Նիկոլ Փաշինյանի հետևողական հակապետականությունը
Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքի արժեքը չի գնահատում։ Քանզի չի հարգում այն ժողովրդին, որին հղում անելով՝ փորձում է գերմենաշնորհային իշխանություն հաստատել։ Դա է պատճառը, որ նա հանգիստ կարող է ստել, հետ կանգնել իր խոսքերից, ասել մի բան, բայց հետո անել հակառակը կամ «մոռանալ» ասածի մասին։
Վերջին մեկ տարին ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանն, իրոք, որևէ «իզմ»–ի ջատագով չէ։ Նա մի օր կարող է լիբերալ խաղալ, հաջորդ օրը՝ սոցիալիստ, հետո՝ ազգայնական, ապա՝ քիրվայական։
Պոպուլիզմն ու կոռուպցիոնիզմն են նրա հիմնական «իզմ»–երը, ինչը չի ենթադրում հետևողականություն և սկզբունքայնություն։
Կան, սակայն, բաներ, որոնց առումով «ժողովրդի» վարչապետը հետևողական է։ Դրանք են՝
1. ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքական հետապնդումը,
2. Երևանի ու Ստեփանակերտի միջև լարվածության ավելացումը և հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրություն առաջացնող տեղեկատվական դիվերսիային աջակցումը,
3. հայ ժողովրդին «խաղաղության» նախապատրաստումը,
4. հայ–ռուսական հարաբերությունների շարունակական վատացումը։
Նշված 4 ուղղություններով նա հետևողական է վարչապետ դառնալու առաջին օրվանից։ Այդ 4 կետերն, ի դեպ, միմյանց հետ փոխկապակցված են և առնչվում են մեր երկրի անվտանգությանը։ Բայց Փաշինյանին դա չի հետաքրքրում։ Նա իր անձնական շահերը, բարդույթները և աթոռը դրել է Հայաստանի ու Արցախի շահերի հակառակ նժարի վրա։ Պետական դավաճանությունը պոզով ու պոչո՞վ է լինում։
Հ.Գ.։ Հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ԱԳՆ–ն ՀՀ–ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին հրավիրել է զրույցի այն բանից հետո, երբ նա հանդիպել է Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։ Նկատենք, որ ռազմավարական դաշնակիցների փոխհարաբերություններում սա աննախադեպ է։
Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն Ադրբեջանի նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի դերի մեջ է մտնում։ Թե ինչի կարող է հանգեցնել դա, հիշեցնելու կարիք չկա։
Գիտակցո՞ւմ է իր քայլերը Փաշինյանը, թե՞ ոչ, արդեն էական չէ։ Ի՞նչ կապ ունի, թե Հայաստանի ու Արցախի շահերի դեմ արվող քայլերը պլանավորվա՞ծ գործողությունների, թե՞ քաղաքական անմեղսունակության ու հոգեխանգարմունքի հետևանք են։
Հ.Գ.–2։ Եգիպտոսի բանտում մահացել է Փաշինյանի կոլեգան՝ Մուրսին։ Վերջինիս թիմակիցները բանտում են։
Իշխանությունը հեղափոխության միջոցով զավթելուց հետո Մուրսին այնքան համը հանեց ու այդ երկրի շահերի դեմ հիմար քայլեր արեց, որ զրկվեց իշխանությունից և հայտնվեց բանտում։
Այս պատմությունը պետք է որ անհանգստացնի «թավշյա» տղաներին ու աղջիկներին, ովքեր այսօր իրար են ճղում «վոժդին» հավատարմության երդումներ տալու համար, բայց վաղը ֆեյսբուքյան իրենց էջերից փութաջանորեն ջնջելու են այն նկարները, որտեղ իրենք քայլում ու սելֆի են անում «ժողովրդի» թեկնածուի հետ, «դուխով» գրությամբ գլխարկ կրում և դըմփ–դըմփ–հո՛ւ անում։ Այսինքն՝ ջնջելու են «իրեղեն ապացույցները»։

Последовательная антигосударственность Никола Пашиняна
Никол Пашинян не ценит своих слов, так как не уважает тот народ, ссылаясь на который пытается утвердить супермонопольную власть. Поэтому он может спокойно лгать, отказываться от своих слов, говорить одно, но потом делать прямо противоположное или «забыть» о сказанном.
Последний год показал, что Никол Пашинян действительно не является апологетом какого-либо «-изм»-а. Один день он может быть либералом, на другой – социалистом, затем – националистом, а после – сторонником братания с турками.
Его основными «-изм»-ами являются популизм и коррупционизм, что не предполагает последовательности и принципиальности.
Однако есть также вещи, по части которых «народный» премьер последователен. Ими являются:
1. политическое преследование в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна,
2. нагнетание напряженности между Ереваном и Степанакертом, а также вспоможение информационной диверсии по противопоставлению жителей Армении и карабахцев,
3. подготовка армянского народа к «миру»,
4. настойчивое ухудшение армяно-российских отношений.
Он последователен в деле реализации этих пунктов с первого дня своего премьерства. Кстати, эти 4 пункта друг с другом взаимосвязаны, и касаются безопасности нашей страны. Однако Пашиняна это не интересует. По одну чашу весов стоят его личные интересы, его комплексы и занимаемое им кресло, а по противоположную – интересы Армении и Арцаха. А как еще должна выглядеть государственная измена?
P.S. Стало известно, что МИД Армении пригласило на беседу чрезвычайного и полномочного посла РФ Сергея Копыркина после его встречи с Робертом Кочаряном. Заметим, что явление это во взаимоотношениях стратегических союзников беспрецедентное.
Никол Пашинян последовательно вживается в роль экс-президента Азербайджана Абульфаза Эльчибея. К чему же это может привести, думаю, напоминать не стоит.
Осознает ли свои шаги Пашинян, уже несущественно. Какое имеет значение, предпринимаемые против интересов Армении и Арцаха шаги – результат запланированной деятельности или следствие политической невменяемости и душевного помешательства?
P.S.-2. В египетской тюрьме скончался коллега Пашиняна – Мурси. Члены команды последнего тоже в тюрьме.
После узурпации власти посредством революции Мурси наломал столько дров и предпринял против интересов страны столько глупых шагов, что был лишен власти и заключен под стражу.
Данная история должна обеспокоить «бархатных» парней и девчат, которые сегодня соперничают друг с другом в деле принесения клятв верности «вождю», но завтра будут старательно удалять со своих страниц в «Фейсбук» фотографии, на которых шагают и делают селфи с «народным» кандидатом, носят «духовитые» кепки и занимаются «гмп-гмп-ху». То есть будут уничтожать «вещественные доказательства».