Իջևանի «Կոլցո» օպերացիան և Նիկոլի մարտիմեկյան սադրանքը (տեսանյութ)
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք։ Փողոցները փակելով իշխանության եկած իջևանցի Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության դեմ Իջևանում բողոքի գործողություն է իրականացվում, այն էլ՝ փողոց փակելու միջոցով։
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք։ Իջևանցի Նիկոլը ոստիկանության միջոցով յուրօրինակ «Կոլցո» օպերացիա իրականացրեց ցուցարար իջևանցիների դեմ ու նրանցից արժանացավ «թուրք» որակմանը։
Ճակատագրի հեգնանք է նաև այն, որ վարչապետ Փաշինյանը դատապարտում է բողոքավորների կիրառած բռնությունը ոստիկանության նկատմամբ և բացասական գնահատում այն, որ ցուցարարները չեն ենթարկվել ոստիկանության պահանջներին։ Մինչդեռ ընդդիմադիր Փաշինյանը հեղափոխության օրերին փողոց էր փակում, չէր ենթարկվում ոստիկանության պահանջներին, ապօրինաբար գրավում էր պետական ռադիոյի տունը և սադրանքներ իրականացնում։ Իսկ մինչ այդ՝ 2008–ի մարտի 1–ին, Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն կոչ էր անում չենթարկվել ոստիկանների պահանջներին, այլ նաև հնարավոր բոլոր տարբերակներով զինվել և գրոհել ոստիկանական շարքերը։
Վարչապետ Փաշինյանին հիմա դուր չի գալիս, որ իջևանցիները փակում են փողոցը և հարձակվում ոստիկանների վրա։ Այստեղ են ասել՝ իյա՜, իրո՞ք։
Ուշագրավն այն է, որ Տավուշի մարզպետը շատ ճիշտ է նկատում, որ Հայաստան–Վրաստան գլխավոր մայրուղին չի կարելի գեթ 1 րոպեով փակել, քանզի այն ռազմավարական նշանակություն ունի։ Համաձայնե՛ք, որ մարզպետ Չոբանյանի կողմից սա հակահեղափոխական, ես կասեի՝ հականիկոլական հայտարարություն է, և շատ կոնկրետ գնահատական է առ «թավշյա» հեղափոխություն։
Նիկոլը հիմա մնացել է իր իսկ կիրառած «պրիյոմի» տակ, բայց այդ ամենի համար ինքն իրեն պետք է մեղադրի։
Նա հիմա վրդովված արձանագրում է, որ 12 ոստիկան է վիրավորվել, բայց «մոռանում» է, որ իր սադրանքների արդյունքում 2008թ. մարտի 1–ին վիրավորվեց 180 ոստիկան, և ամենացավալին՝ զոհվեց 2 ոստիկան և 8 քաղաքացիական անձ։ Այդ զոհերի հարցը շահարկելով՝ Փաշինյանն այժմ իր անձնական վրեժն է լուծում 11 տարի առաջ կրած պարտության ու սահմանադրական կարգի չստացված տապալման համար։
Հուլիսի 17–ին Իջևանում էլ կարող էին զոհեր լինել։ Եթե, իհարկե, մեջները Նիկոլի պես մեկը լիներ, ով հայտարարեր, որ «Էսօր պետք է վերջացնենք», «Պադկռիպլենի ա պետք» կամ «Հոգիս փառավորվում է, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես են ոստիկանից վահան խլում՝ մեր առաջին ռազմավարը»։
Իջևանում տեղի ունեցածը հետաքրքիր է նաև այլ տեսանկյունից։ Վարչապետ Փաշինյանը հիմա անում է այն, ինչ պետք է անի ցանկացած իշխանություն, այն է՝ ոստիկանության պահանջներին չենթարկվելու և իշխանության ներկայացուցիչների հանդեպ բռնություն կիրառելու դեպքում պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկի։
ՀՀ իշխանությունները 2008–ի մարտի 1–ին արել են այն, ինչ հիմա անում է Փաշինյանը օրինախախտ իջևանցիների նկատմամբ։ 2008–ին իշխանությունները դեռ մի բան էլ փափուկ են գործել, քանզի Նիկոլի կողմից կառավարվող ու հրահրվող ամբոխի միջից ոչ միայն քարեր էին նետվում, այլ նաև կրակոցներ հնչում ոստիկանության ուղղությամբ։
Եկեք մի պահ 2019–ի հուլիսի 18–ին տեղի ունեցած կառավարության նիստում Փաշինյանի կողմից հնչեցրած խոսքը դնենք 2008–ի մարտի 1–ին տեղի ունեցած իրադարձությունների կադրերի վրա ու տեսնենք, թե ինչ կստացվի։
Իշխանափոխությունից հետո Փաշինյանը Քոչարյանին կալանավորել է այն բանի համար, որ վերջինս որպես նախագահ վարվել է նույն կերպ, ինչ կերպ որ վարվում է Փաշինյանը որպես վարչապետ։ Դա նշանակում է երկու բան՝
1. կա՛մ Փաշինյանն այժմ ճիշտ է վարվում, հետևաբար ճիշտ է վարվել նաև Քոչարյանը 2008–ին, ինչն իր հերթին նշանակում է, որ ՀՀ 2–րդ նախագահի դեմ այժմ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում՝ տարբեր հաշվարկներից ու հոգեբանական տվայտանքներից ելնելով,
2. կա՛մ Փաշինյանն այժմ իշխանական լիազորությունների գերազանցում է իրականացնում, ինչի համար անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո քրեական պատասխանատվության է ենթարկվելու։
Երկուսից մեկը։ Երրորդ տարբերակ չկա։ Երկակի ստանդարտները չեն անցնում։
Հ.Գ.։ Ի դեպ, Իջևանի բախումներից հետո քաղաքացիական շրջանակներից վիրավորներ կան։ Նրանց չի՞ պատրաստվում արդյոք բյուջետային փոխհատուցում տալ Փաշինյանը ճիշտ այնպես, ինչպես քայլարած ԱԺ–ն որոշեց փոխհատուցել 2008–ի մարտի 1–ին տուժածներին։ Թե՞ կան սև ու սպիտակ տուժածներ։ Ովքեր Նիկոլի սադրանքների արդյունքում կամ Նիկոլին իշխանության բերելու համար են տուժել, ուրեմն հպարտ քաղաքացիներ են, իսկ ովքեր Նիկոլի կամքին հակառակ՝ հակահեղափոխակա՞ն են։
Նույնը կարելի է ասել նաև ոստիկանների պահով։ Իջևանում տուժած ոստիկաններն ավելի՛ հավասար են ու պուպուշ, քան 2008–ի մարտի 1–ին տասնապատիկ ավելի տուժած ոստիկաննե՞րը, որոնց մեջ, ի դեպ, երկու դեպքում էլ եղել է ներկայիս ոստիկանապես Օսիպյանը։

Иджеванская операция «Кольцо» и первомартовская провокация Никола (видео)
Какая ирония судьбы: против пришедшего к власти посредством перекрытия улиц иджеванца Никола Пашиняна в Иджеване проводится акция протеста, к тому же путем перекрытия улицы.
