Երբ միսուրու պողոսներ նախորդ տարվա դեկտեմբերին լցվեցին ընտրատեղամասեր ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում իշխանությունը հանձնեցին թիվ մեկ «Պողոսին», այդ պահից սկսած՝ միացվեց և՛ «Պողոսի» տապալման, և՛ մեր պետության թուլացման գործընթացը:
«Պողոսը» պետության ղեկին հայտնվելուց հետո հասկացել է, որ պողոսներն ունեն կործանարար, անբարոյական ու անգրագետ հատկանիշ, բայց չի կարողանում դեմ գնալ նրանց, քանզի ամեն մի «Պողոսի» մեջ իրենից մի մասնիկ է տեսնում:
«Պողոսներ» բոլոր ժամանակներում ու բոլոր պետություններում եղել են, կան ու կլինեն, բայց կայացած երկրներում պողոսներին ապապողոսացնելու, քաղաքական սոցիալիզացիայի ենթարկելու և նրանց ավերիչ ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու ձևը գտել են:
Նիկոլ Փաշինյանը պողոսիզմը դրեց պետական կառավարման հիմքում, քանզի իշխանության հասնելու փուլում դա իրեն ձեռնտու էր: Բացի այդ՝ նա իր էությամբ դասական «Պողոս» է և իր տեսակով ու նմանությամբ «իզմ» պետք է որդեգրեր:
Հիմա «Պողոսը» սարսափով է տեսնում սեփական անկումը պողոսների ձեռքերով: Վերջիններս այլ բանի ունակ էլ չեն: Նրանք դավաճան ու անբարոյական են: Դա էր պատճառը, որ գտան իրենց պես մեկին, որն իր մեջ խտացնում էր ամբոխի բոլոր ստորագույն հատկանիշները:
Դավաճան ու անպատասխանատու պողոսների վրա հենված իշխանությունն անկայունություն, անորոշություն և ավերածություն կարող է բերել: Եվ բերում է:
Չէր կարելի պետությունը վստահել բոլոր ընկերներին դավաճանած մարդուն:
Այս ամենը գին է ունենալու: Այդ գինը վճարելու է հայ ժողովուրդը: «Մատաղացու» են դառնալու պողոսները, բայց նրանք դրան արժանի են: Դե, իսկ թիվ մեկ «Պողոսին» չարժե նախանձել: Ալիքի գագաթին հայտնվելուց հետո գահավիժելը սարսափելի ցավոտ է լինում: Չեն փրկի անգամ օրիորդ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումները:
Երբ «Պողոսը» պետություն է ղեկավարում
Երբ մի սուրու պողոսներ նախորդ տարվա դեկտեմբերին լցվեցին ընտրատեղամասեր ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում իշխանությունը հանձնեցին թիվ մեկ «Պողոսին», այդ պահից սկսած՝ միացվեց և՛ «Պողոսի» տապալման, և՛ մեր պետության թուլացման գործընթացը:

Когда в декабре прошлого года толпа погосов заполонила избирательные участки и сдала в результате внеочередных парламентских выборов власть «Погосу» номер один, начиная с этого момента был дан обратный отсчет свержения «Погоса» и пошел процесс ослабления нашего государства.
Оказавшись у руля государства, «Погос» понял, что погосы безграмотны и обладают разрушительными, безнравственными качествами, но не может пойти против них, так как видит в каждом «Погосе» частичку себя.
«Погосы» были всегда и во всех государствах, они есть и будут, но в состоявшихся странах уже нашли способы «депогосизации» и политической социализации погосов, а также сведения к минимуму их деструктивной роли.
Никол Пашинян заложил популизм в основу государственного управления, так как ему это было выгодно на этапе достижения власти. Кроме того, он всей своей сущностью является классическим «Погосом», и должен был выбрать соответствующий своему образу и подобию «-изм».
Сейчас «Погос» с ужасом наблюдает собственное падение от рук погосов. Последние ни на что другое и не способны. Они – предатели и безнравственны. Именно поэтому они нашли подобного себе человека, который совмещает в себе все низменные качества толпы.
Опирающаяся на готовых предать и безнравственных погосов власть в состоянии привести лишь к дестабилизации, неопределенности и разрушениям. И приводит.
Нельзя было доверять государство предавшему всех своих друзей человеку.
Всё это будет иметь свою цену. И заплатит ее армянский народ. На заклание пойдут погосы, но они этого достойны. «Погосу» же номер одинзавидовать не стоит. Падение после пребывания на вершине бывает очень болезненным. И помочь здесь не в состоянии даже записи в «Фейсбук» молодой мисс Пашинян.
Когда «Погос» управляет государством
Всё это будет иметь свою цену. И заплатит ее армянский народ. На заклание пойдут погосы, но они этого достойны. «Погосу» же номер один завидовать не стоит. Падение после пребывания на вершине бывает очень болезненным. И помочь здесь не в состоянии даже записи в «Фейсбук» молодой мисс Пашинян.