«Կնախընտրեի ելույթ ունենալ համագումարի առաջին մասում մտավորականների ընկերակցությամբ, քանի որ սա այն լսարանը չէ, որտեղ մեկս մյուսին բացատրելու կամ համոզելու բան պիտի ունենանք։ ....Ես չեմ տեսնում՝ ինչ վիճակում է այսօր մեր մշակույթը: Թռուցիկ խոսում են ինչ-որ հեռուստասերիալների մասին, այդ ռաբիսի և այլն, բայց ֆունդամենտալ, կոնցեպտուալ խոսակցություն այսօր գոյություն չունի... Ես չեմ տեսնում խոսակցություն կրթության մասին: Ի՞նչ վիճակում է այսօր Հայաստանի կրթությունը: ....Քաղաքական այս հորձանուտը կուլ է տալիս ու խեղդում: Այդ հորձանուտում կորչում է միտքը, խոհականությունը, մշակույթը: ....Ինձ համար, թեև ես քաղաքականության մեջ եմ, քաղաքական գործիչ, հասարակության և իշխանության հակասությունն էությամբ քաղաքական հարց չէ: Դա մշակույթի հարց է, հոգևոր հարց։ ....Այս քաղաքականությունը թող չդառնա մոլուցք, չդառնա մաղձ, չմոռանանք գիրք կարդալ, չմոռանանք երգ լսել, չմոռանանք բանաստեղծություն արտասանել»։
Նշված խոսքերը պատկանում են ոչ թե Սերժ Սարգսյանին կից Հանրային խորհրդի անդամին, ոչ թե նախագահականին կից կուսակցապետին կամ նույնիսկ «բարիտոն» Գեղամյանին, այլ շատ արմատական, չափից շատ արմատական ընդդիմադիր գործիչ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Սա այն նույն Տեր-Պետրոսյանն է, ով «հեղափոխական» 2008-ի «երանելի» օրերին հասարակությունը բաժանում էր իր կողմնակիցների ու տականքների։
Այդ օրերին «մշակութային» թեմաների մասին խոսում էին Ս. Սարգսյանի հաճախորդները և առաջարկում հանել մաղձը քաղաքականությունից, սիրել միմյանց, քննարկել կրթության հարցեր և այլն։ Պատասխանելով նրանց՝ «հեղափոխական» Տեր-Պետրոսյանն այն ժամանակ ասում էր, թե ամեն ինչ բխում է քաղաքականությունից, և մինչև իշխանափոխության հարցը չլուծվի, ոչ մի բան առաջ չի գնա։
Իսկ հիմա՝ 2008-ից շատ չանցած, Տեր-Պետրոսյանը դարձել է «ազատ, բայց պատասխանատու» կամ «կառուցողական» ընդդիմություն, ում համար կարևորը մարդն է ու բանաստեղծություն արտասանելը («Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի»). քաղաքական մաղձը մնաց հետևում։
«Ես չեմ տեսնում խոսակցություն ճարտարապետության և քաղաքաշինության մասին... Ո՞ւր է հոգևոր կյանքը, ո՞ւր է եկեղեցին, ո՞րն է այսօր եկեղեցու դերը մեր երկրի կյանքում, մեր ժողովրդի մոտ: Չկան այս խոսակցությունները»,- իր արմատական դիրքերից նկատեց Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդը՝ Պետրոս Մակեյանի կուսակցության վերջերս կայացած համագումարում։
Եթե հիշողությունս ինձ չի դավաճանում (իսկ հիշողությունն ինձ երբե՛ք չի դավաճանում), «հեռավոր» 2009-ին, երբ տեղի էին ունենում Երևանի ավագանու ընտրությունները, երբ Տեր-Պետրոսյանի մրցակիցը «սևահեր» Գագիկն էր, իշխանություններն առաջարկում էին ընտրական բանավեճը ծավալել քաղաքաշինական և ճարտարապետական խնդիրների շուրջ և չքաղաքականացնել ( ՞ ) ընտրությունները։ ՀԱԿ-ից այն օրերին արձագանքում էին, որ դա սխալ է, որ Երևանի ընտրություններով իրենք լուծելու են իշխանափոխության հարցը («Մաքրելու՛ ենք»), որից հետո միայն կարելի է խոսել մնացած հարցերի, այդ թվում՝ քաղաքաշինության և ճարտարապետության մասին։
Իսկ հիմա պարզվում է՝ երջանիկ լինելու համար մեզ պակասում է քաղաքաշինական դիսկուրսը։ Գագիկ Բեգլարյանը պետք է զգուշանա. Տեր-Պետրոսյանը մտնում է քաղաքաշինության ոլորտ։
