Հեղափոխությունը հակահեղափոխական է դարձնում իր զավակներին
Ցանկացած հեղափոխական ուժ, որը վերցնում է իշխանությունը, դառնում է հակահեղափոխական։ Սա պատմական փորձով հաստատված քաղաքագիտական կանոն է։ Հայաստանը բացառություն չէ։
Ներկայիս իշխանություններն ամենահակահեղափոխականն են։ Նրանք հրաժարվել են և՛ հեղափոխության օրերին հնչեցրած սակավաթիվ կարգախոսներից ու ճիշտ հակառակն են անում, և՛ այն կոդից, որը փողոց էր հանել մարդկանց բազմությանը։
Հեղափոխությունը պահպանվել է ընդամենը կառավարման ձևի առումով։ Հանրահավաքային մեթոդը պահպանվել է։ Տարբերությունն այն է, որ հանրահավաքը փողոցից տեղափոխվել է կաբինետներ, միջազգային հարթակներ ու վիրտուալ տարածք՝ ծանր ու անհարմար վիճակի մեջ դնելով մեր երկիրը։
Մնացած առումներով հակահեղափոխությունն ամենուրեք է։
Չեմ զարմանա, եթե մի օր ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունն, ըստ էության, օրենքից դուրս հայտարարի «թավշյա հեղափոխությունն» ու քրեական պատասխանատվություն նախատեսի մարդկանց կողմից փողոցը փակելու, դատարանների դռները մարդկանցով արգելափակելու, խորհրդարանին վարչապետի թեկնածու պարտադրելու, արագաչափերը «սկոչով» փակելու և նմանատիպ այլ հեղափոխական տեխնոլոգիաներ կիրառելու համար։ Եվ այդ ամենը կարվի հեղափոխական ոճի կարգախոսների ներքո, բնականաբար։

Революция превращает своих детей в контрреволюционеров
Любая революционная сила, которая захватывает власть, становится контрреволюционной. Это доказанное историческим опытом политологическое правило. Армения в этом плане не является исключением.
Нынешние власти являются самыми контрреволюционными. Они отказались как от озвученных в дни революции немногочисленных лозунгов и делают прямо противоположное, так и от выведшего людей на улицу кода.
Революция сохранилась лишь в плане стиля управления. Сохранился митинговый метод. Разница лишь в том, что митинг переместился с улицы в кабинеты, на международные площадки и в виртуальную плоскость, поставив нашу страну в трудное и неудобное положение.
В остальных планах контрреволюция повсеместна.
Не удивлюсь, если в один день политическое большинство НС, по сути, объявит «бархатную революцию» вне закона и предусмотрит уголовную ответственность за перекрытие улиц, блокирование зданий судов, принуждение парламенту кандидатуры премьера, заклеивание спидометров скотчем и применение аналогичных революционных технологий. И все это, естественно, будет предпринято под лозунгами революционного характера.