Փաշինյանը կազմաքանդեց «Իմ քայլը» դաշինքը
Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական կյանքում «Իմ քայլը» դաշինքը 3–րդն է։ Մինչև այդ նա եղել է ՀԱԿ և «Ելք» դաշինքներում ու երկուսում էլ աչքի ընկել պառակտիչ գործունեությամբ։
Նա թիմակիցներին «քցողի», երախտամոռի և «անաղուհացի» համբավ ունի բոլոր նրանց մոտ, ում հետ որոշակի ճանապարհ է անցել։ Հիմա արդեն «Իմ քայլում» են գալիս այդ տեսակետին։
Ավերիչ Փաշինյանը
Թվում էր, թե «Իմ քայլը» դաշինքն անձամբ Փաշինյանն է ստեղծել ու այս անգամ կազմաքանդիչ ֆունկցիայով հանես չի գա, բայց եղավ ինչպես միշտ։ Նա չի ուզում այդպես, բայց այդպես ստացվում է։ Պատճառն այն է, որ նա իրեն թույլ է զգում, ինչպես նաև չի կարողանում կատարել պետության ղեկավարի՝ իր համար չափազանց ծանր դերը։ Արդյունքում՝ սխալը սխալի հեևից է արվում և մնում են ավերակներ։
Իսկ կազմաքանդում է Փաշինյանն «Իմ քայլը» դաշինքը՝ հանդիպելով ու ներքաղաքական հարցեր քննարկելով լուսանցքային ուժ հանդիսացող «Սասնա ծռերի» հետ։
Երբ այդ հանդիպումը սկսում են մեկնաբանել «ծռերի» ներկայացուցիչները, ապա ստացվում է, որ բռնության դեմ քարոզող Փաշինյանը թույլի դիրքերից է հանդիպել բռնությունը որպես քաղաքական պայքարի հիմնական մեթոդ համարող խմբի ղեկավարի հետ։ Ու քանի որ այդ հանդիպմանը տրվեց հույժ կարևոր նշանակություն և Փաշինյանն իր մամլո խոսնակի միջոցով հաղորդում տվեց այդ մասին, այդպիսով վարչապետի թուլացման փաստն ավելի ընդգծվեց։
Երբ Ժիրայր Սեֆիլյանը Փաշինյանի հետ հանդիպելուց հետո մենտոռական տոնով նշում է, թե ինչ պետք է անի ու ինչ պետք է չանի «ժողովրդի» վարչապետը, ինչպես նաև հայտարարում է, որ «Իմ քայլը» դաշինքը ենթակա է սեփականաշնորհման այլոց կողմից ու, հետևաբար, անհրաժեշտ է արտահերթ ընտրություն, այդ պահից սկսած Փաշինյանի գլխավորած ուժին կարելի է համարել կազմաքանդված։ Փաշինյանի ձեռքերով կազմաքանդված։
Եթե «ծռերը» Փաշինյանին հանդիպելուց հետո հայտարարում են, որ թույլ չեն տա քաղաքական ռևանշ, ապա անկախ այն հանգամանքից, թե ինչքանով է այդ ռևանշը իրական կամ ինչքանով են «ծռերն» ունակ ինչ-որ բան թույլ տալու կամ չտալու, ստացվում է, որ Փաշինյանը «ծռերի» հույսին է մնացել։ Ասել է թե՝ «Իմ քայլը» գործնականում դադարել է Փաշինյանի հենարանը լինելուց։
«Ծռերին» հանդիպելով՝ Փաշինյանը կամա թե ակամա խոստովանեց, որ վախենում է աթոռի համար։ Ու վախից պատրաստ է դիմել անգամ մարգինալների աջակցությանը։
«Ծռերի» հույսին մնացած Փաշինյանը նաև խոստովանեց, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերին «Իմ քայլի» ստացած 70 տոկոսը և խորհրդարանում առկա 88 պատգամավորը չեն արտահայտում ներկա քաղաքական տրամադրությունները։ Այլ կերպ ասած՝ «ծռերի» հետ հանդիպումով Փաշինյանը ոչ լեգիտիմ հայտարարեց գործող ԱԺ–ն։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սեֆիլյանն այդ առումով ճիշտ է, երբ խոսում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին։
Մի խոսքով, «Իմ քայլը» դարձավ Փաշինյանի հերթական դաշինքը, որը քայքայվեց իր գործուն ջանքերի շնորհիվ, և շուտով այդ դաշինքի անունից կմնա միայն հիմնադրամը, այն էլ՝ մինչև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտը։

Пашинян развалил альянс «Мой шаг»
В политической жизни Никола Пашиняна альянс «Мой шаг» является уже третьим. До этого он был в альянсах АНК и «Выход», и в каждом из них отличился породившей раскол деятельностью.
Среди тех, с кем он прошел определенный путь, Никол имеет репутацию «кидалы» и неблагодарного человека. К аналогичному мнению сейчас приходят и в «Моем шаге».
Деструктивный Пашинян
Казалось бы, альянс «Мой шаг» создан лично Пашиняном, и в этот раз он не будет выступать с дезорганизующей функцией, но получилось как всегда. Он этого не хочет, но так получается. Причина в том, что он чувствует свою слабость, а также не может справиться с непосильной для него ролью руководителя государства. В результате допускается одна ошибка за другой, и повсюду остаются руины.
Разваливает же Пашинян альянс «Мой шаг», встречаясь и обсуждая внутриполитические вопросы со считающейся маргинальной силой «Сасна црер».
Когда эту встречу начинают комментировать представители «црер», то получается, что агитирующий против насилия Пашинян встретился с руководителем группы, принимающей насилие как основной метод политической борьбы, с позиций слабого. И поскольку этой встрече было отведено крайне важное значение и Пашинян выступил касательно нее через своего пресс-секретаря, тем самым факт ослабления премьера приобрел еще более подчеркнутый характер.
Когда после встречи с Пашиняном Жирайр Сефилян менторским тоном отмечает, что должен и не должен делать «народный» премьер, а также заявляет, что альянс «Мой шаг» подлежит приватизации со стороны других сил, и поэтому нужно провести внеочередные выборы, начиная с этого момента возглавляемую Пашиняном силу можно считать развалившийся. Развалившейся от рук самого Пашиняна.
Если после встречи с Пашиняном «црер» заявляют, что не допустят политического реванша, то независимо от того обстоятельства, насколько этот реванш реалистичен или насколько «црер» в состоянии допустить или пресечь что-либо, получается, что Пашинян остался уповать на «црер». То есть «Мой шаг» на деле перестал быть опорой Пашиняна.
Встретившись с «црер», Пашинян, волей-неволей, признался, что боится за свое кресло. И готов из страха обратиться за помощью даже к маргиналам.
Оставшийся уповать на «црер» Пашинян признался, что полученные в декабре прошлого года «Моим шагом» 70 процентов и присутствующие в парламенте 88 депутатов не отражают нынешних политических настроений. Иными словами, встречей с «црер» Пашинян объявил нелегитимным действующее НС. А это означает, что Сефилян прав в том плане, когда говорит о внеочередных парламентских выборах.
Словом, «Мой шаг» стал очередным альянсом Пашиняна, который развалился при его действенном участии, и скоро от имени этого альянса останется лишь известный фонд, к тому же до завершения внеочередных парламентских выборов.