Ամբոխի իշխանության հետևանքները, մանիպուլյացիոն վիճակագրությունը և մեր անելիքը
Եթե մինչև իշխանության գալը քայլարած տղաներին ու աղջիկներին և հատկապես հեղափոխության առաջնորդին ձեռնտու էր արդյունքի, այն է՝ իշխանություն վերցնելու բարձր տեմպն ու արագությունը, ապա հիմա ճիշտ հակառակ հոգեվիճակում են նրանք։ Ուզում են անշտապ վայելել իրենց բաժին հասած աթոռները։ Այսինքն՝ ուզում են սովորական ու հակահեղափոխական իշխանություն դառնալ, բայց չեն կարողանում, քանզի դա հնարավոր չէ պոպուլիստական հեղափոխությամբ վերև բարձրացած պլեբեյների պարագայում։ Ամբոխը թույլ չի տա։
Հպարտ քաղաքացիները նույն արագությամբ սոցիալ–տնտեսական կյանքի կտրուկ ու դրական փոփոխություն են ուզում, ինչ արագությամբ որ անփորձ ու անգրագետ մարդկանց բերեցին իշխանության։ Բայց դրական արդյունք, այն էլ՝ անգրագետներով ու անփորձներով, հնարավոր չէ ակնկալել (ի դեպ, սրանք զուգահեռաբար թաղվել են կոռուպցիայի մեջ ու կապիտալի նախնական կուտակում են ապահովում այն ախորժակով, ինչ ախորժակով որ հեղափոխության առաջնորդն է աչքի ընկնում մարզային այցերի ժամանակ)։
Արդյունքում՝ առաջանում է խզում հանրային սպասումների և իշխանության կարողությունների միջև։ Այդ խզումը փորձ է արվում լցնել էժանագին սերիալներ բեմադրելով և վիճակագրական թվերով կերակրելով։
Վիճակագրության առումով Հայաստանում աննախադեպ, ես կասեի՝ հեղափոխական վիճակ է։ Սկսել են կեղծել ու խմբագրել վիճակագրական ցուցանիշները, ինչպես նաև «օդից վերցրած» թվեր «կրակել»։
Երեկ, օրինակ, հայտարարվեց, որ այս տարվա առաջին 6 ամսվա գործազրկության ցուցանիշները, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բարելավվել են 6,4 տոկոսով։ Մինչդեռ որևէ պաշտոնական հրապարակում չկա այդ մասին։ Որտեղի՞ց վարչապետին նման թիվ։
Պաշտոնապես միայն այս տարվա 1–ին եռամսյակն է ամփոփվել ու համեմատվել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ։
Չկարողանալով առարկայական արդյունքներ ապահովել տնտեսության մեջ՝ իշխանությունները «տնտեսական հեղափոխություն» են անում վիճակագրության դաշտում։ Դա ներհատուկ է հեղափոխության առաջին ալիքի բոլոր սուբյեկտներին, բոլոր ժամանակներում ու բոլոր ժողովուրդների մոտ։ Դա է պատճառը, որ առաջին ալիքի հեղափոխականները շատ արագ ստանում են դատարկախոսի պիտակն ու դուրս մղվում քաղաքական ասպարեզից։
Քանի որ ամբոխի տրամադրություններն արագ փոխվելու հատկություն ունեն, ապա կարելի է միայն ցավակցել ամբոխի սիրելիին։ Կուռքեր ստեղծելն ու դրանք տապալելը ամբոխի սիրած մարզաձևն է։
Մեր գործը կուռքերի տապալման առաջիկա փուլում պետք է լինի նախկին կուռքին ամբոխի ոտքերի տակից հանելը, ամբոխին պետական կառավարման համակարգից հեռու պահելը, ժողովրդից հասարակություն, այլ ոչ թե ամբոխ կերտելը և պետական ինստիտուտները զարգացնելը, որպեսզի ժողովրդավարությունը երբեք չվերածվի ամբոխավարության, իսկ մեր երկրի անվտանգությունն այլևս երբեք չհայտնվի դիլետանտ բախտախնդիրների ձեռքում։
Հեղափոխությունն արագություն է սիրում։ Տեմպ։ «Թավշյա» հեղափոխությունը բացառություն չէ։

Последствия власти толпы, манипулятивная статистика и наши задачи
Если до прихода к власти мойшаговским парням и девчатам, и в особенности лидеру революции высокий темп захвата власти был выгоден, то сейчас они пребывают в прямо противоположном душевном состоянии. Они хотят не спеша наслаждаться доставшимися ими креслами. То есть хотят стать обычной и контрреволюционной властью, но не могут, так как это невозможно в случае с поднявшимися на волне популистской революции плебеями. Толпа этого не допустит.
Гордые граждане хотят резкого и положительного изменения социально-экономической жизни с той же скоростью, с какой они привели к власти неопытных и безграмотных людей. Однако положительных результатов, к тому же вместе с безграмотными и неопытными, ожидать невозможно (кстати, параллельно они погрязли в коррупции и обеспечивают первоначальное накопление капитала с тем же аппетитом, с каким лидер революции отличается в ходе своих визитов в марзы).
В результате возникает разрыв между общественными ожиданиями и способностями власти. Этот разрыв пытаются заполнить постановкой дешевых сериалов и потчеванием статистическими данными.
В плане статистики в Армении сложилась беспрецедентная, я бы даже сказал революционная ситуация. Начали фальсифицировать и редактировать статистические данные, а также публиковать высосанные из пальца цифры.
Например, вчера было заявлено, что показатели безработицы за первое полугодие, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, улучшились на 6,4 процента. Между тем как официальных публикаций на этот счет нет. Откуда у премьера подобная цифра?
Официально подведены итоги и рассмотрены в сравнении с прошлогодними показателями лишь данные за первый квартал текущего года.
Не сумев обеспечить в экономике предметных результатов, власти проводят «экономическую революцию» в сфере статистики. Это свойственно всем субъектам первой волны революции – во всем времена и у всех народов. Именно поэтому революционеры первой волны очень быстро получают ярлыки пустословов и вытесняются с политической арены.
Поскольку настроениям толпы свойственно быстро меняться, любимчику толпы можно лишь посочувствовать. Создание и свержение кумиров – любимое занятие толпы.
Нашими задачами на предстоящем этапе свержения кумиров должны быть спасение бывшего кумира от перспективы быть растоптанным толпой, удержание толпы от системы государственного управления на расстоянии, формирование из народа общества, а не толпы, и развитие государственных институтов, чтобы демократия никогда не превращалась в охлократию, а безопасность нашей страны впредь не оказывалась в руках авантюристов-дилетантов.
Революция любит скорость. Темп. «Бархатная» революция не исключение.