Նիկոլի իշխանության լևոնական «тройка»–ն
Նիկոլ Փաշինյանն իր լրագրողական ու քաղաքական գործունեությունն իրականացրել է քիրվայական միջավայրում։ Նրա մտածողությունը, ավելի ճիշտ՝ աշխարհընկալման պարզունակ «շտամպները» և քաղաքական խեղաթյուրված կարծրատիպերը ձևավորվել են 1–ին նախագահի ու նրան կից դաշտում։
Ճիշտ է, Փաշինյանն իր ոճին հավատարիմ «իքս» պահին «քցեց» իր քաղաքական «պապային»՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին, ու միջնորդավորված ձևով «երկխոսացվեց» նախորդ իշխանությունների կողմից, բայց, միևնույն է, նրա պատկերացումները մնացին լևոնական տիրույթում։
Ի՞նչն է միավորում Տեր–Պետրոսյանին ու Փաշինյանին
2018–ին տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո ձևավորված իշխանությունը ձևով նիկոլական է, իսկ բովանդակությամբ՝ տերպետրոսյանական։ Գաղափարազուրկ և «իզմ»–ազուրկ Փաշինյանի դեպքում այլ բան չէր էլ կարող ստացվել։
Փաշինյանն այժմ դարձել է 1998–ին ու 2008–ին տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունների խմբագրման և հաշվեհարդարի մանիպուլացվող գործիքը։ Նա հիմա Տեր–Պետրոսյանի քաղաքական փաստաբանն է։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու Նիկոլ Փաշինյանն այժմ նույն նավակի մեջ են և համատեղ են երկրում քաոս ստեղծում՝ անկախ այն հանգամանքից, որ «ժողովրդի» վարչապետը պաթոլոգիկ էգոիստ է ու միանձնյա իշխանություն սիրող։
Տեր–Պետրոսյանն ու Փաշինյանն ատում են միմյանց (1–ին նախագահին ակնհայտորեն նյարդայնացնում է այն հանգամանքը, որ Նիկոլը, որին ինքը առավելագույնս տեսնում էր հանրահավաքների «դիջեյի» կարգավիճակում, այժմ դարձել է երկրի ղեկավար), բայց ընդհանուր վտանգն ու ապագայի հանդեպ վախը ստիպել են սրանց մի կողմ դնել հոգեբանական բարդույթներն ու միավորվել։
1–ին նախագահը հասկանում է, որ Փաշինյանի քաղաքական կործանումը (որն, ի դեպ, անխուսափելի է) նաև իրենն է լինելու։ Փաշինյանն էլ հասկանում է, որ ձևականությունների ու բարդույթների ժամանակը չէ, և պետք է դիմել լևոնական կադրերի օգնությանը։ Արդյունքում՝ տեղի է ունեցել չհայտարարված քաղաքական ամուսնություն, ավելի ստույգ՝ մոլորյալ զավակի վերադարձը քիրվայականության որջ։
Հանրությանն այստեղ էլ է խաբել Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա հեղափոխության օրերին հայտարարել է, որ նոր էջ է բացում, բայց վերադարձել է «հնագույն» Հայաստանին՝ հեղափոխության արդյունքները ծառայեցնելով Տեր–Պետրոսյանին ու նրա թիմակիցներին քրեաքաղաքական առումով մաքրելուն և հին հաշիվները փակելուն։
Այդ երկուսին միավորում է նաև համատեղ գործած հանցանքը։ Խոսքը 2008–ի մարտի 1–ին տեղի ունեցածի ու 10 զոհի մասին է։ Նրանք բախման տարան ամբոխին, որպեսզի լուծեն իշխանության գալու խնդիրը։
Տեր–Պետրոսյանը 2008–ի մարտի 1–ին որպես «թամադա» էր օգտագործում Նիկոլին, իսկ վերջինս էլ հաճույքով կատարում էր այդ դերը։ Բայց հենց պարզվեց, որ սահմանադրական կարգի տապալում չի ստացվում, Նիկոլը ծլկեց դեպքի վայրից, իսկ 1–ին նախագահը հանգիստ քնեց «Թող լիքը զոհ չպահանջվի ինձնից բացի» ծրագրի շրջանակներում։
Լևոնական «тройка»–ն
Փաշինյանին ստեղծված իրավիճակում կադրեր են պետք։ Լևոնական կադրեր, որոնք կկատարեն բաներ, որոնք չի կարող և չի ուզենա կատարել իր քայլարած թիմակիցների ճնշող մեծամասնությունը։
Պատահական չէ, որ լևոնական արեալի մարդիկ տարածվում ու մետաստազներ են տալիս պետական կառավարման ու իշխանամետ տեղեկատվական համակարգերում։
Տեղեկատվական դաշտում Հ1–ը հանձնվել է «օրթոդոքս» լևոնականներ Արա Շիրինյանին ու Տիգրան Պասկևիչյանին։ Փաշինյանի մամլո խոսնակ է նշանակվել մոլի լևոնական Վլադիմիր Կարապետյանը։
Լևոնական «тройка»–ն, սակայն, վերը նշված երեքը չեն։ «Тройка»–ն գործում է այլ դաշտում՝ փորձելով մաքրել լևոնանիկոլական իշխանությունը մարտի 1–ի մեղքերից ու հանցանքներից։ Այդ «тройка»–ի անդամներն են տխրահռչակ Անդրանիկ Քոչարյանը, ոչ պակաս տխրահռչակ Վահե Գրիգորյանը և ընտրակեղծիքների հիմնադիր–տեխնոլոգ Գագիկ Ջհանգիրյանը։ Այս երեքի վրա ամենակեղտոտ ֆունկցիաներն են դրված։ Մեկը «Իմ քայլով» պատգամավոր ու ԱԺ հանձնաժողովի նախագահ է դարձել և պատրաստվում է քաղաքական շահարկման ու առևտրի առարկա դարձնել 2016–ի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի զոհերին։ Մյուսին քաղաքականապես անողնաշար Արմեն Սարգսյանի ձեռամբ ուզում են գործուղել Սահմանադրական դատարան՝ մեր երկրում ֆաշիստական ոճի բռնապետական ռեժիմի կառուցմանը «սահմանադրական» տեսք տալու համար։ Դե, իսկ երրորդին՝ Գագիկ Ջհանգիրյանին, դեռ կարգավիճակ չեն տվել, բայց նա թեմայի մեջ է։