Մեզ մնում է արձանագրել, որ 2008-ից հետո Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գործողությունների օրակարգի միակ հարցը մնացել է «էջմիածնական միաբան» դառնալը։ Բայց Սերժ Սարգսյանը դեռ չի արձագանքում նրա հորդոր-պահանջներին, ինչը, նկատենք, շատ մեծ «նագլիություն» է վերջինիս կողմից։ Մարդը «մեռավ» աջից ու ձախից քայլեր անելով, բայց Գյուլի հետ շփվող Սարգսյանն այդպես էլ չի ցանկանում «կապնվել» իր արմատական ախոյանի հետ, ով արդեն մշակութային բնույթի խոսակցությունների է անցել։
Սերժ Սարգսյանը մեծագույն սխալ գործած կլինի, եթե հաշվի չառնի ՀԱԿ առաջնորդի խոսքերն ու չօգտագործի նրա մտավոր պոտենցիալը, ով իր գիտելիքներով «ծալած», «փաթթած» ու «ոլորած» ունի Հանրային խորհրդի շատուշատ անդամների, որոնց գործը նախագահի բարձ հովանու տակ անցկացվող անշառ մշակութային բանավեճեր ծավալելն է։ Մշակութային երկխոսությունը իշխանության և մատենադարանային ընդդիմության միջև վերջապես կօգնի քանդել մարտի 1–ի դեպքերի շնորհիվ նախագահ դարձած ու զոհվածների քառասունքի օրը երդման արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանի մատնանշած չհասկացվածությանպատը։
Թե ինչպիսի արդյունքներ կարձանագրվեն 2008-ի երկու հիմնական մրցակիցների հետագա հարաբերություններում, դժվար է ասել, սակայն, դատելով ՀԱԿ առաջնորդի համառությունից ու հետևողականությունից, Սերժ Սարգսյանը չի դիմանա առերեսմանը և կդառնա «միաբանների» «Եղիազար Այնթապցին»։ Ուրիշ ճար չունի։
Չնայած՝ մյուս կողմից էլ կա Էրդողան-Սարգսյան հարաբերությունների փորձը, որից կարելի է եզրակացնել, որ եթե մի կողմը մուրացկանի պես խնդրվում է, «նախաձեռնողական» է դառնում և առաջարկում է հանել մաղձը՝ հակառակ կողմն ավելի ագրեսիվ է դառնում։ Գործարքն, ըստ այդմ, չի կայանում։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և չհասկացվածության պատը
Սերժ Սարգսյանը մեծագույն սխալ գործած կլինի, եթե հաշվի չառնի ՀԱԿ առաջնորդի խոսքերն ու չօգտագործի նրա մտավոր պոտենցիալը, ով իր գիտելիքներով «ծալած», «փաթթած» ու «ոլորած» ունի Հանրային խորհրդի շատուշատ անդամների, որոնց գործը նախագահի բարձ հովանու տակ անցկացվող անշառ մշակութային բանավեճեր ծավալելն է։ Մշակութային երկխոսությունը իշխանության և մատենադարանային ընդդիմության միջև վերջապես կօգնի քանդել մարտի 1–ի դեպքերի շնորհիվ նախագահ դարձած ու զոհվածների քառասունքի օրը երդման արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանի մատնանշած չհասկացվածության պատը։

«Я предпочел бы выступать на первой части съезда - среди интеллигенции, поскольку это не та аудитория, где мы должны иметь предмет объяснения или убеждения друг друга. ...В каком состоянии сегодня наша культура? Поверхностно говорят о каких-то телесериалах, об этом «рабисе» и т. д., но фундаментального, концептуального разговора сегодня нет.... Я не вижу дискуссий об образовании. В каком состоянии сегодня образование в Армении? ...Эта политический омут поглощает и топит. В этом омуте теряется мысль, рассудительность, разум. ...Хотя я являюсь политическим деятелем, для меня противоречие общества и власти, по сути, не являются политическим вопросом. Это вопрос культуры, духовный вопрос. ...Пусть эта политика не станет манией, не станет желчью. Не надо забывать о чтении книг, о необходимости слушать музыку, декламировать стихи»
Вышеуказанные слова принадлежат не члену Общественного совета при Серже Саргсяне, не главе партии при аппарате президента и даже не «баритону» Гегамяну, а очень радикальному, чрезмерно радикальному оппозиционному деятелю Левону Тер-Петросяну. Это тот же Тер-Петросян, который в «блаженные» деньки «революционного» 2008-го разделял общество на своих сторонников и... подонков.
