Հարցազրույց գրաքննադատ Լիլիթ Արզումանյանի հետ
-Ապրիլի 9-ին լրացավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման 2 տարին։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս երկու տարին։
-Ես ո՞վ եմ, որ գնահատեմ. չգիտեմ, թե կոնկրետ ինչ է արվել։ Համենայնդեպս, մի բան լավ է, որ գոնե ցանկություն կա ինչ-որ բան փոխելու։ Օրինակ՝ նախկին իշխանությունների օրոք մենք անընդհատ խոսում էինք հեռուստատեսության մասին (դա ինձ համար շատ ցավոտ խնդիր է), ասում էինք, ասում էինք, ասում էինք, բայց բացարձակ ոչ մի տեղաշարժ չկար, բայց հիմա կարծես թե փորձում են ինչ-որ բան անել, գուցե մտահոգությունը տե՞ղ է հասնում։ Կամ այս աննորմալ երթևեկությունը, էլի ինչ-որ մի ձևով առաջխաղացում կա։ Իմ կարծիքով, իհարկե, սա շատ քիչ է նորմալ երկիր դառնալու համար, մնացած՝ արդյունաբերության և այլ բնագավառներում, որևէ առաջխաղացում կա, թե չկա՝ ես չեմ կարող գնահատել։ Ասօր ինձ մի բան է ահավոր անհանգստացնում։ Մի այսպիսի բան կա, որ փայտը երկու կողմից էլ մաքուր չի, և չգիտես՝ որտեղից բռնվես։ Ես շատ գոհ կլինեի, եթե մեր հանրապետությունում դրվածքն այնպես լիներ, որ մամուլին հաշվի առնեին։ Երկու օր առաջ իմ ընկերուհին էր եկել Գերմանիայից (շատ կարգուկանոնով երկիր է, և դա ես չէ, որ պիտի ասեմ), և նա պատմում էր, որ եթե որևէ պաշտոնյա ինչ-որ վատ բան է անում (օրինակ՝ պետության հաշվին անձնական դրդապատճառներով գնում է գործուղման), մամուլն այնպես  է վարկաբեկում նրան, որ նա ինքնակամ հեռանում է ասպարեզից։ Հիմա ես կուզեի, որ այստեղ էլ այդպիսի դրվածք լիներ, բայց կուզեի, որ մամուլն էլ շատ արդար լիներ, որովհետև երբեմն մամուլը կարդում ես ու այնքան սուբյեկտիվիզմ ես տեսնում, որ չես ուզում կարդալ։ Չնայած՝ էլի փառք ու պատիվ մեր մամուլի աշխատակիցներին, որ մնացել են ամենահամարձակը։ Ես ամենաշատը ազդվում եմ բարոյական չափանիշների անկումից։ Ինձ ամենաշատը դա է ցավ տալիս։
-Քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական այս ողջ ճգնաժամի ֆոնին իշխանական ուժերը խոսում են դրական տեղաշարժերի մասին։ Դա քարոզչական հնա՞ր է, թե՞…
-Ես չգիտեմ։ Որպես ՀՀ քաղաքացի՝ ես կուզեի տեսնել այդ առաջընթացը։ Ես կուզեի, որ մեր երկրում հեռուստատեսությունը հարգեր մեր լեզուն, բարոյական նորմերը, քաղաքակրթության նորմերը, 21-րդ դարին հարիր մակարդակ դրսևորեր։ Այդ գռեհիկ, պրիմիտիվ սարսափը, որ կա մեր հեռուստաեթերում, ինձ սարսափեցնում է։ Ես կուզեի, որ մեր քաղաքը մաքուր լիներ։ Ճիշտ է՝ նաև մեր ժողովուրդն է մեղավոր, բայց ես մտնում եմ մետրո և տեսնում, որ մետրոն մաքուր է։ Այսինքն, եթե տերերը պահում են, ժողովուրդը ենթարկվում է։ Ես կուզեի՝ տիրոջ զգացողություն լիներ։ Ես կուզեի՝ տեսնեին ինչի են հանգեցնում կրթական համակարգի այդ բարեփոխումները։ Ես աշխատում եմ Կրթության նախարարության ենթակայության  տակ գտնվող հաստատությունում։ Եվ տեսնում եմ, որ տարիներ շարունակ մեր նախարարների կողմից բացարձակ ավերվեց այս համակարգը։  Հիմա ի՞նչ է կատարվում։ Ես խնդրում և կոչ եմ անում մեր նախագահին, որ այցելի մեր բուհերը և խոսեցնի ամենահասարակ դասախոսներին, որոնք  խելագարվում են։ Հիմա