«Մոռացկոտ» Նիկոլը, «ակԾիվիստ» Հայկոն ու «անտեր» Երևանը (տեսանյութ)
Այս իշխանությունների համար այցեքարտ է դարձել նախկինում արած հայտարարությունները և խոստումները մոռանալը։ Փաշինյանը շատ դեպքերում անում է այն, ինչ խոստացել էր չանել և չի անում այն, ինչ խոստացել էր անել։
Շատերն են, թերևս, մոռացել, որ «ժողովրդի» վարչապետ դառնալուց առաջ Նիկոլ Փաշինյանը 2017 թվականին որպես Երևանի քաղաքապետի թեկնածու թռչկոտում էր ավտոտնակների վրա ու այդ թռչկոտումների արանքում խոստանում մայրաքաղաքի հին շենքերի վերելակների խնդիրը լուծել՝ վերելակի արտադրություն դնելով։ Հիմա նրա «մարդը» նշանակվել է Երևանի ղեկավար, բայց գեթ մեկ վերելակ չի փոխարինվել նորով, իսկ արտադրությունից ձայն-ծպտուն չկա։ Մինչդեռ Հայկոն նախընտրական քարոզչության փուլում խոստանում էր փոխել «մահվան վերելակները»։
Հայկոն խոստանում էր նաև Երևանը մաքրել աղբից, բայց նրա կառավարման շրջանում մեր քաղաքը թաղվել է աղբի մեջ, իսկ որպես քավության նոխազ ընտրվել է «Սանիտեքը»։
Հայկոն իր «շեֆի» պես «մոռացկոտ» է։ Նա անարժանապատիվ գազելները խոստանում էր փոխարինել արժանապատիվ ավտոբուսներով, բայց խոստումը խոստում է մնացել։
Ուշագրավն այն է, որ քայլարածները հիմա ֆեյսբուքյան հարցում են անցկացնում, թե բա՝ համաձայն կլինե՞ք, որ քաղաքային տրանսպորտի գինը դառնա 150 դրամ կամ նույնիսկ 200 դրամ և ավելի։
Կարգին Հայկոն կարգին բան չի անում։ Ով՝ ով, բայց ինքը բարոյական իրավունք չունի տրանսպորտի գինը թանկացնել, եթե անգամ աշխարհի լավագույն տրանսպորտային միջոցները բերի Երևան, քանզի մի քանի տարի առաջ «աչոկներ» էր հավաքում՝ դեմ գնալով քաղաքային տրանսպորտը 150 դրամ դարձնելու նախաձեռնությանը։ Է՛հ, նախկիններն էլ էին ասում, որ պետք է տրանսպորտի բարելավումը զուգորդվի ուղեվարձի թանկացմամբ, բա ինչո՞ւ էիք պոպուլիզմով զբաղվում ու ասում, որ դա թույլ չեք տա, ա՛յ «ակԾիվիստներ»։
Հայկոն դեմ էր 150 դրամին նույնիսկ այն դեպքում, եթե տրանսպորտային համակարգը բարելավվի։ Նա ու իր նմանները, որոնց մի մասն այժմ քայլարած է դարձել, պատռում էին իրենց հետույքներն ու կոկորդները և հայտարարում, որ Տարոն Մարգարյանն իրավունք չունի թանկացնել տրանսպորտը։
Ի դեպ, որպես քաղաքապետի թեկնածու՝ Հայկոն խոստանում էր, որ տրանսպորտը չի թանկանալու։ Այնպես որ, հիմա թող նեոբոլշևիկյան մեթոդներ չկիրառեն, թե բա՝ ֆեյսբուքյան աշխատավորական կոլեկտիվները կողմ են, որպեսզի 150 դրամ դառնա բարելավված երթուղայինը։ Նույնիսկ եթե ՖԲ հարցումն արտահայտում է մայրաքաղաքի բնակիչների ճնշող մեծամասնության կարծիքը, միևնույն է, բարոյականությունը պահանջում է, որպեսզի թանկացնողը Հայկ Մարությանը չլինի։
150 դրամին դեմ լինելու ձև բռնած Հայկոն չի կարող թանկացնել տրանսպորտը, ինչպես որ, օրինակ, Պարույր Հայրիկյանը չի կարող կողմ լինել ԽՍՀՄ վերականգնմանը, եթե նույնիսկ իր համար պարզած լինի, որ ճիշտը վերականգնելն է։ Քաղաքականությունը սկզբունքներ ու բարոյականություն է պահանջում, որքան էլ որ հակառակը պնդեն։
Միայն անբորայականն է մոռանում, թե ինչ կոդով է եկել իշխանության։ Երբ մեկը, որպես Ղարաբաղյան շարժման ու «Ղարաբաղ» կոմիտեի ներկայացուցիչ, հասավ իշխանության ու հետո հայտարարեց, թե բա՝ Ղարաբաղի հարցն է խանգարում, որ Սերգո ջանը լավ ապրի, ապա դա խոսում էր տվյալ սուբյեկտի բարոյական նկարագրի մասին։
Մի խոսքով, եթե տրանսպորտը դարձավ 150 դրամ, ապա Հայկոն պետք է հրաժարական տա, եթե, իհարկե, գիտի, թե ինչ է նշանակում սկզբունքներ և բարոյականություն։
Նիկոլ Փաշինյանի և նրա «նշանակած» Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի մոտ ամնեզիայի սրացում է։

«Забывчивый» Никол, «активист» Айко и «бесхозный» Ереван (видео)
Забвение сделанных в прошлом заявлений и озвученных обещаний стало визитной карточкой этих властей. Во многих случаях Пашинян делает то, чего обещал не делать, и не делает того, что обещал сделать.
