«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորը մանդատը վայր է դրել
Որոշումը բացառապես իմն է, պարտադրված կամ հրահրված չէ որևէ մեկի կողմից: Պատճառները մաքուր անձնական տիրույթում են: Քաղաքականությամբ զբաղվող անձը պիտի օժտված լինի քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ որակներով: Խորապես հավատացած եմ, որ ինձ մոտ այդ որակներից մի քանի կարևորագույնները բացակայում են, ինչն ինձ անհամատեղելի է դարձնում այդ գործունեության հետ:
Ներողություն եմ խնդրում այն մարդկանցից, հատկապես` հարազատ, ում համար իմ այս քայլը հիասթափության կամ այլ բացասական զգացողությունների տեղիք կտա: Համոզված եմ, որ այս վաղ փուլում դա չանելու պարագայում զղջալու բազմաթիվ առիթներ են լինելու ապագայում` նորից պայմանավորված վերը նշված հանգամանքով:
Հատուկ ևս մեկ անգամ շեշտում եմ, որ սա անձնական որոշում է` դեմարշ չէ Ամուլսարի հանքի հնարավոր շահագործման, Ստամբուլյան կոնվենցիայի հնարավոր վավերացման կամ որևէ այլ գործընթացի դեմ, թեև ժամանակային առումով գուցե համընկնում է դրանց հետ: Սա որևէ կերպ քայլ չէ ընդդեմ «Իմ քայլ»-ի, որի մի մասնիկը լինելու պատիվն եմ ունեցել վերջին ամիսներին: Հայտնի ուժերին և նրանց խամաճիկներին խորհուրդ եմ տալիս անտեղի չոգևորվել, քանի որ դրա հիմքերը ուղղակի չկան:
Որպես Հայաստանի Հանրապետության շարքային քաղաքացի շարունակելու եմ սատար կանգնել հեղափոխական թիմին և նրա ձևավորած գործադիր ու օրենսդիր իշխանությանը երկրում արմատական բարեփոխումների իրականացման և արդարության հաստատման, ժողովրդավարության ամրապնդման դժվարին ճանապարհին:
Ամենայն հավանականությամբ կշարունակեմ զբաղվել նրանով, ինչով մինչև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները. կվերադառնամ ՏՏ ոլորտ` ինձ այդքան հարազատ ու սիրելի կոդերի աշխարհ: Վստահ եմ, որ դրանով ավելի մեծ օգուտ կբերեմ մեր երկրին:

Депутат от правящей фракции «Мой шаг» заявил о сложении мандата
Депутат Национального собрания РА от правящей фракции «Мой шаг» Эдгар Аракелян заявил о сложении мандата.
«После долгих раздумий я принял решение отказаться от депутатского мандата. Решение исключительно мое, не навязано и не продиктовано кем-либо. Причины – исключительно в личной плоскости. Человек, занимающийся политикой, должен быть наделен качествами, необходимыми для того, чтобы заниматься политикой. Я глубоко верю, что у меня несколько важнейших из этих качеств отсутствуют, что делает меня несовместимым с этими действиями», – написал он на своей странице в «Facebook».
При этом Аракелян попросил прощения и тех людей, особенно, родных, для которых его этот шаг станет поводом для разочарования или других отрицательных чувств. Он также выразил уверенность в том, что если бы он не сделал это на данном раннем этапе, в будущем было бы множество поводов для сожалений, что также обусловлено названными им выше причинами.
«Специально еще раз подчеркиваю, что это – личное решение, не демарш против возможной эксплуатации Амулсарского месторождения, возможной ратификации Стамбульской конвенции или каких-либо других действий, хотя по времени возможно и совпадает с ними. Это никоим образом не является шагом против «Моего шага», честь быть частью которого я имел последние несколько месяцев. Известным силам и их марионеткам советую неуместно не воодушевляться, поскольку оснований для этого попросту нет», – написал он.
При этом Аракелян добавил, что, будучи рядовым гражданином Армении, продолжит поддерживать команду революции и сформированную ею исполнительную и законодательную власть на сложном пути реализации в стране коренных реформ, установления справедливости и укрепления демократии.
«По всей вероятности, продолжу заниматься тем, чем занимался до внеочередных парламентских выборов: вернусь в ИТ-сферу, в мир столь родных и любимых мною кодов. Уверен, что так я принесу больше пользы нашей стране», – сказал он, добавив, что других пояснений для СМИ давать не будет.