Հիմա, երբ քաղաքական որոշում է կայացվելու՝ հրաժարվել Ամուլսարից, քավության նոխազ է դառնալու Յուրա Իվանյանը․ «Հրապարակ»
«Ամուլսարի գործով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի նկատմամբ երեկ ծառայողական քննություն է սկսվել:
Հիշեցնենք․ նա «ԷԼԱՐԴ»-ի եզրակացության հիման վրա կանաչ լույս էր վառել «Լիդիան»-ի առաջ։ Եվ հիմա, երբ քաղաքական որոշում է կայացվելու՝ հրաժարվել Ամուլսարից, քավության նոխազ է դառնալու հենց Իվանյանը, որը սխալ տեղեկություններ է տվել վարչապետին և սխալ եզրակացության է հանգել։
Օրերս հայտնի դարձավ նաև, որ Յուրա Իվանյանը և բնապահպանության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանն ազգականներ են, իսկ վերջինս 2016 թվականին հաստատել էր Ամուլսարի հանքի շահագործման դրական եզրակացությունը: Սակայն, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Իվանյանն ու Գրիգորյանները վերջին տարիներին չեն շփվում միմյանց հետ, անգամ չեն բարևում։
Նրանց հարաբերությունները փչացել են ինչ-որ տարածքի հետ կապված կոնֆլիկտից հետո։ Կավարտվի՞ արդյոք ծառայողական քննությունը պաշտոնանկություններով, Քննչական կոմիտեի մեր աղբյուրը կտրուկ բացառեց, ավելին՝ այստեղ վստահ են, որ ծառայողական քննությամբ էլ ոչ մի կասկածելի բան չի բացահայտվի։
Ի դեպ, քննությունը կտևի 10 օր, այդ ընթացքում հարցաքննության կկանչվեն Ամուլսարի գործով քննչական խմբի բոլոր ներկայացուցիչները՝ 5 քննիչ։ Կառգրավվի նաև Յուրի Իվանյանի հեռախոսը, և կստուգվեն բոլոր ինֆորմացիաները»,-գրում է թերթը:

Когда будет принято политическое решение отказаться от эксплуатации Амулсарского рудника, «козлом отпущения» сделают Юру Иваняна – «Грапарак»
Телефон следователя по Амулсарскому руднику Юры Иваняна конфискуют, все сообщения и служебную деятельность проверят. Об этом во вторник пишет газета «Грапарак».
2 сентября стало известно, что в отношении руководителя следственной группы по делу Амулсара Юры Иваняна начато служебное расследование. Ранее он представил заключение экспертизы, проведенной компанией «Elard», заявив, что все риски, связанные с разработкой Амулсарского месторождения, управляемы. Это вызвало бурю недовольства среди противников эксплуатации рудника.
«И сейчас, когда будет принято политическое решение отказаться от эксплуатации Амулсарского рудника, «козлом отпущения» сделают именно Иваняна», – считает газета.
Издание также отмечает, что Иванян – двоюродный брат бывшего министра охраны природы Арамаиса Григоряна, который в 2016 году одобрил добычу на Амулсарском руднике. Вместе с тем, по данным источников издания, они уже давно не общаются.
Сообщается также, что служебное расследование продлится 10 дней, за это время на допрос будет вызвана вся следственная группа по руднику.