Երբ խորհրդարանում բարձրացվեց գույնզգույն ծուխը, դա ոգևորություն առաջացրեց իշխանափոխություն ցանկացող քաղաքացիների մոտ։
Գույնզգույն ծուխը ոգևորել էր նաև ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներին, բայց այլ պատճառով։ Նրանք ամբողջությամբ լծվեցին տոնավաճառից զինվորական «մայկա» գնած ու հնդկական սերիալի սիրահար 45–ն անց կանանց վրա ազդեցություն թողած Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած հեղափոխությանը։
Ռուսական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում կրթության «ծիծիկաստի» նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ մոտիկից հարաբերված Կարաբինան՝ Գարիկը, պատմում էր, թե ինչպես է ԼԳԲՏ համայնքը աջակցել «թավշյա» և գույնզգույն հեղափոխությանը։ Ըստ նրա՝ իրենք ցեմենտվել են հեղափոխության հետ։
Հեղափոխության գույնը ԼԳԲՏ–ական ծիածանագույնն էր։ Դա հաստատվեց նաև իշխանափոխությունից հետո տեղի ունեցած երթերից մեկի ժամանակ, երբ Նիկոլն ու իր քայլարած ընկերները ԼԳԲՏ համայնքի գույները ծածանում էին իրենց գլխավերևում և հորթային հրճվանքով անցնում Երևանի փողոցներով։
Շատերն են հիշում, թե ինչպես էր «ժողովրդի» վարչապետ Նիկոլը ԱԺ–ում մելամաղձոտ ձայնով պատմում, թե ինչպես է Փարիզի հյուրանոցներից մեկում իրեն սուրճ մատուցել մի թախծոտ աչքերով տղա ու պատմել, որ ինքը տղա է, բայց այնքան էլ տղա չէ։ Դե, մի խոսքով ...
Նիկոլն, իհարկե, չպատմեց, թե Փարիզում ինչով է ավարտվել իր ու թախծոտ աչքերով տղայի խոսակցությունը, բայց պարզ դարձավ, որ նա մտահոգ է, բայց, միևնույն ժամանակ, հստակ տեսակետ չունի ԼԳԲՏ համայնքի պահով։ Ինչպես որ մյուս բոլոր հարցերում չունի կոնկրետ տեսակետ։
Տեսակետ չունենալը, սակայն, չի խանգարում, որպեսզի Նիկոլի վարչապետության շրջանը բնութագրվի տրանսգենդերիզմի դրսևորումներով։
Նիկոլն ինքը քաղաքական տրանսգենդեր է, քանզի քաղաքական սեռափոխության է ենթարկվել՝ ամբողջությամբ փոխելով իր նախկին ասածների նկատմամբ վերաբերմունքը։
Քաղաքական տրանսգենդերիզմը բնականորեն պետք է տրանսգենդերին բերեր մեր երկրի թիվ մեկ ամբիոնի մոտ։ Խորհրդարանում հանդես եկավ տրանսգենդեր Վաղինակը՝ Լիլիթը, ինչը շատ խորհրդանշական էր։
Նիկոլը դրանից հետո կրկին ընկավ տվայտանքների մեջ։ Նա մի կողմից փորձում էր տարանջատվել տրանսգենդերից, բայց մյուս կողմից պաշտպանում էր նրա իրավունքները՝ փորձելով նալին ու մեխին խփելով պահել պոպուլիստական իր բրենդը։
Պոպուլիզմը՝ պոպուլիզմ, բայց Նիկոլը հիմա շատ կոնկրետ որոշում պետք է կայացնի։ Խոսքը Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին է։ Փաշինյանը չգիտի՝ ոչ այն է՝ վավերացնի այն, ոչ այն է՝ չվավերացնի։
Եթե վավերացնի, ապա կհայտնվի հանրության լայն շրջանակների քննադատության տակ, ու կհաստատվի այն թեզը, որ Հայաստանի նոր իշխանությունը ԼԳԲՏ–ամետ է։ Իսկ եթե չվավերացնի, ապա կհայտնվի ԼԳԲՏ համայնքի կատաղի հարձակումների տակ, և կստացվի, որ նա դավաճանել է հեղափոխության նվիրյալ թիմին։
Նիկոլի մոտ պոպուլիզմը և բոլորին դուր գալու մարտավարությունը տվյալ դեպքում չեն անցնի։ Նա կա՛մ պետք է «այո» ասի Գարիկ–Կարաբինային ու Վաղինակ–Լիլիթին, կա՛մ պետք է «ոչ» ասի նրանց ու այլևս կուլ չտա այս համայնքի այնպիսի սանձարձակություններ, որոնցից էր ոստիկանության շենքում ոստիկաններին ծեծելը։
Նիկոլի թիմակիցներից մեկը արդեն հայտարարել է, որ չպետք է վավերացնել Ստամբուլյան կոնվենցիան, ինչն անմիջապես առաջացրել է տրանսգենդեր Լիլիթի զայրույթը։
«Մենքհեղափոխությանըաջակցելենքոչայնբանիհամար, որհեղափոխականիշխանությունըմերժիՍտամբուլյանկոնվենցիան»,– հայտարարել է հեղափոխական Լիլիթը։
Թե ինչով կավարտվեն Նիկոլի ու ԼԳԲՏ համայնքի միջև հեղափոխությամբ մեկնարկած սիրախաղը և «թավշյա» ընկերությունը, պարզ կդառնա աշնանը։ Քայլարածներին, ինչպես ասում են, աշնանն են հաշվում։
Կարաբինան Արայիկից իրենը ստացել է, իսկ ահա Լիլիթը Նիկոլից չի ստացել։ Լիլիթի սիրտը Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացում է ուզում։ Եթե վավերացում չլինի, ապա վայն եկել է ու քայլարածներին տարել հեղափոխական թիմի ներսից։
Կարաբինայի բերած, տրանսգենդեր Լիլիթի տարած (տեսանյութ)
«Մենք հեղափոխությանը աջակցել ենք ոչ այն բանի համար, որ հեղափոխական իշխանությունը մերժի Ստամբուլյան կոնվենցիան»,– հայտարարել է հեղափոխական Լիլիթը։

Пришедшее с Карабиной, да с трансгендером Лилит и уйдет (видео)
Когда в парламенте зажигали цветные дым-шашки, в среде желающих смены власти граждан это вызвало воодушевление.
