Ոչ մի մուկ և ոչ մի ձուկ
Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է հանրահավաքները, բայց... «Ֆեյսբուք»-ում։ Մարդկանց նա արդեն չի կարող հավաքել հրապարակներում, քանզի հեղափոխության «փուքսը» թողել է։
Նա սկսել է ցածրակարգ «ռոլիկների» վրա հույս դնել։ Ռեպերտուարը նույնն է՝ «ոչ մի մուկ և ոչ մի ձուկ չի՛ պլստալու, չի՛ պլստալու»։
Մկների ու ձկների պլաստալու հարցը դեռ պարզ չէ, բայց պարզ է, որ «ժողովրդի» վարչապետը աղմուկի տակ թաքցնում է փողի թեման։
Խոսքը նրա կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների ֆինանսավորման և այդ կառույցների շուրջ պտտվող իրական ու կեղծ լուրերի մասին չէ։ Այդ հիմնադրամները, ամենայն հավանականությամբ, գրեթե մաքուր են աշխատում, բայց ժանրի կանոնների համաձայն տիկին Աննային սկսել են վերագրել սաշիկաբարո վարքագիծ։ Բայց այդ վարքագիծը նույնքան իրական է, որքան որ Սաշիկի 50/50–ներն էին իրական (2018–ի մայիսից հետո 50/50–ի գեթ մեկ դեպք չի բացահայտվել)։
Իրական փողի թեման լրիվ այլ տեղ է։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում։ Աննա Հակոբյանի հիմնադրամների մասին խոսակցությունները մի տեսակ երկրորդ պլան են մղում բուն թեման՝ որտեղի՞ց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը փող։
2017–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Նիկոլի կուսակցությունը մասնակցում էր դաշինքով ու նույնիսկ այդ դեպքում ընտրարշավը համեստ տեսք ուներ (Բ26–ում որոշել էին նիկոլենց տանել ԱԺ, բայց ֆինանսապես շատ երես չէին տվել)։ Նույնն էր պատկերը նաև 2017–ին տեղի ունեցած Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ. Նիկոլին գցել էին չոլերն ու նրան այլ բան չէր մնում, քան մագլցել ավտոտնակների տանիքների վրա ու անտաղանդ ձևով երգել «Էրեբունի–Երևան» երգը։
Դե իսկ 2016–ին տեղի ունեցած Գյումրիի ու Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» «բոմժական» վիճակում էր և շատ քիչ ձայներ հավաքեց։
2018–ին տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո Երևանի ավագանու և ԱԺ արտահերթ ընտրություններին Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած թիմն արդեն օլիգարխիկ ընտրարշավ անցկացրեց։ Կոնտրաստը մեկ տարի առաջվա հետ հսկայական էր։ Թանկարժեք քարոզարշավը աչք էր ծակում։ Երեկվա համեստ և ասֆալտին պառկող տղաներն ու աչոնիկները ռեյտինգային ընտրակարգով արդեն իրենց նկարներով ողողել էին հանրապետության փողոցները՝ ծախսերի առումով չզիջելով նախկին մեծամասնականներին։ Հարց է առաջանում՝ որտեղի՞ց հայտնվեց փողը «Քաղաքացիական պայմանագրում»։
Որտեղի՞ց ՔՊ–ին գումար, որ հիմա այդքան թանկարժեք տարածքային կառույցներ է բացում։ Միգուցե գործարար դարձած նախկին օլիգարխները ուսապարկերո՞վ են փողը տանում «թավշյա» կուսակցության գրասենյակ։ Միգուցե պլստում են այն մկներն ու ձկները, որոնք մուծվո՞ւմ են մեր օրերի նեոբոլշևիկների կուսակցական դրամարկղին։
Շատերն ընկել են «Իմ քայլը» հիմնադրամի հետևից, բայց մոռացել են «Իմ քայլը» դաշինքի ու դրա հիմքում կանգնած ՔՊ կուսակցության ֆինանսավորման մասին։
Իրական հարցերը ՔՊ–ի փողերին է վերաբերում։ Աննա Հակոբյանի հիմնադրամները համեմատաբար թափանցիկ են ու ցանկության դեպքում կարելի է պարզել, թե ովքեր են հատ–հատ մուծվել, բայց Նիկոլի կուսակցության դեպքում ամեն ինչ փակ է։ Բայց դե միևնույն է, Նիկոլի պաշտոնազրկումից հետո ամեն ինչ բացահայտվելու է, և այդ դեպքում ոչ մի ձուկ և ոչ մի մուկ, իրոք, չի պլստալու։ Այսինքն՝ բացահայտվելու են ՔՊ–ի ֆինանսավորման աղբյուրները, և Փաշինյանը չի կարողանալու ձկան պես լուռ մնալ կամ մկան պես ծակերը մտնել՝ շատ կոնկրետ հարցերի չպատասխանելու համար։

Ни одна мышь и ни одна рыбешка
Никол Пашинян продолжает митинги, но… в «Фейсбук». Он уже не может собирать людей на площадях, так как революционный пыл улегся.