մաթեմատիկայով են զբաղված և ինչ-որ կրեդիտային համակարգի հաշվարկ են անում։ Թող լայն քննարկման դրվեր այն հարցը, թե արդյոք Բոլոնիայի այդ գործընթացը մեզ պե՞տք էր, մենք որևէ բան շահելո՞ւ էինք  դրանից, մեր կրթական համակարգն այսքան քանդելով ո՞ւր ենք հասնելու և այլն։ Սա, ախր, այնպիսի հարց է, որ ազգի ապագային է վերաբերում։ Ինչո՞վ էր վատ սովետական կրթական համակարգը։ Չէ՞ որ մենք բոլորս դրա արդյունքն ենք։ Կա՞ր արդյոք անհրաժեշտություն այդ համակարգը հիմնովին քանդելու։ Ես չեմ հասկանում։ Առաջընթացը պետք է տեսնես, չէ՞։  Բա ո՞ւր է։ Ես բազմիցս կրկնել եմ, որ ես ընդդիմություն չեմ հազար ու մի պատճառով, որովհետև այսօր իշխանափոխության այդ կոչերը նորից հիմքեր են քանդում։ Ես մաքրվելու կողմնակից եմ։ Իսկ այդ մաքրվելը վերևից պետք է սկսվի։
-Այսօր կայանալու է Էրդողան-Սարգսյան հանդիպումը։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք։ Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչ զարգացումներ կլինեն։
-Ես թուրքերին չեմ հավատում։ Թուրքը մնում է թուրք։ Ես ո՛չ հավատում եմ, ո՛չ նրանց հետ բարեկամություն եմ ուզում։ Ոչ մի բան չեմ ուզում։ Ես՝ որպես ՀՀ քաղաքացի, վախենում եմ  նրանցից։ Իմ խորին համոզմամբ՝ թուրքերի հետ կարելի էր հարաբերություններ սկսել միայն այն բանից հետո, երբ իրենք ասեին՝ ներողություն մեր անցած պատմության համար, մեր պապերի արածների համար։ Քանի դեռ թուրքերը դա չեն արել, նրանց հետ որևէ հարաբերություն ուղղակի սարսափելի է։
-Այնուամենայնիվ,  ՀՀ նախագահի կողմից նախաձեռնություն է արվել, իսկ այսօր էլ հանդիպում է լինելու։ Ի՞նչ եք կարծում՝  ի՞նչ կլինի։
-Իրականում ես ոչին չեմ կարող ասել։ Հույսս այն է, որ թուրքերն իրենք չեն համաձայնվի։
-Իսկ Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ  ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք։
-Չեմ կարող ոչինչ ասել։ Այդ հարցն ինձ համար արդեն հիվանդագին է դարձել։ Ես ղարաբաղյան պատերազմում երկու հորեղբոր որդի ու հարազատ եղբայր եմ կորցրել։ Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ ցավալ ի է ինձ համար այդ խնդիրը։ Ես չեմ ուզում անգամ այդ ուղղությամբ մտածել։ Որ կանգնում ու ասում են՝ հողերը հետ ենք տալու, ես անգամ այդ բառերից եմ խելագարվում։  Ես չեմ պատկերացնում, որ այսօր, օրինակ, Սերժ Սարգսյանը մտածի դրա մասին։ Ես չեմ պատկերացնում։ Ես չեմ հավատում և չեմ ուզում հավատալ։ Ես ինքս դրանից երևի հոգեկան խանգարում կստանամ, որովհետև չեմ պատկերացնում, որ աշխարհում այնպիսի մի  ժողովուրդ կա, որ արյունով վերցրած հողը թղթով հետ կտա։ Մենք շատ աբսուրդային պատմություն ենք ունեցել, բայց այս աստիճանի ես չեմ պատկերացնում։
-Իսկ պատերազմի վերսկսման հավանականություն տեսնո՞ւմ եք։
