Եթե Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո ոմանք հավատում էին, որ նա հավատարիմ է մնալու իր խոստումներին, այն է՝ քաղաքական վենդետտաներ չի իրականացնելու, դատարանների աշխատանքներին չի միջամտելու, անշահախնդիր ու քաղաքական ենթատեքստից դուրս հակակոռուպցիոն պայքար է տանելու, ապա հիմա միայն ավարտված պողոսներն են այդ ամենին հավատում ու պաշտպանում նրա քայլերը:
Ողջամիտ ու չպողոսացված զանգվածի համար պարզ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը կոպտորեն միջամտում է դատական որոշումների կայացմանը (Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կապված հայտնի հեռախոսազրույցներն ասվածի վառ ապացույցն են), քաղաքական հետապնդումներ է իրականացնում՝ անձնական վրեժխնդրությունից ու բարդույթներից ելնելով, հակակոռուպցիոն պայքար է մղում կասկածելի մեթոդներով ու կասկածելի նպատակներով:
Նիկոլի համար քաղաքական հնչեղություն ունեցող քրեական գործերը ծառայում են երեք հիմնական նպատակի՝
1. սեփական վարկանիշի գահավիժումը դանդաղեցնելուն,
2. շանտաժի միջոցով փող հավաքելուն, ընդ որում՝ ոչ թափանցիկ տարբերակով,
3. հանրային դժգոհությունների գոլորշին բաց թողնելուն:
Ամուլսարի հետ կապված՝ Փաշինյանը դժվար դրության մեջ է հայտնվել: Եթե թույլ տա հանքի շահագործումը, ապա խնդիրներ կունենա: Եթե թույլ չտա «Լիդիանին» աշխատել, ապա կրկին խնդիրներ կունենա:
Առաջին անգամ պողոսները սկսել են հավատալ այլ դեմագոգների ու հայհոյել Նիկոլին: Դա է պատճառը, որ «ժողովրդի» վարչապետը չի կարողանում որոշում կայացնել:
Նրան հիմա մեկ այլ աղմուկ է հարկավոր Ամուլսարի աղմուկը խլացնելու համար: Եվ ահա, այդ աղմուկն ապահովելու համար ԱԱԾ-ին կրկին ներգրավում են քաղաքական գործընթացներ:
Բանն այն է, որ ՊԵԿ նախկին ղեկավար Գագիկ Խաչատրյանի դեմ են գործողություններ իրականացվում: Խուզարկվում է նրան պատկանող սեփականությունը, ու չի բացառվում, որ նրան ձերբակալելու որոշում կայացվի:
Պարզից էլ պարզ է, որ հենց այսօր այսպիսի գործ պետք էր Նիկոլին զուտ քարոզչական ու քաղաքական նպատակներով: Նիկոլին հնչեղություն է պետք և թամաշա: Իսկ թե կողքից էլ ինչքան փող կկպնի, արդեն այլ հարց է: Դա հետագայում կիմացվի՝ Փաշինյանի դեմ հարուցվելիք կոռուպցիոն գործի շրջանակներում:
Հ.Գ.: Եթե հիշում եք, նախորդ տարի Փաշինյանը մեծ պաթոսով հայտարարեց, որ իրենք բացահայտել են «դարի կաշառքի» գործը և մեղադրանք են ներկայացնելու բարձրաստիճան պաշտոնյայի՝ նկատի ունենալով նախկին նախարար և պատգամավոր Արամ Հարությունյանին:
Հետո ենիչերի գլխավոր դատախազԱրթուր Դավթյանը մեծ աղմուկով մտավ ԱԺ, որպեսզի Արամ Հարությունյանին զրկեն պատգամավորական անձեռնմխելիությունից: Դա այն ժամանակ էր, երբ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քարոզչության փուլն էր, ու Նիկոլին «Պայքարում ենք կոռուպցիայի դեմ» շոու էր պետք:
Բոլորն էլ գիտեին, որ Հարությունյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու անհրաժեշտ ձայները չեն հավաքվելու (այդ նիստին անգամ նիկոլական պատգամավորները չէին եկել), բայց Նիկոլին աղմուկն էր պետք, որպեսզի դրանով կերակրի պողոսներին ու տոկոս «խփի»:
Ունեցանք նոր ԱԺ, իսկ Հարությունյանը հիմա երկրից դուրս է, ու աղմուկը «դարի կաշառքի» մասին մարել է: Երկու վարկած կա, թե ինչու է մարել՝
1. իրականում ոչ մի «դարի կաշառք» էլ չկար, պարզապես Նիկոլն ուզում էր շոու անել,
2. Հարությունյանից փող են վերցրել, գործը փակել ու գործարքի արդյունքում նրան թույլ տվել հեռանալ Հայաստանից:
Թե որ վարկածն է ճիշտ, կրկին կիմացվի «հերձումից» հետո՝ կոռուպցիայի ու պաշտոնական դիրքի չարաշահման հոդվածներով Նիկոլ Փաշինյանի դեմ հարուցվելիք քրեական գործի շրջանակներում:
Ինչո՞ւ հիշեցին Գագիկ Խաչատրյանին