В те дни на тему «культуры» говорили «клиенты» С. Саргсяна и предлагали устранить желчь из политики, возлюбить друг друга, обсуждать вопросы образования и т. д. Отвечая им, «революционный» Тер-Петросян говорил тогда, что всё исходит из политики и пока вопрос смены власти не будет решен, ничего не продвинется вперед.
А сейчас, не так много времени спустя после 2008-го, Тер-Петросян стал «свободным, но ответственным» или «конструктивной» оппозицией, для кого важны человек и декламация стихов («Пусть не будет жертв, кроме меня»): политическая желчь осталась позади.
«Я не вижу разговоров об архитектуре и градостроительстве... Где духовная жизнь, где Церковь, какова сегодня роль Церкви в жизни нашей страны, нашего народа? Нет этих разговоров», - со своих радикальных позиций заметил лидер Армянского национального конгресса во время состоявшегося недавно съезда партии Петроса Макеяна.
Если мне не изменяет память (а память мне никогда не изменяет), то в «далеком» 2009-м, когда проходили выборы в Совет старейшин Еревана, когда соперником Тер-Петросяна был «черноволосый» Гагик, власти предлагали вести предвыборную дискуссию вокруг проблем градостроительства и архитектуры и не политизировать (?!) выборы.
В те дни из АНК отвечали, что это неправильно, что посредством столичные выборов они решат вопрос смены власти («Очистим!»), лишь после этого можно будет говорить об остальных вопросах, в том числе, о градостроительстве и архитектуре.
А сейчас выясняется, что для счастья нам не хватает градостроительного дискурса. Гагик Бегларян должен быть на чеку: Тер-Петросян входит в сферу градостроительства.
Нам остается отметить, что единственным вопросом повестки действий Левона Тер-Петросяна после 2008-го осталось превращение в «Эчмиадзинского монаха». Но Серж Саргсян еще не реагирует на его назидания-требования, что, заметим, является очень большой «наглостью» со стороны последнего. Человек «устал» делая шаги то влево, то вправо, но общающийся с Гюлем Саргсян так и не желает «связаться» со своим радикальным противником, который уже перешел к разговорам на тему культуры.
Серж Саргсян сделает величайшую ошибку, если не учтет слова лидера АНК и не использует его интеллектуальный потенциал, который своими знаниями может «скрутить», «поджать», «подмять» под себя многих членов Общественного совета, делом которых является проведение под высоким покровительством президента безобидных культурных дискуссий. Культурный диалог между властью и матенадарановской оппозицией, наконец, поможет сломать стену непонимания, на которую указал ставший президентом благодаря событиям 1-го марта Серж Саргсян во время церемонии инаугурации в день сороковин погибших.
Трудно сказать, какие результаты будут зафиксированы в дальнейших отношениях двух основных соперников 2008-го, однако, судя по настойчивости и последовательности лидера АНК, Серж Саргсян не выдержит очной ставки и станет «Егиазаром Айнтапци» «монахов». Другого выхода нет.
Хотя, с другой стороны есть опыт отношений Эрдоган-Саргсян, из которого можно сделать вывод, что если одна сторона просит подобно попрошайке, становится «инициативной» и предлагает устранить желчь, то противоположная сторона становится более агрессивной. Поэтому, сделка не происходит.
Левон Тер-Петросян и стена непонимания