-Եթե մենք կայուն և ամուր լինենք, ոչ մի պատերազմ էլ չի վերսկսվի։ Պատերազմը մեր ամրության հետ է կապված։ Ես ուզում եմ երկրում առաջընթաց տեսնել, որ ժողովուրդը հավատա։ Ի վերջո, վաղը պատերազմում հաղթողն էլի մեր ժողովուրդն է։ Ես կուզեի, որ մենք այնպիսի իշխանություն ունենայինք, որ հավատայինք նրան, որ ես հավատայի իրենց։ Հիմա այն փաստը, որ փորձում են ինչ-որ բան անել, էլի մի քիչ հավատի նշույլ կա մոտս, բայց ընդհանուր բարոյական մթնոլորտը պետք է փոխվի։ Մենք հեռուստատեսության մասին ենք խոսում։ Թվում է՝ ի՞նչ է, որ  դրա մասին խոսում ենք։ Բայց դա մի ահռելի բան է՝ մի ամբողջ մտածողություն։ Մենք այսօր մեր երիտասարդ սերունդն ենք ձևավորում դրանով, իսկ դա ուղղակի սարսափ է։ Ասենք՝ սերիալները։ Ես ուղղակի խելագարվում եմ։ Ի՞նչ է՝ մենք շա՞տ ապօրինի երեխաներ ենք բերել, որ հիմա ցույց են տալիս։ Ցույց են տալիս իմ սերունդը, բայց եղբա՛յր, իմ սերունդը 70-ականների սերունդն էր՝ կարգին, նորմալ, շատ առողջ մտածողությամբ, առողջ մտածելակերպով։ Հազարից մեկը կար, որ երեխա էր ունենում առանց ամուսին, այն էլ պարզ էր, թե ումից է։ Հիմա բոլոր սերիալներում ինչ-որ ապօրինի երեխաներ են ծնված, առած, ինչ-որ կրիմինալ անհեթեթություններ։ Բայց, ախր, դա մենք չենք, բավակա՛ն է, էլի։ Հերի՛ք է։ Այդ աստիճան կարելի՞ է պրիմիտիվ ու տխմար լինել։ Ես ուղղակի ապուշ եմ կտրում։ Չի՛ կարելի։ Ասում եք՝ ազգը սա՞ է ուզում։ Բա դուք իշխանություն եք, չե՞ք ասում՝ ես իմ ազգին ինչո՞ւ եմ դեբիլացնում։ Նպատակ կա՞ դեբիլացնելու։ Ախր դեբիլ ազգը վաղը չի կանգնի հող պահի։ Մի խոսքով, բարոյական մթնոլորտի մաքրություն եմ ուզում։ Դա է այսօր մեզ պակասում և օդի ու ջրի նման մեզ պետք է։

Интервью с литературным критиком Лилит Арзуманян
- Кто я, чтобы давать оценку? Не знаю, что конкретно было сделано. Во всяком случае, одно хорошо, что есть желание что-то менять. Например, во время правления прошлых властей мы всё время говорили о телевидении (для меня это очень болезненный вопрос) говорили, говорили, говорили, но никакого сдвига абсолютно не было. А сейчас, кажется пытаются что-то делать, может обеспокоенность наконец даёт свои плоды? Или возьмём к примеру это ненормальное дорожное движение, в этой сфере есть хоть какой-то сдвиг. По-моему, этого конечно очень мало для того, чтобы стать нормальной страной, а есть ли сдвиг в других сферах или в производстве оценки я дать не могу. Сегодня меня очень беспокоит одно. Палка не чиста с обоих концов и не знаешь, за какой конец взяться. Я была бы очень довольна, если бы в нашей стране считались с прессой. Пару дней назад моя подруга приехала из Германии (это страна, где есть порядок) и она рассказывала, что если какое-то официальное лицо делает что-то отрицательное (например за счёт государства едет в командировку в личных целях), то в прессе его так дискредитируют, что он по своей воле удаляется с арены. Я бы хотела, чтобы у нас было так же, но чтобы пресса была бы справедлива, потому что иногда читаешь её и видишь в ней столько субъективизма, что читать уже не хочется. Несмотря на это, слава и честь работникам нашей прессы за их бесстрашие. Больше всего меня огорчает падение нравов. Это причиняет мне самую большую боль.
- На фоне всего этого политического и социально -экономического кризиса власти говорят о положительных сдвигах. Это пропагандистская уловка или ...?
