Վարչապետի «մտահոգությունը»՝ երկրում հարկային բեռի անհավասարաչափ բաշխման հետ կապված, մեղմ ասած, տարակուսանք է առաջացնում։ Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, թե հարկային մուտքերի պլանը կառավարությունում չի հաստատվում, ու հարկայինի աշխատանքի մասին գովեստի խոսքերն էլ բոլորովին վերջերս նույն կառավարությունում չեն հնչեցվել:
Իրականում Տիգրան Սարգսյանը PR թամաշա է սարքում և ուզում է անվախ զինվորի ու կատաղած պաշտոնյայի իմիջի մեջ մտնել։
Թողնենք այն  հարցը, թե արդյոք հարկայինն արժանի՞ է քննադատության, թե՞ ոչ։ Այդ մասին բազմիցս է գրվել։ Հարկայինն անում է այն, ինչ որոշում են կառավարությունն ու ԱԺ-ն, և հնարավոր չէ ունենալ «ստերիլ» հարկային «ոչ ստերիլ» իշխանության պարագայում։
Եթե վարչապետը դժգոհ է հարկային ստուգումներից, ապա թող տանը հայտնի իր դժգոհությունն իր եղբորից, ում հարկայինի տարածքային մարմիններից մեկի ղեկավար է նշանակել։ Հարկահավաք եղբորից վարչապետը կարող է նաև ճշտել, թե իրականում ինչ են մտածում ձեռներեցները կառավարության գործունեության և անձամբ իր մասին։ Վարչապետը լավ գիտի, որ իր քաղաքականության արդյունքում փոքր ու միջին բիզնեսը տուժել են ու հիմա փորձում է կուրծք ծեծելով տարանջատվել այս ամենից։
Բացի այդ, կարող է լինել նաև մեկ այլ հանգամանք։ Եվ մեզ հետաքրքրում է հենց այդ հանգամանքը և վարչապետի ջղային լինելու չերևացող պատճառները։ Հայաստանյան խաղի կանոնները հաշվի առնելով՝ կարելի է ենթադրել, որ փոքր ու միջին բիզնեսի շահերը պաշտպանելու քողի տակ ներիշխանական խնդիրներ են լուծվում, կամ վարչապետի անձնական շահը կա այստեղ, որը թաքցվում է «դասախոսական» ճառերի տակ, կամ էլ վարչապետը պարզապես անձնական հաշիվներ է մաքրում ՊԵԿ ղեկավարից՝ այդ ամենը հանրությանը մատուցելով իբրև եկրի տնտեսության նկատմամբ ազնիվ «մտահոգություն»: Թերևս գործ ունենք այս բոլոր երևույթների հետ։
Ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների՝ ՊԵԿ-ն այն ՓՄՁ-ների ոլորտում, որոնք ֆինանսավորվում են վարչապետի տրամադրած վարկային միջոցներով, վերջերս որոշակի գործունեություն է իրականացրել։ Կոմիտեն, փաստորեն, բացահայտումներ է արել՝ հարուցելով վարչապետի «արդարացի» դժգոհությունը:
Փաստորեն վարչապետն իր «կատաղությամբ» փորձել է երկու խնդիր լուծել՝ անձնական ֆինանսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը կարգավորել և ձեռքի հետ էլ սեփական PR-ն ապահովել։

Премьерская “тамаша”
"Обеспокоенность" премьера по поводу неравного распределения налогового бремени в стране, мягко выражаясь, вызывает недоумение. Создаётся такое впечатление, что план налоговых приходов утверждается не в правительстве, и слова одобрения за работу в налоговой сфере совсем недавно звучали не в том же правительстве.
На самом деле, Тигран Саркисян делает PR "тамашу" и хочет войти в имидж бесстрашного воина и рассвирепевшего чиновника.
Оставим вопрос о том, достойна ли налоговая инспекция критики или нет. Об этом было неоднократно написано. Налоговая делает то, о чём принимают решение правительство и Национальное собрание и иметь "стерильную" налоговую инспекцию при "нестерильной" власти невозможно.
Если премьер недоволен  проверками налоговой, пусть дома выражает недовольство своим братом, которого он назначил главой одной из территориальных органов налоговой инспекции. У брата - сборщика налогов, он заодно может и уточнить, что на самом деле думают предприниматели о деятельности правительства и о премьере лично. Премьер хорошо знает, что в результате проводимой им политики пострадали малый и средний бизнес и теперь он, ударяя себя в грудь, пытается отстраниться от этого.
Кроме того, может фигурировать и другое обстоятельство. И нас интересует именно оно, а также невидимые причины гнева премьер-министра. Учитывая правила игры в Армении, можно предположить, что под покровом защиты интересов малого и среднего бизнеса решаются внуртивластные проблемы, или там присутствует личный интерес премьера, скрывающийся под "лекторскими" нотациями, или же премьер сводит личные счёты с главой Комитета государственных доходов, представляя всё это общественности как искреннюю "обеспокоенность" экономикой страны.
К сожалению, мы имеем дело со всеми этими явлениями.
Согласно информации, которой мы располагаем, в той сфере малого и среднего бизнеса Комитета государственных доходов, который финансируется за счёт предоставленных премьером кредитных средств, наконец-то осуществилась хоть какая-то деятельность. Комитет, фактически, сделал открытия, возбуждая "справедливое" недовольство премьера.
Фактически премьер-министр  попытался решить две задачи своей "яростью": урегулировать вопросы, представляющие личный финансовый интерес и заодно обеспечить собственный PR.