Цветной дым воодушевил также представителей ЛГБТ-сообщества, но по совсем другой причине. Они полностью впряглись в инициированную купившим на ярмарке майку цвета хаки и произведшим на женщин за 45 из числа любителей индийских сериалов глубое впечатление Николом Пашиняном революцию.
В интервью российскому телеканалу Карабина (Гарик), близко сносившаяся с «грудастым» министром образования Араиком Арутюняном, рассказывала, как ЛГБТ-сообщество поддержало «бархатную» и разноцветную революцию. По его словам, они срослись в революцией воедино.
Цветом революции был радужный цвет ЛГБТ-флага. Это подтвердилось также в ходе одного из шествий после смены власти, когда Никол и его мойшаговские друзья развевали над головой цвета ЛГБТ-сообщества и с телячьим восторгом шагали по улицам Еревана.
Многие помнят, как «народный» премьер Никол с меланхоличным голосом рассказывал в НС, как в одном из отелей Парижа парень с грустными глазами подавал ему кофе и признавался, что он – парень, но не совсем. Ну, словом…
Конечно, Никол так и не досказал, чем завершился этот его разговор в Париже, но стало ясно, что он обеспокоен и одновременно не имеет четкой позиции касательно ЛГБТ-сообщества. Точно так же, как не имеет четкой позиции во всех других вопросах.
Однако неимение позиции не мешает тому, чтобы период премьерства Никола характеризовался проявлениями трансгендеризма.
Никол сам – политический трансгендер, так как подвергся политической смене пола, полностью поменяв отношение к озвученным в прошлом заявлениям.
И естественно, что политический трансгендеризм должен был привести к главной трибуне страны трансгендеров. В парламенте выступил трансгендер Вахинак (Лилит), что было довольно символичным.
После этого Ниикол снова впал в душевные метания. С одной стороны он попытался дистанцироваться от трансгендера, но с другой – защищал его права, пытаясь в свойственном себе популистском стиле усидеть на двух стульях.
Популизм популизмом, но Никол сейчас должен принять конкретное решение. Речь о Стамбульской конвенции. Пашинян не знает, то ли ратифицировать ее, то ли нет.
Если ратифицирует, окажется в центре критики широких слоев общества, и подтвердится тот тезис, согласно которому новая власть в Армении – про-ЛГБТ-евская. Если же нет, попадет под нещадную критику ЛГБТ-сообщаетва, и подтвердится, что он предал приверженную революции команду.
Николовский популизм и тактика нравиться всем в данном случае не сработают. Гарику-Карабине и Вахинаку-Лилит он должен сказать либо «да», либо «нет», и впредь не закрывать глаза на такое разнузданное поведение этого сообщества, как избиение полицейских в здании полиции.
Один из членов команды Никола уже заявил, что Стамбульская конвенция ратифицирована быть не должна, что сразу же вызвало негодование трансгендера Лилит.
«Мы поддержали революцию не для того, чтобы революционная власть отвергала Стамбульскую конвенцию», – заявила революционная Лилит.
Чем же завершатся начавшиеся с революцией флирт и «бархатная» дружба между Николом и ЛГБТ-сообществом, станет ясно осенью. Мойшаговцев, как говорится, по осени и считают .
Карабина от Араика желаемое получила, а Лилит от Никола – нет. Душа Лилит хочет ратификации Стамбульской конвенции. Если же ратификации не будет, то многим мойшаговцам из революционной команды уж точно не поздоровится.
Как говорится, как с Карабиной пришло, так с Лилит и уйдет.