«Թավշյա» կուսազրկում
Այլ պայմաններում ու այլ մարդու պարագայում դա միգուցե ընդամենը լրահոսային թեմա լիներ՝ «Վարչապետը մասնակցել է խոշոր գործարարների զավակների հարսանիքին» վերնագրով։ Բայց երբ պետության ղեկավար է դարձել հակաօլիգարխիկ լոզունգներով Փաշինյանը և ղեկավարի կարգավիճակով մասնակցում է օլիգարխիկ հարսանիքի, ապա այստեղ հեղափոխական ստերիլությունն ավարտվում է և տեղի է ունենում «թավշյա» կուսազրկում։
Պարզվում է, որ Փաշինյանը քննադատում էր օլիգարխիզմը ոչ թե այն պատճառով, որ չէր ընդունում այն, այլ որ ի՛նքը հնարավորություն չուներ օլիգարխիկ «կայֆեր» անել։ Հիմա ունի և «մոռացել» է ընդդիմադիր Նիկոլի ճղճղան ձայնով հնչեցվող ելույթները։
Անգրագետ պողոսների մի մասը 2018–ի ապրիլին հրապարակ էր դուրս եկել այն հույսով, որ իրենց սիրելի Պողոսը (դե՛, Նիկոլը, էլի՛) օլիգարխներից խլելու է ունեցվածքն ու բաժանի իրենց։ «Պողոսը» նման ծրագիր ուներ և հիմա էլ ունի, բայց բաժանելու հարցում այլ մոտեցման կողմնակից է։ Դրա համար էլ բացվել են հայտնի հիմնադրամները և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամարկղը։
Մասնակցել հին ու հինագույն Հայաստանների կարկառուն օլիգարխների հարսանեկան արարողությանը, նշանակում է «քցել» պողոսներին և ցույց տալ, որ ժամանակին բլեֆ ես արել, որպեսզի էմոցիաներ փախցնես ու զուգահեռաբար հաճախորդական գինդ բարձրացնես։
«Ո՛չ ռոբոտացմանը, ո՛չ...» կարգախոսով քաղաքականություն մտած, ամբողջ կյանքը բոմժություն քարոզած ու աղքատությունը սրբացրած Նիկոլը հասցրեց իր կարիերայի ընթացքում 2/3–ով շեղվել սեփական կարգախոսից՝ հասցնելով դառնալ Սարգսյանի հաճախորդն ու Ծառուկյանի միջոցառման տժժացողը։
Նա նախագահներից միայն Ռ. Քոչարյանի հետ չի համագործակցել, ու դրա համար էլ ընկած է 2–րդ նախագահի հետևից՝ չզգալով, որ իրականում ի՛նքն է դարձել Քոչարյանի գերին։
Հարսանիքի հետ կապված, բնականաբար, որևէ խնդիր չկա։ Երիտասարդ ընտանիքին երջանկություն ենք մաղթում ու քաղաքական վայրիվերումներից զերծ ընտանեկան անդորր, բայց հարցը Նիկոլին է վերաբերում։
Նա տնեցիներին հավաքել ու գնացել է իր հենարան անգրագետ պողոսների մոտ հարուստների հանդեպ թույն ներարկելուց հետո։ Ինքն էլ է մինչև վերջ ատում հարուստներին, բայց ոչ հարստությունը։ Դրա համար էլ փոխվել է շատերի աչքում՝ լավատեղյակների մոտ մնալով նույնը։
Փաշինյանի հարսանեկան այցը ևս մեկ ապացույցն է այն բանի, որ նա շատ է թուլացել ու վախեցած է։ Ինքը գիտի, որ ԲՀԿ–ն իր դեմ քայլերի է պատրաստվում և տեսակային հակառակորդ է, բայց գնում է Ծառուկյանի դուռը, որպեսզի աթոռը պահելու տարբերակներ առաջ գան։
Կուլակաթափության շեփորահար «ծռերին» հանդիպելուց մինչև մեր երկրի գլխավոր կուլակների տոնակատարությանը մասնակցելը Նիկոլի համար ընդամենը մեկ քայլ է։ Դա նշանակում է, որ նա արդեն փլվել է։
Հեղափոխական պիկի ժամանակ եթե նման հրավեր ստանար, չէր գնա։ Իսկ հիմա գնում է, քանզի հասկանում է, որ տակն այլևս բան չի մնացել ու պետք է թուլանալ և հաճույք ստանալ՝ մինչև որ «անտառապահը» բոլորին իրենց տեղը կդնի։

«Бархатная дефлорация»
В иных условиях и в случае с другим человеком это, пожалуй, было бы всего лишь строчкой в ленте новостей под заголовком «Премьер принял участие в свадьбе детей крупных предпринимателей». Однако, когда руководителем государства стал Пашинян с антиолигархическими лозунгами, который принимает в статусе руководителя страны участие в олигархической свадьбе, то здесь революционная стерильность заканчивается и происходит «бархатная дефлорация».
Выясняется, что Пашинян критиковал олигархизм не по той причине, что не принимал его, а из-за того, что не имел возможности зажигать олигархические кайфы. Сейчас имеет, и «забыл» озвученные визгливым голосом оппозиционного Никола выступления.
Часть безграмотных погосов вышла в апреле 2018-го на площадь в надежде, что их любимый Погос (ну, в смысле Никол) отберет собственность у олигархов и раздаст ее им. Подобный план у «Погоса» был и есть, но в вопросе раздачи он придерживается другого подхода. Поэтому и были открыты известные фонды и касса партии «Гражданский договор».
Участие в свадебной церемонии представителей олигархии старой и «древнейшей» Армений означает «кидалово» в отношении погосов и демонстрацию того, что в прошлом ты был занят блефом, чтобы умыкнуть эмоции и заодно набить свою клиентскую цену.
Вошедший в политику с лозунгом «Нет роботизации, нет…», агитировавший всю жизнь бомжество и сокрализовавший бедность Никол успел на 2/3 отклониться от своего лозунга, став клиентом Саргсяна и потусившим на мероприятии Царукяна.
Из президентов он не сотрудничал лишь с Р.Кочаряном, поэтому и гоняется за ним, не чувствуя, что в реальности он сам стал заложником Кочаряна.
Естественно, по части свадьбы нет никакой проблемы. Молодоженам желаем счастья и непричастной к политическим катаклизмам семейной безмятежности, но вопрос здесь касается Никола.
Он собрал членов семьи и пошел на эту свадьбу после сеяния в среде безграмотных погосов, являющихся его опорой, ненависти к богатым. Он сам до последнего ненавидит богатых, но не богатство. Поэтому и изменился в глазах многих, но не тех, кто и до этого был прекрасно осведомлен.
Свадебный визит Пашиняна – очередное доказательство того, что он очень ослаб и напуган. Он знает, что ППА готовится к направленным против него шагам и является его видовым противником, но идет в гости к Царукяну, чтобы иметь варианты удержания своего кресла.
От встречи с трубящими о необходимости раскулачивания «црер» до участия в празднестве главных кулаков нашей страны для Никола один шаг. Это означает, что он развалился.
Если бы он получил подобное предложение на этапе революционного пика, он не пошел бы. Но сейчас идет, поскольку понимает, что остался в одиночестве, поэтому нужно расслабиться и получать удовольствие, пока «лесничий» не поставит всех на место.