Սոկրատից հետո Պլատոնն ու Արիստոտելը ձևավորեցին արևմտյան աշխարհի փիլիսոփայական ձևն ու բովանդակությունը: Հունական փիլիսոփայությանը հետագայում գումարվեցին հռոմեական իրավունքը, քրիստոնեական բարոյականությունը և բողոքական էթիկան:
Արևմտյան աշխարհն այդ չորս վեկտորների վրա է «նստած»:
Պլատոնից ու Արիստոտելից հետո քաղաքագիտական բոլոր պարադիգմաները տեղավորվում են նրանց բանավեճի շրջանակներում: Դու կա՛մ պլատոնական ես, կա՛մ արիստոտելական: Ձախ ես կամ աջ: Իդեալիստ ես կամ մատերիալիստ: Կոլեկտիվիստ ես կամ անհատակենտրոն: Կողմ ես ընդհանուր կամ մասնավոր սեփականությանը:
Պլատոնն ու Արիստոտելը վիճում էին, բայց համակարծիք էին մեկ հարցում՝ պետությունը պետք է կառավարեն արժանավորները, իսկ եթե այն հայտնվի պլեբսի ձեռքում, ապա կայլասերվի ու կկործանվի:
Պլատոնը իդեալիստ էր, իսկ Արիստոտելը՝ պրագմատիկ: Վերջինս գտնում էր, որ պետության կառավարման ամենավատ ձևը օխլոկրատիան է՝ ամբոխավարությունը կամ ժամանակակից լեզվով ասած՝ պողոսապետությունը:
Հիմա Հայաստանում պողոսների, այսինքն՝ քաղաքական «բոմժերի» իշխանություն է ձևավորվել:
Գլխավոր «Պողոսը»՝ պաշտպանյալը, պողոսներին խաբելով հասավ բացարձակ այլասերման: Իսկ այլասերումը կարող է կործանել ինչպես իրեն, այնպես էլ պետությանը: Առայժմ ինքն է կործանվում:
Մեր խնդիրը պետք է լինի պետությունն ամբոխավարական տուրբուլենտության գոտուց հանելը, հասարակական-քաղաքական հաշվեկշիռը վերականգնելը, օխլոկրատիային հրաժեշտ տալը, ժողովրդից քաղաքացիական հասարակություն, այլ ոչ թե ամբոխ ստանալը, մարդկանց քաղաքացիներ, այլ ոչ թե պողոսներ դարձնելը:
Պլատոնն ու Արիստոտելն՝ ընդդեմ պողոսների

После Сократа Платон и Аристотель сформировали философскую форму и содержание западного мира. К греческой философии впоследствии прибавились римское право, христианская мораль и протестантская этика.
Западный мир зиждется на этих четырех векторах.
После Платона и Аристотеля все политологические парадигмы умещаются в рамках их диспута. Ты либо платоновец, либо аристотелевец. Левый или правый. Идеалист или материалист. Коллективист или индивидуалист. За общую или частную собственность.
Платон и Аристотел спорили, но были единогласны в том, что государством должны управлять достойные, а если оно окажется в руках плебса, то извратится и развалится.
Платон был идеалистом, а Аристотель – прагматиком. Последний считал, что наихудшей формой правления является охлократия или, говоря современным языком, погосократия.
Сейчас в Армении сформировалась власть погосов, то есть политических бомжей.
Главный «Погос» – наш подзащитный, который достиг абсолютной власти, обманув погосов. А извращение может погубить как его, так и государство. Пока что под откос идет он сам.
Нашей задачей должно быть выведение государства из зоны охлократической тубулентности, восстановление общественно-политического баланса, прощание с охлократией, получение из народа гражданского общества, а не толпы, из людей – граждан, а не погосов.
Платон и Аристотель – против погосов