Զախարովան մեկնաբանել է Փաշինյանի հայտարարությունը
Ժողովրդավարական պետությունում մարդիկ ցանկացած թեմայով ազատ արտահայտվելու իրավունք ունեն, բայց ցանկալի է, որ այդ հայտարարություններն ուղղված լինեն Ղարաբաղում խաղաղ կարգավորմանն արագ հասնելուն։ Այսօր այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը։
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, օգոստոսի 5–ին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կազմակերպված հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր` Արցախը Հայաստանն է, և վերջ։
«Մենք ելնում են այն բանից, որ, անկասկած, կա ներքին հռետորաբանություն, կան ներքին դրույթներ, որոնք արտացոլում են քաղաքական շարժումների, կուսակցությունների կարծիքը` հաշվի առնելով, որ մենք խոսում են ժողովրդավարական պետության մասին»,–ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` կա նաև խաղաղ գործընթաց իր մասնակիցներով, համահովանավորներով, խաղաղ կարգավորման հասնելուն ուղղված միջազգային ջանքերով։ Մոսկվան ելնում է այն բանից, որ կողմերի հայտարարությունները պետք է լինեն ընդհանուր ջանքերի համատեքստում։
«Շատ դժվար է հետ բերել կամ վերադառնալ բանակցային գործընթացի նախկին դիրքերին այն հայտարարություններից հետո, որոնք «կռվախնձոր» են դառնում, որոնք լրացուցիչ խռովություն կամ հարցեր են առաջացնում կամ կարող են հավասարակշռությունից հանել բանակցայի փխրուն գործընթացը»,–նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` նման հայտարարություններ պարբերաբար հնչում են տարբեր կողմերից։
«Ներքաղաքական գործընթացի հանդեպ ամենայն հարգանքով հանդերձ ու հասկանալով, որ քաղաքական կարգի ժողովրդավարական մոդելի դեպքում մարդիկ իրավունք ունենան ոչ թե ուղղակի արտահայտվել ցանկացած թեմայով, այլ ձևավորել համապատասխան քաղաքական նախադրյալներ, շատ եմ ցանկանում, որ այս բոլոր կողմերը ելնեն գլխավորից՝ արագ կերպով խաղաղ կարգավորմանը հասնել և բոլոր ռեսուրսները դրան ուղղել»,–նշել է Զախարովան։
Նա նաև նշել է, որ գործընթացը բարդ է, երկարատև, սակայն ավելի արագ շարժվելու անհրաժեշտության ընդհանուր ընկալում կա, իսկ դրա համար հայտարարությունները ևս պետք է համապատասխանեն ու նպաստեն այդ գլխավոր նպատակին:

Захарова прокомментировала заявление Пашиняна
Люди в демократическом государстве имеют право высказываться на любые темы, но хотелось бы, чтобы заявления были направлены на скорейшее достижение мирного урегулирования в Карабахе, сказала официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 5 августа заявил, что «Арцах – это неотъемлемая часть Армении». Об этом он сказал на митинге в Степанакерте, приуроченном к открытию VII Всеармянских летних игр.
«Мы исходим из того, что есть, безусловно, внутренняя риторика, есть те внутренние установки, которые отражают мнение политических движений, партий, учитывая то, что мы говорим о демократическом государстве», – сказала Захарова.
Есть также, по ее словам, мирный процесс со своими участниками, коспонсорами, международными усилиями по достижению мирного урегулирования. Москва исходит из того, что заявления сторон должны вписываться в контекст общих усилий, которые нацелены на мирное урегулирование.
«Очень сложно всегда приводить или возвращаться на прежние позиции в переговорном процессе после заявлений, которые становятся таким «яблоком раздора», которые привносят дополнительные раздоры или вопросы или могут разбалансировать хрупкий переговорный процесс», – отметила Захарова.
По ее словам, подобные заявления звучат периодически, на разных уровнях, с разных сторон.
«При всем уважении к внутриполитическому процессу, понимании того, что при демократической модели люди имеют право не только высказываться на любые темы, но и формировать соответствующие политические предпосылки, очень хочется, чтобы все стороны исходили из главного – скорейшего достижения и направления всех ресурсов на достижение мирного урегулирования», – сказала Захарова.
Процесс, по ее мнению, сложный и длительный, но есть общее понимание необходимости двигаться быстрее. Для этого заявления, наверно, должны быть соответствующими, способствующими главной цели.