Пожалуй, многие уже успели позабыть, как до становления «народным» премьером Никол Пашинян в 2017-ом перепрыгивал с одного гаража на другой, призывая голосовать за себя, как кандидата в мэры Еревана, и обещая решить проблему лифтов старых зданий столицы, наладив их производство. Сейчас руководителем Еревана назначен его «человек», но ни один лифт так и не был заменен на новый, а о соответствующем производстве нет ни слуху, ни духу. Между тем как на этапе предвыборной агитации Айко обещал заменить «лифты смерти».
Айко обещал также очистить Ереван от мусора, но в период его управления город начал тонуть в мусоре, а в качестве козла отпущения избрана компания «Санитек».
Айко «забывчив» наподобие своего «шефа». Он обещал заменить скверные «Газели»достойными автобусами, но это тоже так и осталось обещанием.
Примечательно то, что мойшаговцы сейчас организуют голосование в «Фейсбук», мол, согласитесь ли вы на повышение тарифа на городской транспорт до 150 или 200драмов, и даже больше.
Словом, ничего дельного Каргин Айко не предпринимает. Кто-кто, но он повышать цену на транспорт не имеет морального права, если даже привезет в Ереван самые лучшие в мире транспортные средства, так как еще несколько лет назад он набирал очки на выступлении против инициативы повышения тарифов на городской транспорт до 150 драмов. Предыдущие тоже говорили, что улучшение транспорта должно сопровождаться повышением стоимости проезда. Спрашивается: зачем тогда вы занимались популизмом, заявляя, что не допустите этого, дорогие наши «активисты»?
Айко был против 150 драмов даже в том случае, если транспортная система будет улучшена. Он и ему подобные, часть которых сейчас стала мойшаговской, надрывали свои задницы и глотки, заявляя, что Тарон Маргарян не имеет права повышать стоимость транспорта.
Кстати, как кандидат в мэры, Айко обещал, что транспорт не подорожает. Так что, пускай они сейчас не применяют необольшевистских методов, мол, фейсбуковские трудовые коллективы выступают за улучшенный транспорт за 150 драмов. Если даже опрос в «Фейсбук» отражает мнение подавляющего большинства жителей столицы, все равно нравственность требует, чтобы повышающим цену был не Айк Марутян.
Строивший из себя противника 150 драмов Айко точно так же не может повышать тарифов на транспорт, как, к примеру, Паруйр Айрикян не может быть за восстановление СССР, если даже выяснит для себя, что правильным является всё же восстановление Советов. Политика требует принципов и моральности, как бы нас ни пытались заверять в обратном.
Лишь аморальный может забыть, с каким кодом он пришел к власти. Когда кто-то в качестве представителя Карабахского движения и комитета «Карабах» достигает власти и затем заявляет, что вопрос Карабаха мешает, чтобы Серго джан жил хорошо, то это говорит прежде всего о моральном портрете данного субъекта.
Словом, если транспорт станет 150 драмов, то Айко должен будет подать в отставку, если, конечно, он имеет представление о принципиальности и морали.
У Никола Пашиняна и «назначенного» им мэром Еревана Айка Марутяна обострение амнезии.
Айко «забывчив» наподобие своего «шефа». Он обещал заменить скверные «Газели» достойными автобусами, но это тоже так и осталось обещанием.
Примечательно то, что мойшаговцы сейчас организуют голосование в «Фейсбук», мол, согласитесь ли вы на повышение тарифа на городской транспорт до 150 или 200 драмов, и даже больше.