Իջևանի անկախացումը. ինչպես կանխել պետության վախճանը
Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց էր տալիս «շոպլիկության» ակադեմիկոս ու քծնողական ոճով աշխատող, մշտաժպիտ Հրայր Թամրազյանին՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի այն ղեկավարին, որի հետ նստած ծառի տակ, պատկերավոր ասած, նկարում էին նապաստակ։
Նիկոլի ճղճղան ձայնի, դեմագոգիկ ձևակերպումների, «բուլաթ» ատամով համեմված կեղծ ժպիտի, գեղցիական շուստրիության ու հեղափոխական թրաշի տակ թաքնված էր վախը, որը նա փոխհատուցում էր ագրեսիվ խոսքով։ Ու մինչ նա փաստացի սպառնում էր տանկերով ճզմել ընդդիմությանն այն դեպքում, երբ իր աթոռը տակից գնալուց լինի, Իջևանում փողոց էին փակում։
Իջևանում դեռ չէին լսել Նիկոլի հարցազրույցը, բայց գործում էին «ժողովրդի» վարչապետի հարցազրույցի ոգով։ Ճիշտ է, տանկեր դուրս չբերվեցին ոստիկանների դեմ, բայց քարերով նրանց լարեցին։ Այսինքն, առաջնորդվեցին Նիկոլի պատգամներով. իրենց ոստիկաններն են. կուզեն՝ կլարեն, կուզեն՝ չեն լարի։
Իջևանը երեկ, կարելի է ասել, անկախացավ ՀՀ–ից, քանզի այնտեղ չընդունվեց ոստիկանության հարկադրանքի լեգիտիմ իրավունքը։ Անկախ այն բանից, թե ինչքանով են ճիշտ ցուցարարները և ճանապարհ փակողները կամ ինչքանով՝ սխալ, երբ ոստիկանությունը «պոլի չուլ» է դառնում, և ուսադիրավոր մարդը հարվածներ է ստանում, նշանակում է՝ պետությունը տվյալ տարածքում մահացել է։ Եվ շատ խորհրդանշական է, որ պետությունը «մահանում» է Փաշինյանի ծննդավայր Իջևանում։
Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն արժեզրկում ու վարկաբեկում է պետական կառույցները և հատկապես ուժայինները։ Նրա քարոզչության հիմնական ուղղություններն են՝
–ոստիկանությանը չենթարկվելը, ոստիկաններին հարվածելը, վարկաբեկելը և նույնիսկ սպանելը հպարտ քաղաքացու սուրբ պարտականությունն է և հեղափոխական ժողովրդի բուն անելիքը,
–մենք ոչ թե ունենք հաղթանակած բանակ, այլ թալանչի գեներալների կառույց, և մեր զինվորները սահմանի վրա զոհվել են հանուն ոչնչի, դե, իսկ «թավշյա» հեղափոխությունն ավելի կարևոր բան է, քան Արցախյան ազատամարտը։
Հայաստանում, ըստ այդմ, անբնական վիճակ է ստեղծվել։ Ուղնուծուծով հակապետական մտածողությամբ մարդու ձեռքում է հայտնվել պետությունը։ Ամբոխավարին հակացուցված է պետական կաբինետը, և այդ մասին մի ժամանակ հենց Փաշինյանն է խոստովանել իր գրքում։
Կարո՞ղ է երկար շարունակվել այս վիճակը։ Համոզված ենք, որ ոչ. չի կարող։
Պետությունը հետաքրքիր օրգանիզմ է։ Այն իր միջից միշտ դուրս է նետում հակապետական տարրին։ Խնդիրը ժամանակի մեջ է։ Ու պետք է ամեն ինչ անել, որ ժամանակը սեղմվի, ու այդ ընթացքում ավերածությունները նվազագույնի հասցվեն։

Откол Иджевана: как предотвратить гибель государства
Никол Пашинян давал интервью академику подхалимажа и работающему в стиле заискивания, непрестанно улыбающемуся Грайру Тамразяну – тому самому руководителю Радио «Азатутюн», сидя с которым, образно говоря, у Лукоморья они то заводили песни, то рассказывали сказки.
За визгливым голосом, демагогичными формулировками, фальшивой улыбкой с булатной коронкой, деревенской шустростью и революционной щетиной скрывался его страх, который он компенсировал агрессивной речью. И пока он на деле стращал в случае угрозы потери своей власти раздавить оппозицию танками, в Иджеване перекрывали улицу.
В Иджеване с интервью Никола знакомы еще не были, но действовали в духе речи «народного» премьера. Правда, танки против полицейских выведены не были, но камнями их всё же закидали. То есть руководствовались наказом Никола «их полицейские: захотят – прогонят, не захотят – не прогонят».
Можно сказать, что Иджеван вчера откололся от РА, так как здесь не было признано право полиции на легитимное принуждение. Независимо от того, насколько правы или нет демонстранты и перекрывшие дорогу, когда полиция становится «тряпкой», и человек в погонах получает удары, это означает, что государство на данной территории умерло. И весьма символично, что государство «умирает» на малой родине Пашиняна – в Иджеване.
Никол Пашинян последовательно обесценивает и дискредитирует государственные структуры, в особенности силовые. Основными направлениями его пропаганды являются:
а) неподчинение полиции, нанесение полицейским телесных повреждений, их компрометация и даже убийство – святая обязанность гордого гражданина и непосредственное задача революционного народа,
б) мы обладаем не победившей армией, а структурой во главе с генералами-расхитителями, и наши солдаты на границе погибли во имя ничего; «бархатная» же революция имеет более важное значение, чем Арцахская освободительная война.
В этом плане в Армении сложилась неестественная ситуация. Государство оказалось в руках антигосударственного до мозга костей человека. Охлократу же государственный кабинет противопоказан, и в этом некогда признался сам Пашинян – в своей книге.
Может ли эта ситуация длиться долго? Уверены, что нет.
Государство – интересный организм. Оно всегда отторгает от себя антигосударственный элемент. Вопрос лишь во времени. И нужно сделать всё, чтобы время это сократилось, и разрушения за этот промежуток были сведены к минимуму.