ՍԴ դատավորներին փողի դիմաց հրաժարական տալու օրենսդրական առաջարկը համարում են «վաղ կենսաթոշակի սխեմա»
Արդարադատության մեր նախարարությունում ՍԴ դատավորներին փողի դիմաց հրաժարական տալու օրենսդրական առաջարկը համարում են ոչ թե կոռուպցիայի դրսևորում, այլ «վաղ կենսաթոշակի սխեմա»։
Իհարկե, գնահատելի է, որ մեր հարգելի գործընկերները տիրապետում են մեղմասացության (էվֆեմիզմի) նուրբ արվեստին, բայց վատ է, որ այդ հարցում հետևողական չեն։
Օրինակ՝ ինչո՞ւ հափշտակությունն այսուհետ չանվանել «սեփականության վերաբաշխման սխեմա», կամ դասալքությունը՝ «զինծառայության հարաբերությունները վաղ ավարտելու սխեմա», սպանությունը՝ «մարդու կենսագործունեությունը վաղ դադարեցնելու սխեմա», խուլիգանությունը՝ «հանրային անդորրը վերբալ գունազարդելու սխեմա», իսկ պետական դավաճանությունը՝ «միջազգային իրավունքի մեկ այլ սուբյեկտի հավատարմություն դրսևորելու սխեմա»։

Считают законодательную инициативу по уходу судей КС в отставку в обмен на деньги «схемой раннего ухода на пенсию»
В нашем министерстве юстиции считают законодательную инициативу по уходу судей КС в отставку в обмен на деньги не проявлением коррупции, а «схемой раннего ухода на пенсию».
Конечно, похвально, что наши уважаемые коллеги владеют тонким искусством эвфемизма, но плохо, что в этом вопросе они не последовательны.
Почему, например, впредь не называть хищение «схемой передела собственности», дезертирство – «схемой раннего завершения отношений военной службы», убийство – «схемой преждевременного завершения жизнедеятельности человека», хулиганство – «схемой вербального прикраса общественного спокойствия», а государственную измену – «схемой проявления верности другому субъекту международного права»?