Ինչու է Փաշինյանը վախենում Վանեցյանից
Արթուր Վանեցյանից ազատվելու հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրում էր սեփական վարկանիշի սրընթաց անկումը ԱԱԾ նախկին տնօրենի կայուն բարձր վարկանիշի պայմաններում։
Փաշինյանը սկզբնական փուլում հնարավորություն տվեց Վանեցյանին դառնալ «մաֆիայի դեմ կռիվ տվող կինոյի մեջի տղեն»։ Հետո զգաց, որ Վանեցյանը կամաց–կամաց դառնում է ինքնուրույն սուբյեկտ և դիտարկվում որպես պալատական հեղաշրջման գլխավոր դերակատար։ Զգաց ու ազատվեց նրանից, բայց դրանից Նիկոլի գլխացավանքը ոչ թե պակասեց, այլ ավելացավ։
Բանն այն է, որ Վանեցյանը չի բացառել քաղաքական կարիերա անելու տարբերակը։
Նիկոլի «Հայկական ժամանակը» փորձում էր նրանից երդում կորզել, որ ԲՀԿ–ին կամ որևէ այլ կուսակցության չի անդամակցի, ինչպես նաև քաղաքականություն չի մտնի։ Վանեցյանը ԲՀԿ–ին ու մյուս կուսակցությունների մասով բացառեց իր անդամակցությունը, բայց քաղաքական դաշտ մտնելու հարցը թողեց օդում։ Ահա դա էլ նյարդայնացնում է Փաշինյանին։ Նա չի կարող Վանեցյանի դեմ քրեական արշավ սկսել (թեև իր թերթով ակնարկում է, որ պատրաստ է նման քայլի գնալ), քանզի վերջինս կարող է խոսել։ Խոսել ոչ միայն Փաշինյանի անհավասարակշռության ու անսթափ վիճակի մասին, այլ նաև ստվերային գործարքների թեմաներով։
Եթե Վանեցյանը խոսի Փաշինյանի իրական կերպարի մասին, մասնավորապես՝ նրա ֆինանսական հակումների մասին, ապա «անգրագետ պողոսների» մոտ Նիկոլի բյուրեղյա մաքրության մասին հեքիաթից կմնա միայն երկնքից ընկնող խնձորը, այն էլ՝ «ժողովրդի» վարչապետի գլխի ուղղությամբ։
Վանեցյանի հրաժարականի տեքստը լրջորեն հարվածել է Փաշինյանին։ «Թավշյա» առաջնորդին նա գիժ է հանել ու պետական կառավարմանը ոչ պիտանի։ Եթե դրան նա ավելացնի նաև հակակոռուպցիոն պայքարի ընթացքում Նիկոլի «մեղրոտած» մատների մասին փաստերը, ապա «թավշյա» առաջնորդից կմնան միայն «բմբուլները»։
Վանեցյանը Փաշինյանի ֆոնին շահեկանորեն տարբերվում է։ Պաշտոնավարման շրջանում նա մարմնավորում էր «թավշյա» իշխանության ողջամիտ թևը, իսկ Փաշինյանը՝ ոչ կոմպետենտ թևը։
Հիմա եթե Վանեցյանը քաղաքական հավակնություններ դրսևորի, ապա դա ուղղակի հարված կլինի առաջնայինը երկրորդականից չտարբերող Փաշինյանի համար։ Ահա թե ինչու է նա անհանգստացած։ Ու լավ վախեցած։
Ի դեպ, Վանեցյանը կամուրջ էր հայ–ռուսական, ինչպես նաև Երևան–Ստեփանակերտ հարաբերություններում։ Դա էլ էր նյարդայնացնում Նիկոլ Փաշինյանին, ու նա քաղաքական խանդից ելնելով որոշեց ազատվել Վանեցյանից, բայց հիմա այլ խնդրի առաջ է կանգնել։

Почему Пашинян боится Ванецяна
Одной из основных причин увольнения Артура Ванецяна было то, что Никол Пашинян фиксировал резкое падение собственного рейтинга в условиях стабильно высокого рейтинга экс-директора СНБ.
На начальном этапе Пашинян предоставил Ванецяну возможность стать «сражающимся с мафией парнем из кино». Затем почувствовал, что Ванецян постепенно становится самостоятельным субъектом и рассматривается в качестве главного действующего лица возможного дворцового переворота. Почувствовал и отправил его в отставку, но проблем от этого у Никола не убавилось, а даже наоборот.
Дело в том, что Ванецян не исключил возможности выстраивания своей политической карьеры.
Газета Никола «Айкакан жаманак» попыталась выудить у него клятву, что он не станет членом ППА или какой-либо другой партии и что он не войдет в политику. Ванецян исключил свое членство в ППА и других партиях, но оставил вопрос своего вхождения в политику открытым. Именно это и нервирует Пашиняна. Он не может начать против Ванецяна уголовную кампанию (хотя и намекает через свою газету, что готов пойти на подобный шаг), так как последний может заговорить. Заговорить не только о неуравновешенности и нетрезвости Пашиняна, но также на тему его теневых сделок.
Если Ванецян заговорит о реальном портрете Пашиняна, в частности, о его финансовых склонностях, то от сказки о кристальной чистоте Никола в среде «безграмотных погосов» останется лишь упавшее с неба яблоко, к тому же в направлении головы «народного» премьера.
Текст отставки Ванецяна серьезно ударил по Пашиняну. Он выставил «бархатного» лидера сумасшедшим и непригодным к государственному управлению. Если он добавит к этому также факты об обмакнутых в ходе антикоррупционной борьбы в «мёд» пальцах Никола, то от «бархатного» лидера останутся лишь одни «перья».
Ванецян выгодно выделяется на фоне Пашиняна. В период своего руководства СНБ он олицетворял здравомыслящее крыло «бархатной» власти, а Пашинян – некомпетентное крыло.
Теперь, если Ванецян проявит политические амбиции, это станет для не отличающего первоочередное от второстепенного Пашиняна прямым ударом. Вот почему он обеспокоен. Причем очень даже здорово.
Кстати, Ванецян был своеобразным мостом в отношениях РА-РФ, а также Ереван-Степанакерт. Это тоже нервировало Никола Пашиняна, и он, исходя из политической ревности, решил избавиться от Ванецяна, но сейчас встал перед другой проблемой.