Հետո ենիչերի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը մեծ աղմուկով մտավ ԱԺ, որպեսզի Արամ Հարությունյանին զրկեն պատգամավորական անձեռնմխելիությունից: Դա այն ժամանակ էր, երբ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քարոզչության փուլն էր, ու Նիկոլին «Պայքարում ենք կոռուպցիայի դեմ» շոու էր պետք:

Если после становления Никола Пашиняна премьером некоторые верили, что он останется верен своим обещаниям, то есть не пойдет на осуществление политических вендетт, не будет вмешиваться в работу судов, будет вести беспристрастную борьбу с коррупцией без политического подтекста, то сейчас всему этому верят и защищают его шаги лишь законченные погосы.
Для здравомыслящей и непогосизированной массы понятно, что Никол Пашинян грубым образом вмешивается в принятие судебных решений (известная телефонная беседа в связи с Робертом Кочаряном – яркое тому доказательство), осуществляет политические преследования, исходя из личной мести и своих комплексов, ведет антикоррупционную борьбу сомнительными методами и в сомнительных целях.
Имеющие для Никола политическое звучание уголовные дела служат 3 основным целям:
1. замедление стремительного падения собственного рейтинга,
2. сбор денег посредством шантажа, причем в непрозрачном варианте,
3. выпуск пара общественного недовольства.
В связи с Амулсаром Пашинян оказался в трудном положении. Если он разрешит эксплуатацию рудника, то встанет перед проблемами. Если не позволит «Lydian» работать, то опять получит проблемы.
Впервые погосы начали верить другим демагогам и охаивать Никола. Именно поэтому «народный» премьер не может принять решения.
Чтобызаглушить шумиху вокруг Амулсара, ему нужна другая шумиха. Для обеспечения этой шумихи СНБ снова была вовлечена в политические процессы.
На этот раз действия предпринимаются против бывшего руководителя КГД Гагика Хачатряна. Проводятся обыски на принадлежащих ему территориях, и не исключено, что будет принято решение о его аресте.
Более чем очевидно, что подобное дело Николу нужно было в сугубо пропагандистских и политических целях. Николу нужно было звучание и шоу. Сколько же удастся попутно навариться – вопрос уже совсем другой. Это станет ясно впоследствии, в рамках предстоящего возбуждению коррупционного дела против Пашиняна.
P.S. Если помните, в прошлом году Пашинян с большим пафосом заявил, что они раскрыли дело о «взятке века» и выдвинут обвинение высокопоставленному чиновнику, имея в виду бывшего министра и депутата Арама Арутюняна.
Затем генпрокурор-«янычар» Артур Давтян вошел в НС с ходатайством о лишении Арама Арутюняна депутатской неприкосновенности. Это было на агитационном этапе внеочередных выборов НС, и Николу нужно было шоу «Боремся с коррупцией».
Все знали, что необходимых для лишения Арутюняна неприкосновенности голосов набрано не будет (на это заседание не явились даже николовские депутаты), но Николу нужна была шумиха, чтобы потчевать ею погосов и «набить» проценты.
Мы получили новый парламент, Арутюнян сейчас за границей, а шумиха вокруг «взятки века» уселась. О причинах этого имеются две версии:
1. в реальности никакой «взятки века» не было, и Николу нужно было всего лишь шоу,
2. Арутюнян проплатился, дело закрыли, и в результате сделки ему позволили покинуть Армению.
Какая же из версий верна, снова станет ясно после «вскрытия», в рамках предстоящего возбуждению против Никола Пашиняна уголовного дела по статьям о коррупции и злоупотреблении служебным положением.
Почему вспомнили о Гагике Хачатряне?
Чтобы заглушить шумиху вокруг Амулсара, ему нужна другая шумиха. Для обеспечения этой шумихи СНБ снова была вовлечена в политические процессы.