Փաշինյանը վերակենդանացնո՞ւմ է «Փող՝ տարածքների ու բաց կոմունիկացիաների դիմաց» ծրագիրը
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 18-ին ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ կայանալու է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
Ուշագրավ է, որ այդ հանդիպմանն ընդառաջ՝ ազգային անվտանգության գծով ԱՄՆ նախագահի խորհրդական, ոչ անհայտ Ջոն Բոլթոնը թվիթթերյան իր էջում գրել է. «Անհամբերությամբ եմ սպասում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ այս շաբաթվա ընթացքում նախատեսված հանդիպմանը, որպեսզի խրախուսեմ նրանց երկխոսությունը։ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել տարածաշրջանի խաղաղության առաջխաղացման համար»։
Հիշեցնենք, որ սա այն Բոլթոնն է, որն իր հայաստանյան այցի ժամանակ առաջ էր տանում այն թեզը, ըստ որի՝ Հայաստանը պետք է դուրս գա իր պատմական կաղապարներից։ Նա նկատի ուներ հայ–ռուսական հարաբերությունների վերանայումը, հայ–թուրքական մերձեցումը՝ Հայոց ցեղասպանության մոռացության գնով, ինչպես նաև Ադրբեջանի հանդեպ զիջողական տրամադրվածությունը։
Բոլթոնի հովանու ներքո՝ Նիկոլ Փաշինյանը մի պահ ակտվորեն ներգրավվել էր Արցախի խնդրի կարգավորման գործընթաց։ Այդ գործընթացը Բոլթոնի պլանի մասն էր։ Պլան, որի ռազմավարական թիրախը Ռուսաստանն է, մարտավարականը՝ Իրանը, գլխավոր շահառուներից մեկը՝ Թուրքիան, լոկալ շահառուն՝ Ադրբեջանը, գործիքը՝ Հայաստանը, իսկ գինը՝ Արցախը, որը պետք է հանձնվի Ադրբեջանին՝ վերջինիս կողմից Իրանի դեմ գործողություններին միանալու նախապայմանով։
Բոլթոնի պլանի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ Արցախի հարցով բանակցությունները տեղավորվում են «Փող՝ տարածքների ու բաց կոմունիկացիաների դիմաց» բանաձևում։ Նույնիսկ խոսվում էր զիջումների դիմաց Հայաստանին տրվելիք թվի մասին՝ 5 միլիարդ դոլար։ Տեղեկություններ կան, որ նույնիսկ հայկական ու ադրբեջանական կողմերի մասնակցությամբ այդ բանաձևի շրջանակներում հանդիպում–քննարկումներ են եղել Դուբայում։ Ինչևէ։
Բոլթոնի վերադարձը
Բոլթոնի հայաստանյան այցից հետո Ադրբեջանում մեծ ոգևորություն էր առաջացել։ Մամեդյարովը խոսում էր սպասվող լուրջ առաջընթացի, Նիկոլ Փաշինյանը՝ «խաղաղության պատրաստվելու», իսկ Փաշինյանի կինը՝ սահմանի դիմաց ոչնչի համար զոհվելու մասին։
Դավոսում տեղի ունեցած Ալիև–Փաշինյան հանդիպումից հետո, սակայն, Բոլթոնի պլանը առերևույթ սառեցվեց։ Փաշինյանը Գերմանիայում հնչեցրած հայտարարությամբ հետ քաշվեց այդ պլանից, քանզի վախեցավ, որ կարող է աթոռը կորցնել։
Փաշինյանի հետ քաշվելուն անմիջապես հաջորդեց Ջորջ Սորոսի գրառումն այն մասին, որ պետք է աջակցել Հայաստանին, ինչը նշանակում էր, որ պետք էր աջակցել Փաշինյանի իշխանությանը, որպեսզի հնարավոր լինի վերացնել դիմադրության այն կենտրոնները, որոնք կարող էին թույլ չտալ «Փող՝ տարածքների ու բաց կոմունիկացիաների դիմաց» ծրագրի կյանքի կոչմանը։
Սորոսի այդ հայտարարությանը հաջորդեցին Հայաստանում, այսպես կոչված, անցումային արդարադատություն իրականացնելու և դատավորներին վեթինգի ենթարկելու մասին ակտիվ բարձրաձայնումները, խորացվեց հայաստանցի–ղարաբաղցի հակասություն առաջացնող տեղեկատվական դիվերսիան, Փաշինյանը միտումնավոր կերպով լուրջ լարվածություն առաջացրեց պաշտոնական Երևանի ու Ստեփանակերտի միջև՝ առաջ քաշելով «դավադիրների» տեսությունը, ակտիվացան «Սասնա ծռերը», որոնց նպատակը Արցախում ապակայունացում առաջացնելն է և Հայաստանում յակոբինյան մթնոլորտ ձևավորելը, ստեղծվեց 2016–ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հանձնաժողով, որի նպատակը զոհերի հարցը քաղաքականապես շահարկելն ու հայկական բանակը վարկաբեկելն է, շարունակվեց հակառուսական հիստերիան, ու հայ–ռուսական հարաբերություններն այժմ կատաստրոֆիկ ցածր մակարդակի վրա են։ Ահա սա նկատի ուներ Սորոսը, երբ հայտարարում էր Հայաստանին աջակցելու մասին։ Այդ աջակցությունը Բոլթոնի պլանի իրագործման համար է։
Փաշինյանի կողմնորոշումը
Երբ Բոլթոնը նշում է, որ ինքը պատրաստ է աջակցել Մնացականյան–Մամեդյարով երկխոսությանը, նշանակում է՝ Փաշինյանը, պատկերավոր ասած, կրկին վերադառնում է Դավոս։ Այսինքն՝ այնտեղ, որտեղ մի պահ դադարեցվել էր երկխոսությունը «Փող՝ տարածքների ու բաց կոմունիկացիաների դիմաց» ծրագրի շրջանակներում։
Սա նշանակում է, որ ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քաղաքական հետապնդումները կարող են խորանալ, քանզի սորոսաբոլթոնական շրջանակների ու լևոնանիկոլական իշխանական թիմի համար Արցախի հարցում գլխավոր ընդդիմախոս է համարվում 2–րդ նախագահը, որի ֆիզիկական մեկուսացումը քաղաքական կյանքից դարձել է իդեա–ֆիքս ինչպես դրսի (որոնց, ի դեպ, չի կարելի ԱՄՆ պաշտոնական ու հիմնական ուղղության ներկայացուցիչներ համարել), այնպես էլ Լևոնենց համար։
Թե ինչպիսի ընթացք կստանա Բոլթոնի պլանի մեջ մտնելն այս անգամ, կերևա շատ շուտով։ Եթե Քոչարյանին կրկին կալանավորեցին, ապա դա կնշանակի, որ Փաշինյանը շարժվում է Բոլթոնի ու Սորոսի պլանով:

Пашинян реанимирует программу «Деньги в обмен на территории и открытые коммуникации»?
