Իշխանական թևերը, Սանասարյանի «մոռացված» գործն ու վիրտուալ «կրակոցները»
Կար ժամանակ, երբ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ նկարվելն ու Ֆեյսբուք գցելը սորոսական Լևոն Բարսեղյանի սիրած զբաղմունքներից էր։ Նա հեղափոխության օրերին Նիկոլի հետ Սերժին էր մերժում, քանզի այդպիսին էր մարտական առաջադրանքը։
Հիմա նա Ֆեյսբուքի միջոցով հարցադրումներ է անում նույն Վանեցյանին ու տողատակում կծմծում նրան, թե բա՝ չլինի՞ հեղափոխական իշխանության ԱԱԾ ղեկավարը ՆԿՎԴ–ի իրավահաջորդ է համարում ԱԱԾ–ին։
Վանեցյանն էլ իր օգնականի միջոցով պատասխան նամակ է գրում իր հետ նկարվելու երջանկությունից բերանը մինչև վերջ բացած Բարսեղյանին և հանգստանում, որ ԱԱԾ–ն ՆԿՎԴ–ի հետ կապ չունի (ՆԿՎԴ–ից «յան» են տալիս ԱԱԾ–ում, որպեսզի բարսեղյաններին հետագա «մուտիտներ» անելու, «գաղափարական» հիմքի վրա ներիշխանական խաղեր տալու հեռանկարից և հակառուսական հիստերիա–շոուներ սարքելու շանսից զրկեն)։
Ֆեյսբուքյան էպիստոլյար ժանրի զարգացումը, սակայն, պայմանավորված է ոչ թե ՆԿՎԴ–ով, այլ ունի լրիվ այլ պատճառ։ Պատճառն այն է, որ իշխանության մեջ տարբեր թևեր կան։ Մի մասին պայմանականորեն «սորոսական» են անվանում, մյուս մասին՝ «ռուսական», երրորդին՝ եսիմինչական։
Այդ թևերի միջև ավելի շատ ատելություն ու թշնամանք կա, քան կարող է լինել իշխանություն–ընդդիմություն հարթության մեջ։ Քանզի ներտեսակային պայքարն ավելի դաժան է, քան միջտեսակայինը։
Այդ թևերի պայքարի արդյունքում է, որ կոռուպցիոն սկանդալի կիզակետում հայտնված «սորոսական» Դավիթ Սանասարյանը դեռ ազատության մեջ է, իսկ նրա գործը «քնեցվել» է, քանզի Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է լարախաղացություն անել իշխանության տարբեր թևերի միջև։
Դատելով ամենից՝ իշխանության թևերի միջև «կրակոցները» ժամանակի ընթացքում ավելանալու են։ Քայլարածների թևերն իրար ատում են, բայց ընդհանուր հայտարարի են եկել մեկ հարցում։ Բոլորն էլ կարծում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը ձախողված է որպես պետության ղեկավար ու իրենց «վարի» է տալու։ Դրա համար էլ թևերը «լուռ համաձայնությամբ» «դուրս են գրել» Փաշինյանին ու սպասում են հարմար պահի։ Ամեն մեկն իրեն է տեսնում այդ պահի տիրոջ կարգավիճակում։
Ու թեև Նիկոլն իր երկարաշունչ ասուլիսներից մեկում հայտարարում էր, թե գիտի բոլոր այն կաբինետների տեղերը, որտեղ իր դեմ դավեր են հյուսվում ու վերահսկում է ամեն ինչ ու նաև հայտարարում էր, որ եթե իշխանության ներսում թևեր լինեն, ապա ինքն այդ թևերը կկտրի, այդուհանդերձ, նա անկարող է կասեցնել ներքին քայքայման գործընթացը և իր դեմ աճող լարվածությունը, այդ թվում՝ իշխանության ներսից։
Նիկոլն այժմ ստիպված է սեփական գահավիժող վարկանիշը փրկել՝ Հայկոյի հետ «Իմ աղբը» սերիալ բեմադրելով ու զբոսաշրջիկների համար անորակ «գիդություն» անելով։ Վաղն էլ կարող է հրապարակում շաքարաքլոր վաճառել կամ ռեստորանում ուտելիք մատուցել, քանզի այլ բան, բացի թամաշայից, նա չի կարող անել։

Крылья власти, «забытое» дело Санасаряна и виртуальная «перестрелка»
Было время, когда фотографирование с директором СНБ Артуром Ванецяном и выкладывание в «Фейсбук» совместных с ним фотографий было одним из любимых занятий соросовца Левона Барсегяна. В дни революции он вместе с Николом отвергал Сержа, поскольку таким было боевое задание.
Сейчас он обращается в «Фейсбук» с адресованными тому же Ванецяну вопросами, язвительно задевая его между строк, мол, неужто руководитель СНБ от революционной власти считает возглавляемую им структуру правопреемницей НКВД.
Ванецян, в свою очередь, пишет через помощника ответное письмо разинувшему рот до ушей от факта фотографирования с ним Барсегяну и успокаивает, что СНБ не имеет к НКВД никакого отношения (в СНБ дистанцируются от структуры НКВД, чтобы лишить барсегянов возможности дальнейших «мутилов», перспективы внутривластных заигрываний на «идеологической» основе и постановок антироссийских шоу-истерий).
Однако развитие фейсбуковского эпистолярного жанра обусловлено не НКВД, а совсем другим. Причина в том, что внутри власти есть различные крылья. Одних условно называют «соросовскими», других – «российскими», третьих – невесть какими.
Между этими крыльями больше ненависти и вражды, чем может быть в плоскости власть-оппозиция. Внутривидовая борьба, как известно, носит более жестокий характер, чем межвидовая.
В результате именно этой борьбы «соросовец» Давид Санасарян, оказавшийся в центре коррупционного скандала, сейчас находится на свободе, а его дело спускается на тормозах, так как Никол Пашинян пытается лавировать между этими крыльями власти.
Судя по всему, «перестрелки» между ними со временем участятся. Различные крылья мойшаговцев друг друга ненавидят, но в одном вопросе они пришли к общему знаменателю. Все считают, что Никол Пашинян провалился как государственный деятель, и потянет их за собой. Поэтому «при молчаливом согласии» «списали» Пашиняна, и дожидаются удобного момента. В роли седлающего этот момент каждый видит самого себя.
И хотя Никол в ходе одной из своих продолжительных пресс-конференций заявил, что знает местонахождение всех тех кабинетов, в которых плетутся против него заговоры, и держит всё под контролем, а также предостерег, что в случае возникновения крыльев внутри власти он их обрежет, тем не менее, остановить внутреннее брожение и нарастающее против него напряжение, в том числе изнутри власти, он не в силах.
Никол сейчас вынужден спасать свой стремительно падающий рейтинг совместной с Айко постановкой «Мой мусор» и низкопробным гидством для туристов. Не исключено, что завтра он может начать продавать на площади Республики леденцы на палочке или подавать в ресторане еду, ведь ничего другого, кроме организации шоу, у него не получается.