-Я не знаю. Как гражданке Армении мне бы хотелось увидеть эти сдвиги. Мне бы хотелось, чтобы в нашей стране телевидение уважало наш язык, моральные нормы, соответствовало бы  уровню 21-го века. Этот вульгарный, примитивный страх, присутствующий в эфире пугает меня. Мне бы хотелось, чтобы наш город был чистым. Конечно, население тоже в этом виновато, но я захожу в метро и вижу что там чисто. То есть, если хозяева следят, то народ подчиняется. Я бы хотела, чтобы было ощущение хозяина. Я хотела бы, чтобы было видно, к чему приводят эти реформы в сфере образования. Я работаю в учреждении, которое подчиняется Министерству образования. Я наблюдаю за тем, как на протяжении лет наши министры полностью разрушили эту систему. Что сейчас происходит? Я прошу и призываю нашего президента, чтобы он посетил наши вузы и побеседовал бы с простыми преподавателями, которые просто сходят с ума. Теперь они занимаются математикой и делают расчёты какой-то кредитной системы. Надо было широко обсуждать вопрос о том, действительно ли нам был нужен этот Болонский процесс, выиграем ли мы что-нибудь от этого, куда мы в конце концов придём, так разрушая нашу систему образования ит.д.? Ведь это вопрос будущего нации. Чем была плоха советская система образования? Ведь все мы результат этой системы! Была ли нужда в том, чтобы разрушать её основательно? Я не понимаю. Ведь должен быть прогресс, не так ли? Но где он? Я неоднократно повторяла, что я не оппозиция по тысяче и одной причине, потому что сегодня, эти призывы к смене власти снова разрушают фундамент. Я сторонник очищения. А оно должно начаться сверху.
-Какие у Вас ожидания от встречи Эрдоган-Саргсян.? Как Вы считаете, какие будут развития?
-Я туркам не верю. Турок остается турком. Я не верю ему и не хочу дружбы с ним. Ничего не хочу. Я, как гражданка РА, боюсь их. По моему глубокому убеждению, с турками можно было начать отношения лишь после того, когда они попросили бы прощение за поступки их предков. Поскольку турки еще не сделали этого, любые отношения с ними просто ужасны.
-Во всяком случае, со стороны президента РА была инициатива, а сегодня будет встреча. Как Вы считаете, что будет?
-В действительности я ничего не могу сказать. Надеюсь на то, что турки сами не согласятся.
-А какие у Вас прогнозы относительно Карабахской проблемы?
-Ничего не могу сказать. Это вопрос уже стал для меня болезненным. Я потеряла в Карабахской войне двоих двоюродных и одного родного брата. Вы представляете, как болезненна для меня эта проблема? Я даже не хочу думать на эту тему. Когда говорят, что возвратят земли, то я даже от этих слов с ума схожу. Я не представляю, чтобы сегодня, например, Серж Саргсян думал об этом. Я не верю и не хочу верить. Я сама, наверное, получу от этого душевное помешательство, поскольку не представляю, что в мире есть такой народ, который росчерком пера отдаст кровью завоеванную землю. У нас была очень абсурдная история, но до такой степени я не представляю.
-Видите ли Вы вероятность возобновления войны?
-Если мы будем непоколебимыми и сильными, то никакая война не возобновится. Война зависит от нашей стойкости. Я хочу видеть прогресс в стране, чтобы народ верил. В конце концов, если завртра будет война побеждать снова  нашему  народу. Я хотела бы, чтобы у нас были такие власти, которым можно верить, чтобы я верила им.  Сейчас у меня есть крупинка веры в тот факт, что пытаются что-то сделать, но должна измениться общая моральная атмосфера. Мы говорим о телевидении. Кажется, что это, что о нем говорят? Но это огромная вещь, целое мышление. Посредством него мы сегодня формируем наше молодое поколение, а оно просто ужасно. Скажем, сериалы. Я просто схожу с ума. Что у нас много было незаконнорожденных детей, что сейчас показывают? Показывают мое поколение, но мое поколение, поколение 70-х было порядочным, нормальным, с очень здоровым мышлением, здоровым образом мышления. Из тысячи одна рожала ребенка без мужа и то понятно от кого. Сейчас во всех сериалах какие-то незаконнорожденные дети, какие-то криминальные нелепости. Но ведь это не мы, достаточно. Хватит. Можно до такой степени быть примитивными и глупыми? Нельзя. Говорят, что нация этого хочет. Но власти, не спрашивают себя, почему они превращают свою нацию в дебилов? Цель такая? Ведь, дебильный народ завтра не будет бороться за свою землю. Одним словом, я хочу чистоты моральной атмосферы. Этого сегодня нам не хватает. Это необходимо нам как воздух и вода.