Он начал возлагать надежду на низкопробные ролики. Репертуар тот же – «ни одна мышь не проскочит, ни одна рыбешка не проскользнет».
Вопрос мышей и рыбешек еще не прояснился, но уже понятно, что «народный» премьер пытается скрыть за шумихой тему денег.
Речь не о финансировании фондов его супруги Анны Акопян («Мой шаг» и «Город улыбок») и муссируемой вокруг этих структур реальной и ложной информации. Эти фонды, по всей видимости, работают практически по чистой схеме, но, согласно канонам жанра, госпоже Акопян начали приписывать линию поведения «в духе Сашика». Однако эта линия была настолько же реальной, насколько реальными оказались 50/50 Сашика (с мая 2018 не раскрыто ни одного случая вхождения Сашиком в долю в чужих бизнесах по варианту 50/50).
Тема реальных денег находится в совсем другом месте. В партии «Гражданский договор». Разговоры о фондах Анны Акопян как будто вытесняют на второй план саму тему «Откуда у партии «Гражданский договор» деньги?»
В парламентских выборах 2017 года партия Никола участвовала в составе альянса, и даже в этих условиях ее агиткампания получилась довольно скромной (в президентском дворце решили провести николовцев в НС, но в финансовом плане не особо баловали). Аналогичной картина была также в ходе выборов Совета старейшин Еревана в 2017-ом: Никола бросили скитаться, и ему не оставалось ничего другого, кроме как скакать по крышам гаражей и бесталанно исполнять песню «Эребуни-Ереван».
Что до муниципальных выборов 2016-го в Гюмри и Ванадзоре, то «Гражданский договор» тогда пребывал в «бомжевском» состоянии и набрал мизерное количество голосов.
После смены власти 2018-го возглавляемая Николом Пашиняном команда провела на внеочередных парламентских и столичных муниципальных выборах уже олигархические агиткампании. Контраст между событиями с разницей в год колоссальный. Дорогостоящая агиткампания бросалась в глаза. Вчерашние скромные и ложившиеся на асфальт парни и девчата в рамках рейтинговой избирательной системы наводнили своими фотографиями улицы страны, не уступая в плане расходов предыдущим мажоритариям. Возникает вопрос: откуда у «Гражданского договора» появились деньги?
Откуда у ГД деньги, раз он открывает столь дорогостоящие территориальные структуры? Возможно ли, что ставшие предпринимателями бывшие олигархи рюкзаками приносят деньги в офис «бархатной» партии? Или те мыши и рыбешки, которые платят в кассу партии необольшевиков наших дней, получают возможность проскальзывать?
Многие гоняются за фондом «Мой шаг», забыв при этом о финансировании альянса «Мой шаг» и стоящей в его основе партии «Гражданский договор».
Реальные вопросы касаются денег ГД. Фонды Анны Акопян сравнительно прозрачные, и при желании можно выяснить, кто сколько проплатился, но в случае с партией Никола всё закрыто. Тем не менее, после отстранения Никола все будет раскрыто, и тогда ни одна рыбешка и ни одна мышь действительно не проскользнут. То есть будут раскрыты источники финансирования ГД, и Пашиняну не удастся молчать, как рыба, и прятаться по щелям, как мышь, чтобы не отвечать на весьма конкретные вопросы.