Как известно, 18 июня глава МИД Армении Зограб Мнацаканян отбыл с рабочим визитом в Вашингтон, где при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ пройдет встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
Примечательно, что в преддверии встречи советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон написал на своей странице в «Twitter» следующее: «С нетерпением ожидаю встреч на этой неделе с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, чтобы поощрить продолжение диалога между ними. Соединенные Штаты готовы оказать содействие для продвижения мира в регионе».
Напомним, что это тот самый Болтон, который в ходе своего визита в Армению продвигал тезис, согласно которому Армения должна избавиться от своих исторических стереотипов. Он имел в виду пересмотр армяно-российских отношений, армяно-турецкое сближение ценой забвения Геноцида армян, а также готовность к уступкам в отношении Азербайджана.
Под покровительством Болтона Никол Пашинян в какой-то момент активно вовлекся в процесс урегулирования проблемы Арцаха. Процесс этот был частью плана Болтона. Плана, стратегической мишенью которого является Россия, тактической – Иран, главным интересантом – Турция, локальным – Азербайджан, инструментом – Армения, а ценой – Арцах, который должен быть сдан Азербайджану на условиях присоединения последнего к действиям против Ирана.
Одной из особенностей плана Болтона является то, что переговоры по вопросу Арцаха умещаются в формулу «Деньги в обмен на территории открытые коммуникации». Говорилось даже о предоставляемой Армении в обмен на уступки сумме – 5 млрд долларов. Есть также информация, что в рамках данной формулы в Дубае состоялась встреча-обсуждение с участием армянской и азербайджанской сторон.
Возвращение Болтона
Визит Болтона в Армению породил в Азербайджане серьезное воодушевление. Мамедъяров говорил об ожидающемся серьезном прогрессе, Пашинян – о «подготовке к миру», а его супруга – о гибели солдат во имя ничего.
Однако после встречи Алиев-Пашинян в Давосе план Болтона был по сути заморожен. Затем Пашинян, озвученным в Германии заявлением, отступил от этого плана, испугавшись возможности потерять свое кресло.
За отступлением Пашиняна сразу же последовала запись Джорджа Сороса о необходимости оказать Армении поддержку. Это означало, что нужно оказать поддержку власти Пашиняна, чтобы суметь ликвидировать те центры сопротивления, которые могли не позволить реализоваться программе «Деньги в обмен на территории и открытые коммуникации».
За данным заявлением Сороса в Армении последовали активные призывы к реализации так называемого переходного правосудия и веттинга в отношении судей, набрала обороты информационная диверсия по разделению на карабахцев и жителей Армении, Пашинян намеренно породил серьезную напряженность между официальным Ереваном и Степанакертом, выдвинув теорию «заговорщиков», активизировались «Сасна црер», целью которых является дестабилизация ситуации в Арцахе и формирование якобинской атмосферы в Армении, была создана комиссия по расследованию обстоятельств апрельской четырехдневной войны 2016 года – для политической спекуляции вопросом жертв данных событий и дискредитации армянской армии, продолжилась антироссийская истерия, в результате чего армяно-российские отношения сейчас находятся на катастрофически низком уровне. Именно это и имел в виду Сорос, когда заявлял о необходимости поддержки Армении. Данная поддержка нужна для реализации плана Болтона.
Ориентация Пашиняна
Когда Болтон отмечает, что готов содействовать диалогу Мнацаканян-Мамедъяров, это означает, что Пашинян, образно говоря, возвращается в Давос. То есть туда, где был приостановлен диалог в рамках программы «Деньги в обмен на территории и открытые коммуникации».
Это означает, что политическое преследование в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна может усилиться, поскольку последний считается в вопросе Арцаха главным оппонентом соросо-болтоновских кругов и левоно-николовской команды власти. Физическая изоляция 2-го президента от политической жизни стала идеей-фикс как для внешних сил (которые, кстати, нельзя считать представителями официального и основного направления политики США), так и для левоновцев.