Գեղցիության մարտահրավերը
Երբ էլիտաները հեռացան լայն զանգվածներից, հաբռգեցին, լճացան ու ձախողվեցին, իշխանությունն անցավ գեղցուն:
Հայաստանում հիմա գեղցու իշխանություն է: Իշխանություն, որը «ժողովրդի ծոցից» է դուրս եկել: Դա այն ժողովուրդն է, որը մայրաքաղաքի կենտրոնում կարող է լվացած ներքնաշորը կախել Մաշտոցի պողոտայի վրա:
Այդ ժողովուրդը բակում բուրդ է չփխում ու խալի լվանում՝ «Վարդո՛ւշ, մի հատ կոֆե դիր խմենք, մինչև մարդս գա հասցնեմ էս գործերը» նախադասության ուղեկցությամբ:
Սա հնդկական սերիալների ազդեցության տակ արտասուք թափող ու ռաբիսի տակ տրջիկ տվող ժողովուրդն է:
Սա քաղաքից դուրս գնացող, խալաթներով Սևանում լողացող, պոմիդոր ու բադրիջան մաքրող, կոֆե խմելուց հետո բաժակը նայել պահանջող ու սեքսի բացակայությունից ջղային ժողովուրդն է:
Սա սպիտակ «պլեչներով մայկա» հագնող ու մի քանի «ռազմեր» մեծ «շորտիկով» փողոց դուրս եկող և մայթում ամորձիները քորող տղամարդկանց այն խումբն է, որը միշտ օգտագործվել է որպես ընտրակեղծիքների ու կեղտոտ գործերի «մատերիալ», բայց հիմա դարձել է հպարտ քաղաքացի:
Սա գյուղից մայրաքաղաք եկած ու այդպես էլ երկրորդային սոցիալիզացիա չապրած զանգվածն է: Քրտնքահոտով, հիգիենայի պարագաների վրա զրոյական գումար ծախսող ու անթրաշ այն մարդկանց խումբը, որոնք հեղափոխության օրերին գետնի տակից դուր եկան ու սկսեցին փողոց փակել, իսկ վերջում՝ խորոված անել:
Սա փող ունեցող այն զանգվածն է, որի կյանքի իմաստը «յաշիկ» Մերսեդեսն է (մինչև այդ փուլին հասնելը բավարարվում էին «Նիվայով») ու մեծ որովայնը: Սրանք փորները կուշտ, բայց աչքները սոված մարդիկ են:
Գեղցիությունը կապ չունի ծննդավայրի հետ: Սա այն ժողովուրդն է, որը ծնվել է քաղաքի կենտրոնում, բայց ուղն ու ծուծով գեղցի է ու ամենավտանգավորը՝ անգրագետ:
Սովետի ժամանակ սրանք կային, բայց կոմունիստները ստանդարտներ էին սահմանել ու թույլ չէին տալիս, որպեսզի գեղցիությունը դառնա դոմինանտ:
Անկախ Հայաստանում շանս կար, որ ազգային էլիտան կկրթի հասարակությանը, բայց դա, ավա՜ղ, տեղի չունեցավ: Եղավ ճիշտ հակառակը: Էլիտաները նպաստեցին հանրության դեգրադացիային: Եվ բնական էր, որ այդ պայմաններում իշխանության պետք է գար գեղցին: Տեղի ունեցավ քաղաքական կյանքի ԱԼՄ-ացում:
Գեղցու իշխանությունը մարտահրավեր է: Արժեհամակարգային մարտահրավեր:
Սա նաև դիագնոզ է: Մեր պետության հիվանդության դիագնոզը: Մենք չպետք է բողոքենք այս վիճակից: Այս ամենին պետք է նայել որպես հիվանդություն, որը պետք է բուժել և ամեն ինչ անել, որպեսզի հետագայում հիվանդությունը չկրկնվի:
Սա նաև լուրջ դաս է մտավոր էլիտային: Չի կարելի իրականությունից կտրվել այնքան, որ վերջում գեղցին թրիքոտ ոտքերով գա ու փորձի ապացուցել, որ ամեն մի խոհարարուհի կարող է երկիր ղեկավարել:
Ի դեպ, կոմպլեքսավորվել պետք չէ: Բոլոր ժողովուրդներն էլ ունեցել են կամ ունեն իրենց քաղաքական ու հասարակական կյանքի գեղցիացման փուլերը: Խնդիրն այն է, որ մարտահրավերի հաղթահարման ընթացքում գեղցին այնքան վնաս չտա ու այնպիսի ավերածություններ չգործի, որ անդառնալի հետևանքներ ունենանք:

Вызов «деревенщества»
Когда элиты отдалились от широких слоев общества, обнаглели, оказались в застое и провалились, власть перешла к деревенщине.
В Армении сейчас власть деревенщины. Власть, которая вышла «из-за пазухи у народа». Это тот народ, который может развесить на проспекте Маштоца в центре столицы свое нижнее белье.
Этот народ треплет во дворе шерсть и моет ковры под выкрикивания «Вардуш, поставь кофе, чтобы я успела закончить с этим, пока муж не вернулся».
Это готовый прослезиться под влиянием индийского сериала и приплясывающий под рабис народ.
Это выезжающий за город, купающийся в Севане в халате, чистящий помидоры и баклажаны, требующий погадать на кофейной гуще и пребывающий в нервном состоянии от отсутствия секса народ.
Это надевающая майку-алкоголичку и выходящая на улицу в шортах на несколько размеров больше, чешущая стоя на тротуаре свои «причиндалы» группа мужчин, которые всегда использовались в качестве материала для фальсификации выборов и грязных дел, но сейчас стали гордыми гражданами.
Это приехавшая из села в столицу, но так и не пережившая вторичную социализацию масса. Группа разящих потом, не тратящих на средства гигиены ни копейки и разгуливающих небритыми людей, возникших в дни революции из ниоткуда и начавших перекрывать улицы, а в конце – готовить шашлык.
Эта обладающая деньгами та масса, смыслом жизни которой является обладание «Геликом» (до этого они довольствовались «Нивой») и добротным брюхом. Они – люди с сытыми животами, но голодными глазами.
«Деревенщество» не имеет отношения к месту рождения. Это тот народ, который родился в центре города, но является деревенщиной до мозга костей и, что самое опасное, безграмотным.
Они были и в советское время, но коммунисты утвердили определенные стандарты и не позволяли «деревенществу» стать доминантной.
В независимой Армении был шанс, что национальная элита просветит общество, но, к сожалению, этого не произошло. Произошло прямо противоположное. Элиты способствовали деградации общества. И естественно, что в этих условиях к власти должен был прийти деревенщина. Имела место примитивизация политической жизни.
Власть деревенщины – вызов. Ценностный вызов.
Это также диагноз. Диагноз болезни нашего государства. Жаловаться на эту ситуацию мы не должны. Смотреть на всё это нужно как на болезнь, которую нужно лечить, сделав всё необходимое для исключения ее рецидива.
Это является также серьезным уроком нашей интеллектуальной элите. Нельзя отрываться от реальности настолько, чтобы в конце деревенщина в навозных калошах пришел и начал доказывать, что управлять государством может каждая кухарка.
Кстати, комплексовать на этот счет не нужно. Все народы переживали или переживают свой этап «деревенщизации» политической и общественной жизни. Задача здесь в том, чтобы в ходе преодоления этого вызова не позволить деревенщине нанести такой урон и причинить такие разрушения, которые были бы необратимы.