Ում դեմ է իրականում կռիվ տալիս Փաշինյանը
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն իր հրաժարականի տեքստում նշել էր թիվ մեկ պատճառը, թե ինչու է հեռանում։ Ու կապ չունի, թե արդյոք ի՞նքն է հեռացել, թե՞ իրեն հեռացրել են։
Պատճառը խորքային է։ Պետական օրգանիզմը չի ընդունում Նիկոլ Փաշինյանին որպես ղեկավար, ինչպես որ մարդու օրգանիզմն է պայքարում օտար մարմնի դեմ։
Փաշինյանի կռիվն, ըստ այդմ, ոչ այնքան Վանեցյանի, Օսիպյանի, մյուս պաշտոնյաների և այլոց հետ է, որքան մեր պետության։
«Ժողովրդի» վարչապետի խնդիրն այն է, որ իր մեջ երկու մարդ է նստած։ Պոպուլիստ–հեղափոխական Նիկոլը և վարչապետ Փաշինյանը։
Պոպուլիստ–հեղափոխականը մշտապես ուզում է թատերական ներկայացումներ և քրեական պատմություններ հրամցնել ամբոխին։ Այլ բանի ինքն ընդունակ չէ։ Դրա համար նա հրահանգներ է տալիս ուժային կառույցներին, դատարաններին ու մյուսներին, որպեսզի նրանք շոուի «մատերիալ» ապահովեն։ Պետությունը, սակայն, վարչապետ Փաշինյանին «ո՛չ» է ասում՝ պնդելով, որ հնարավոր չէ ապօրինությունների գնալ, քանզի վերջում կդատվեն բոլորը։
Վարչապետ Փաշինյանը հասկանում է, որ պոպուլիստ–հեղափոխական Նիկոլը, պատկերավոր ասած, իր գլուխն ուտելու է, բայց ամբոխի ալիքը տանում է իրեն ու նա չի կարողանում կանգ առնել։ «Կա՛նգ առ» կոչը, թերևս, այս ամենին էր վերաբերում։
Վարչապետ Փաշինյանին նյարդայնացնում են «փողոցային» Նիկոլն ու անգրագետ պողոսները, բայց նա զգում է, որ միևնույն է յուրային չի դառնալու պետության համար։ Դա է պատճառը, որ նա մնում է իրեն հոգեհարազատ պոպուլիստ–հեղափոխականի դերում ու պետության դեմ կռիվ տալիս։
Երբ նա հայտարարում էր, որ կա՛մ ես կլինեմ վարչապետ, կա՛մ Հայաստանը վարչապետ չի ունենա, իրականում դա նշանակում էր, որ կա՛մ ես կունենամ իշխանություն Հայաստանում, կա՛մ Հայաստանը չի լինի։
Հիմա նա ամեն ինչ անում է, որ պետությունը լինի իր հագով, իր պատկերով ու նմանությամբ։ Պետությունը դիմադրում է։ Նիկոլն էլ է դիմադրում և չի ուզում նահանջել։ Նա գիտի, որ դուրսպրծուկ է համարվում պետական կառավարման համակարգում։ Դա է պատճառը, որ ուզում է շվոնդեր–շարիկովներով լցնել ամբողջ համակարգը, այդ թվում՝ ուժային կառույցները։
Այս ամենն առանց հետևանք չի մնալու։ Հարցն այն է, թե երբ և ինչպես է պատժելու պետությունը Նիկոլ Փաշինյանին։ Նաև՝ հայ ժողովրդի այն մասին, որը դիտորդի կարգավիճակով հետևում է, թե ինչպես են պետությունը սարքել լուցկու տուփ և խաղում հետը։
Փաշինյանի ու ՀՀ–ի պայքարը դաժան է։ Դա նման է կրակի ու անձրևի պայքարին։ Այսինքն՝ ավարտվելու է կրակի մարմամբ։ Հարցն այն է, թե մինչև մարելը կրակն ինչպիսի՞ ավերածություններ կգործի և արդյոք դրանք կլինեն անդառնալի՞, թե՞ պետությունն իր ինքնապաշտպանական մեխանիզմներով թույլ չի տա դա։

С кем в действительности борется Пашинян
В тексте своей отставки бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян отметил главную причину своего ухода. И не имеет значения, он ушел сам или его отстранили.
Причина глубинная. Государственный организм точно так же не принимает Никола Пашиняна в качестве руководителя, как и организм борется с инородным телом.
В этом плане борьба Пашиняна не столько против Ванецяна, Осипяна и других чиновников, сколько с нашим государством.
Проблемой «народного» премьера является то, что в нем сидят два человека. Популист-революционер Никол и премьер Пашинян.
Популист-революционер постоянно хочет потчевать общество театральными постановками и уголовными историями. Ни на что другое он и не способен. Поэтому он и дает распоряжения силовым структурам, судам и остальным, чтобы они обеспечивали материал для шоу. Однако государство говорит премьеру Пашиняну «нет», настаивая, что пойти на беззаконие невозможно, так как в конце под суд пойдут все.
Премьер Пашинян понимает, что популист-революционер Никол, образно говоря, подведет его под монастырь, но толпа затягивает его, и он не может остановиться. Призыв «Остановись!», по-видимому, именно этого и касался.
Премьера Пашиняна нервируют «уличный» Никол и безграмотные погосы, но он чувствует, что всё равно не станет для государства своим. Поэтому он и остается в душевно близкой ему роли популиста-революционера и борется с государством.
Когда он заявлял, что либо он будет премьером, либо Армения не будет иметь премьера, в реальности это означало, что либо я буду обладать в Армении властью, либо Армении не будет.
Сейчас он делает всё, чтобы государство было ему в пору, по его образу и подобию. Государство сопротивляется. Сопротивляется и Никол, который не хочет отступать. Он знает, что считается в системе государственного управления выскочкой. Именно поэтому он хочет заполнить швондер-шариковыми всю систему, в том числе силовые структуры.
Всё это не останется без последствий. Вопрос в том, когда и как государство накажет Никола Пашиняна, а также ту часть армянского народа, которая в статусе наблюдателя следит за тем, как государство превращается в спичечный коробок, с которым играются все, кому ни попадя.
Борьба Пашиняна и РА носит жестокий характер. Это сродни борьбе дождя с огнем. То есть завершится погашенным пламенем. Вопрос в том, какие разрушения до этого успеет причинить огонь и будут ли они необратимыми. Или всё же государство не допустит этого с помощью своих механизмов самозащиты?