Նախորդ տարի տեղի ունեցած հեղափոխությանը մասնակցեցին գրեթե բոլորը, բայց դրա արդյունքները սեփականաշնորհեց Նիկոլ Փաշինյանն ու սկսեց մսխել հանրային էներգետիկան։
Նա այնքան ագահ գտնվեց, որ «քցեց» բոլորին։
Փաշինյանը մեկ դերասանի թատրոն սարքեց խորհրդարանը և հիմա քաղում է իր արածների պտուղները։
«Իմ քայլը» խմբակցությունը չդիմացավ առաջին իսկ փոքրիկ փորձությանը։ Ամուլսարի հարցով այդ խմբակցությունն առնվազն երեք մասի է բաժանվել։ Մի մասը կողմ է, մյուս մասը՝ դեմ, երրորդները տեսակետ չունեն։ Դա գալիս է վարչապետից, քանզի նա չի կարողանում որոշում կայացնել ու «զադնի» է դնում բոլոր այն դեպքերում, երբ հարցը հստակեցման կարիք է ունենում։
«Իմ քայլը» պառակտվել է նաև այն պատճառով, որ դրա ցուցակը թողնում է «List.am»–ի հայտարարություններից հավաքված թիմի տպավորություն։ Թիմ, որի մեջ կան նաև արտաքին փայատերեր։
Ամուլսարը պարզապես առիթ էր, որպեսզի «Իմ քայլի» արտաքին փայատերերը Նիկոլ Փաշինյանին ատամ ցույց տային, բացահայտեին «կանաչով» «կանաչական» աշխատող իրենց դրածոներին ու հասկացնեին «ժողովրդի» վարչապետին, թե ով է տան իրական տերն ու հեղափոխության շարժիչ ուժը։
Նիկոլը հիմա տեսնում է, որ «Իմ քայլում» ինքը մի մասի փայատերն է։ Տեսնում ու նյարդայնանում է, բայց ճար չունի ու ստիպված մնացել է Արամ Զավենիչի հույսին։
Ամուլսարը բացահայտեց «Իմ քայլի» գաղտնիքը։ Այդ գաղտնիքը հետևյալն է՝ ԱԺ մեծամասնությունը 88–հոգանոց խումբ է, որի անդամների մեծ մասին կա՛մ նախապես սեփականաշնորհած են ուղարկել ԱԺ, կա՛մ այս պահին ով ասես՝ կարող է սեփականաշնորհել դրանց, և վերջում Նիկոլը կմնա տնեցիների ու «Հայկական ժամանակի» խմբագրակազմի անդամների հույսին, այսինքն՝ իր կողմից կլինեն Սիփանը, Հրաչյան, Հայկ Գևորգյանը և Վահագն Հովակիմյանը։ Մեկ էլ միգուցե այն «ատամնատեխնիկ» աղջիկը, ով հայտարարում էր, որ եթե Փաշինյանի կառավարության ծրագրում ընդամենը գրված լիներ, որ ամեն ինչ շատ–շատ լավ է լինելու, ապա ինքը, միևնույն է, կողմ կքվեարկեր այդ ծրագրին։ Թեև, ժանրի կանոնների համաձայն, այդ աղջիկն ու նրա նմանները առաջինը կլքեն Փաշինյանի խորտակվող նավակը։ Արդեն լքում են։
Ամուլսարը բացահայտեց «Իմ քայլի» գաղտնիքը

В произошедшей в прошлом году революции приняли участие практически все, но ее результаты были приватизированы Николом Пашиняном, который начал растрачивать общественную энергетику.
Он оказался настолько алчным, что «кинул» всех.
Пашинян превратил парламент в театр одного актера, и сейчас пожинает плоды своих шагов.
Фракция «Мой шаг» не выдержала первого же небольшого испытания. В связи с вопросом Амулсара эта фракция разделилась как минимум на три части. Одна часть – за, другая – против, а у третьей нет собственного мнения. Это исходит от премьера, так как он не может принять решения и включает заднюю передачу во всех тех случаях, когда вопрос нуждается в занятии четкой позиции.
«Мой шаг» раскололся также по той причине, что список альянса скорее напоминает собранную через доску объявлений команду. Команду, у которой есть также внешние пайщики.
Амулсар был всего лишь поводом, чтобы внешние пайщики «Моего шага» показали Николу Пашиняну зубы, раскрыли работающих за «зеленые» своих ставленников-«экологов» и дали «народному» премьеру понять, кто в доме хозяин и реальная движущая сила революции.
Никол сейчас видит, что является в «Моем шаге» пайщиком лишь одной доли. Видит и нервничает, но не может ничего поделать, и вынужденно остался уповать на Арама Завеныча.
Амулсар раскрыл секрет «Моего шага». Секрет же этот в следующем: большинство парламента – группа из 88 членов, большую часть которых либо изначально отправили в НС приватизированными, либо сейчас могут приватизировать все, кому не лень; а в конце Никол останется уповать на членов своей семьи и членов редакции газеты «Айкакан жаманак», то есть на его стороне будут Сипан, Грачья, Айк Геворгян и Ваагн Овакимян. И еще, возможно, та самая девушка из числа «зубных техников», которая заявляла, что если бы в программе правительства было написано лишь то, что все будет очень и очень хорошо, она все равно проголосовала бы за ее принятие. Хотя, согласно канонам жанра, эта девушка и ей подобные первыми покинут идущий ко дну корабль Пашиняна. И уже покидают.
Амулсар раскрыл секрет «Моего шага»