Какая ирония судьбы: иджеванец Никол осуществил посредством полицейских своеобразную операцию «Кольцо» против иджеванских демонстрантов, и был клеймен ими «турком».
Иронией судьбы является также то, что премьер Пашинян осуждает примененное протестующими в отношении полиции насилие и негативно оценивает то, что демонстранты не подчинились требованиям правоохранителей. Между тем как оппозиционный Пашинян в дни революции сам перекрывал улицы, не подчинялся требованиям полиции, незаконно захватывал здание Госрадио и совершал провокации. А еще раньше, 1 марта 2008 года, Никол Пашинян призывал не только не подчиняться требованиям полиции, но и вооружиться всеми возможными средствами и атаковать ряды полиции.
Премьеру Пашиняну сейчас не нравится, что иджеванцы перекрывают улицу и нападают на полицейских. Здесь-то и уместно вспомнить небезызвестное «Да ладно!?»
Примечательно то, что губернатор Тавушского марза к месту заметил, что главную межгосударственною трассу Армения-Грузия нельзя перекрывать ни на минуту, так как она имеет стратегическое значение. Согласитесь, что со стороны губернатора Чобаняна это является контрреволюционным, я бы даже сказал антиниколовским заявлением и довольно-таки конкретной оценкой «бархатной» революции.
Никол сейчас остался под примененным им же приемом, но винить в этом он должен лишь себя одного.
Теперь он возмущенно констатирует, что ранены 12 полицейских, но «забывает», что в результате его провокаций 1 марта 2008 года были ранены 180 полицейских и, к большому прискорбию, погибли 2 правоохранителей и 8 гражданских лиц. Спекулируя вопросом этих жертв, Пашинян осуществляет сейчас личную месть за понесенное 11 лет назад поражение и неудавшуюся попытку свержения конституционного строя.
Жертвы могли быть и 17 июля в Иджеване. Если, конечно, среди протестующих был бы некто вроде Никола, который заявил бы, что «Заканчивать нужно сегодня», «Нужно подкрепление» или «Душа ликует, когда вижу, как у полицейского отбирают щит – наш первый трофей»
Имевшее место в Иджеване интересно также в другом контексте. Премьер Пашинян сейчас делает то, что должна делать любая власть, то есть предпринимать соответствующие меры в случае неподчинения требованиям полиции и применения насилия в отношении представителей власти.
1 марта 2008 года власти РА сделали то, что сейчас делает Пашинян в отношении нарушивших закон иджеванцев. В 2008-ом власти действовали несоразмерно мягче, так как из управляемой и подстрекаемой Николом толпы в направлении полицейских не только бросались камни, но и раздавались выстрелы.
Давайте на какой-то момент наложим озвученную Пашиняном в ходе заседания правительства 18 июля 2019 года речь на кадры событий 1 марта 2008 года и посмотрим, что получится. Или озвученную Кочаряном в 2008-ом речь – на кадры событий в Иджеване.
После смены власти Пашинян арестовал Кочаряна за то, что последний, как президент, поступил точно так же, как он сам сейчас поступает в качестве премьера. Это означает 2 вещи:
1. или Пашинян сейчас поступает правильно, следовательно, прав в 2008-ом был также Кочарян, что, в свою очередь, означает, что в отношении 2-го президента РА сейчас осуществляется политическое преследование, исходя из определенных расчетов и душевных метаний,
2. или Пашинян сейчас выходит за рамки своих полномочий, за что будет подвергнут уголовной ответственности после неминуемой смены власти.
Одно из двух – третьего не дано. И двойные стандарты здесь не проходят.
P.S. Кстати, после столкновений в Иджеване есть пострадавшие также со стороны гражданских. Не готовится ли Пашинян выделись им за счет госбюджета компенсации – точно так же, как мойшаговское НС решило дать компенсации пострадавшим в ходе событий 1 марта 2008-го? Или есть черные и белые пострадавшие? Получается, что потерпевшие в результате провокаций Никола или в ходе его приведения к власти – гордые граждане, а пострадавшие вопреки воле Никола – контрреволюционеры?
То же самое можно сказать и по части полицейских. Раненые в Иджеване полицейские – более равные или «плюшевые», чем пострадавшие 1 марта 2008 года в несравнимо большем количестве полицейские, среди которых, кстати, был также нынешний глава полиции Осипян?