Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանները բողոքարկել են կալանավորման որոշումը
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու առաջին ատյանի որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպաններից Ամրամ Մակինյանը։
«Սեպտեմբերի 9-ին բողոք ենք ներկայացրել կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ»,-ասաց Ամրամ Մակինյանը։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 27-ին, հետագայում նրան մեղադրանք առաջադրվեց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ առանձնապես խոշոր չափերի գույքի վատնում կատարելու համար եւ միջնորդություն ներկայացվեց դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։
Ապա հայտնի դարձավ, որ նրա վերաբերյալ քրեական գործ քննվում է նաեւ ՀՔԾ-ում, որի շրջանակներում արդեն 6 ամիս է, ինչ Գ.Խաչատրյանն ունի մեղադրյալի կարգավիճակ՝ մեղադրվելով 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը, սակայն այս գործով ամիսներ առաջ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

Защита обжаловала арест экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна
Решение об аресте бывшего министра финансов Армении, экс-председателя Комитета государственных доходов РА Гагика Хачатряна обжаловано в Апелляционном суде. Об этом «ФактИнфо» заявил адвокат экс-министра Амрам Макинян.
«9-го сентября мы подали жалобу на решение суда первой инстанции об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу», – сказал Амрам Макинян.
Напомним, что Гагик Хачатрян был задержан 27-го августа. Позже ему предъявили обвинение в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах. Суд удовлетворил ходатайство об его аресте.
Затем стало известно, что по расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу Гагик Хачатрян уже на протяжении 6 месяцев имеет статус обвиняемого. Ему инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 38-179 («Организация растраты в особо крупных размерах»). В рамках данного дела несколько месяцев назад в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Вышеупомянутое дело ССС отправила в СНБ, где они были объединены в одно производство.