Թեև քաղաքագիտությունը համարվում է ոչ ճշգրիտ գիտություն, բայց կան օրինաչափություններ, մեխանիզմներ և կանոններ, որոնք գործում են բոլոր ժամանակներում ու բոլոր ժողովուրդների մոտ, և այդ առումով քաղաքագիտությունը դառնում է 1-ին գումարած 1-ի պես մի բան՝ իր անխափան գործող բանաձևերով: Խնդիրն այն է, որ պետք է տիրապետել այդ բանաձևերին ու դրանք ճշգրիտ ձևով կիրառել կամ ճշգրիտ հաշվել այլոց քայլերի սցենարները:
Ով չի տիրապետում քաղաքական ֆիզիկային, բայց զբաղվում է քաղաքականությամբ, դատապարտված է պարտության:
Այդ օրինաչափությունները, մեխանիզմները և կանոնները կրկնվում են այնպես, որ դրանք կարելի է նույնիսկ աքսիոմա համարել:
Նրանք, ովքեր տիրապետում են այդ աքսիոմատիկ ճշմարտություններին, կարող են հեշտությամբ կանխատեսել ու պլանավորել քաղաքական գործընթացները:
Քաղաքականության մեջ հստակ գործում են Նյուտոնի օրենքները, դինամիկայի ու ստատիկայի օրենքները, ազատ անկումը, վակուումը և այլն: Մի խոսքով, ֆիզիկայի օրենքները քաղաքական կյանքի անբաժանելի մաս են կազմում: Քաղաքականությունը ենթարկվում է այդ օրենքներին:
Օրինակ՝ բումերանգի էֆեկտը հստակ գործում է միշտ: Ինչ ցանես, այն էլ կհնձես: Պոպուլիզմ ցանես, գերպոպուլիզմ կստանաս: Դեմագոգիայով զբաղվես, վաղը կդառնաս դեմագոգիայի զոհ: Պետության դեմ աշխատես, վաղը պետությունը քեզ կպատժի և այսպես շարունակ:
Հիմա պաշտպանյալը դարձել է իր իսկ առաջարկած խաղի կանոնի զոհ: Զարմանալի ոչինչ չկա: Ֆիզիկան մնում է ֆիզիկա:
Ի դեպ, դպրոցում իմ ամենասիրած առարկան է եղել ֆիզիկան: Մաթեմատիկայից հետո, անշո՛ւշտ: Դրա համար էլ գնացի ֆիզմաթ թեքումով դպրոց ու լավ իմաստով գերազանցիկ էի: )))

Политический бумеранг
Хотя политология и считается неточной наукой, но есть закономерности, механизмы и правила, которые действуют всегда и у всех народов, и в этом плане политология становится чем-то вроде «1 плюс 1» – со своими безотказно действующими формулами. Проблема в том, что этими формулами нужно овладеть, умея правильно их применять или верно просчитывать сценарии шагов других.
Тот, кто не владеет политической физикой, но занимается политикой, обречен на поражение.
Эти закономерности, механизмы и правила повторяются таким образом, что их можно даже принять за аксиому.
Те, кто владеет этими аксиоматичными истинами, могут с легкостью спрогнозировать и запланировать политические процессы.
В политике четко действуют законы Ньютона, законы динамики и статики, свободного падения, вакуума и др. Словом, законы физики являются неотделимой частью политической жизни. Политика подчиняется этим законам.
Например, эффект бумеранга четко действует всегда. Что посеешь, то и пожнешь. Посеешь популизм, пожнешь суперпопулизм. Будешь заниматься демагогией, завтра станешь жертвой демагогии. Будешь работать против государства, завтра оно тебя накажет, и т.д.
Сейчас подзащитный стал жертвой предложенного им же правила игры. Нет ничего удивительного. Физика остается физикой.
Кстати, в школе моим любимым предметом была физика. Несомненно, после математики. Поэтому я и поступил в школу с физико-математическим уклоном и был отличником в хорошем смысле этого слова.)))