этому принципу.
Причем принцип СЗР применяет не только Никол, но и его окружение. Итак, не столь вундеркидный министр юстиции Рустам Бадасян назначил своим советником свадебного крестного Гаспарян Давида. Если добавить к этому также то, что Пашинян хочет назначить мэром Иджевана того, с которым состоит в отношениях крестный-крестник, то фарисейский и лживый образ мойшаговцев станет целостным.
У государственного террора в отношении КС и его руководителя одна причина: КС руководствуется не незаконными распоряжениями Никола, а Конституцией и законами. Для стремящегося к абсолютной власти Никола это неприемлемо, и именно это является непосредственной причиной его истеричности.
Бывшие руководители силовых структур не захотели становиться соучастниками коллективного преступления, что естественно, так как ни один здравомыслящий человек не хочет жить с бременем уголовных статей за своими плечами.