«Սահմանադրական» գայթակղություններ
«Իշխանություն պետք է, որովհետև մարդկանց մեծամասնությունը թուլամորթ, երկչոտ արարածներ են, որոնք չեն կարող դիմանալ ազատությանը, չեն կարող նայել ճշմարտության աչքերին. նրանց պետք է կառավարեն և կանոնավոր ստեն»,–ասում էր հերոսներից մեկը «1984»–ում։
Սահմանադրությունը պետք է, որպեսզի արձանագրվի, թե ինչքան է հասարակությունը գոնե տեքստի մակարդակով կարողացել ազատություն նվաճել իշխանավորներից։
Սահամանադրությունը հաշվեկշիռ է ցույց տալիս։ Ցույց է տալիս իշխանությունների լկտիության ու այլասերման աստիճանը մի կողմից, և ժողովրդի իրավական ու քաղաքացիական գիտակցության աստիճանը՝ մյուս կողմից։
Հիմա կա գայթակղություն՝ ոչ միայն փոխելու Սահմանադրությունը և ամրագրելու «ժողովրդի» ամբողջատիրական իշխանությունը, այլ նաև մինչև այդ փոփոխությունը յուրովի մեկնաբանելու հիմնական օրենքը, ծառայեցնելու այն մի խումբ անձանց մասնավոր շահերին և իշխանություն–հասարակություն հաշվեկշռում խոշոր վերաձևում իրականացնելու՝ հիմնվելով ամբոխավարության սկզբունքների վրա։
Իշխանության այդ գայթակղության աղբյուրը հակակշիռների բացակայությունն է կամ դրանց թույլ վիճակը։
Եթե հասարակությունը փոփոխություն չմտցնի մեր քաղաքական դաշտի հաշվեկշռում, ապա հետագա քաղաքական զարգացումներն այնքան էլ անամպ չեն լինի ինչպես իշխանության, այնպես էլ մեր հասարակության ու պետության համար։

«Конституционные» соблазны
«Власть нужна, потому что люди в массе своей – слабые, трусливые создания, они не могут выносить свободу, не могут смотреть в лицо правде, поэтому ими должны править и систематически их обманывать те, кто сильнее их», – говорил один из героев романа «1984».
Конституция нужна для того, чтобы зафиксировать, насколько обществу удалось хотя бы на уровне текста добиться свободы от власть предержащих.
Конституция показывает баланс. С одной стороны – уровень наглости и извращенности власти, а с другой – уровень правового и гражданского сознания народа.
Сейчас присутствует соблазн не только изменить Конституцию и зафиксировать тоталитарную власть «народа», но и по-своему истолковать до этого основной закон, поставить его на служение частным интересам группы людей и осуществить масштабный пересмотр баланса власть-общества, основываясь на принципах охлократии.
Источником этого соблазна власти является отсутствие противовесов или их слабое состояние.
Если общество не внесет изменений в баланс нашего политического поля, то последующие политические развития будут не столь уж безоблачными как для власти, так и для нашего общества и государства.