1995–ի ընտրակեղծիքների գլխավոր ճարտարապետ Ջհանգիրյանն այնքան է ինտեգրված Փաշինյանի թիմում և այնքան է մխրճված իշխանական «մուտիլովկաների» մեջ, որ նախորդ և ներկա իշխանությունների (ինչպես նաև «անողնաշար» նախագահ աշխատող Արմեն Սարգսյանի՝ կոմերցիոն առումով, անշո՛ւշտ) սպասարկու «1in.am»–ի տաղավարում անդրադառնալով ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, այսպես կոչված, «Մարտի 1»–ի գործին ու ՍԴ–ում սպասվող զարգացումներին՝ հայտարարել է հետևյալը. «ՍԴ-ն ժամանակ է տալիս դատավորի սխալն ուղղելու, իր մոտ գործի քննությունը հետաձգում է, որպեսզի վերաքննիչը կարողանա այդ ընթացքում որոշում կայացնել: Բայց ես կարծում եմ՝ ՍԴ-ում այդ գործը չի քննվի, փակագծերը հիմա չեմ բացում: Համենայնդեպս, այս կազմով ՍԴ-ն Քոչարյանի գործը չի քննի»։
Ջհանգիրյանը թափանցիկ ակնարկ է անում, որ տիրապետում է ներքին տեղեկատվության և գիտի, թե ինչ է լինելու ՍԴ–ում, և ինչպիսի կազմ է այն հետագայում ունենալու։
Հարց է առաջանում, թե որտեղի՞ց լևոնական ժամանակների ընտրակեղծարարության գործիք ու օդիոզ նախկին զինդատախազին այդպիսի տեղեկատվություն։ Ո՞վ է նա, որ տիրապետում է «փակագծերում» առկա զարգացումներին։ Պատասխանը շատ պարզ է՝ լևոնանիկոլական իշխանությունը ներքին կարգով պլանավորում է ապօրինություններն ու իշխանության ամբողջական բռնազավթման գործընթացները, իսկ Նիկոլի ֆորմալ թիմակիցներին ու, մասնավորապես, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությանը վերապահված է գագիկջհանգիրյանների ու վահեգրիգորյանների մասնակցությամբ ընդունած որոշումների դակիչի անպատվաբեր ֆունկցիան։

Левоновская «тройка» власти Никола
Никол Пашинян осуществлял свою журналистскую и политическую деятельность в среде, ориентированной на братание с турками. Его мышление, вернее – примитивные штампы мировосприятия и искаженные политические стереотипы сформировались в орбите 1-го президента и приближенного к нему ареала.
Правда, в момент «икс» Пашинян, в верном себе стиле, «кинул» своего политического «папу» – Левона Тер-Петросяна, и опосредованно был «диалогизирован» предыдущими властями, но, все равно, его представления остались в левоновской орбите.
Что объединяет Тер-Петросяна и Пашиняна?
Сформировавшаяся после произошедшей в 2018 году революции власть по форме является николовской, а по содержанию – тер-петросяновской. Ничего другого в случае с безыдейным и лишенным «-изм»-ов Пашиняном и не ожидалось.
Пашинян сейчас стал манипулируемым инструментом редактирования политических событий 1998-го и 2008-го и расправы над оппонентами. Сейчас он является политическим адвокатом Тер-Петросяна.
Левон Тер-Петросян и Никол Пашинян сейчас находятся в одной лодке и совместно сеют в стране хаос, независимо от того обстоятельства, что «народный» премьерпатологический эгоист и любитель единоличной власти.
Тер-Петросян и Пашинян ненавидят друг друга (1-го президента явно нервирует то обстоятельство, что Никол, которого он видел максимум в роли митингового «диджея», сейчас стал руководителем страны), но общая угроза и страх к будущему заставили их отложить в сторону психологические комплексы и объединиться.
1-й президент понимает, что политический крах Пашиняна (который, кстати, неминуем) будет также его личным крахом. Пашинян тоже понимает, что сейчас не время для формальностей и комплексов, и нужно прибегнуть к помощи левоновских кадров. В результате имел место необъявленный политический брак, а точнее – возвращение блудного сына в вертеп братающихся с турками.
Никол Пашинян обманул общество и здесь. В дни революции он заявил, что открывает новую страницу, но вернулся к «древнейшей» Армении, поставив результаты революции на служение Тер-Петросяну, делу уголовно-политического очищения членов его команды и сведения старых счетов.
Этих двоих объединяет также совместно содеянное преступление. Речь о произошедшем 1 марта 2008 года и 10 жертвах тех событий. Они повели толпу на столкновения, чтобы решить задачу своего прихода к власти.
1 марта 2008 года Тер-Петросян использовал Никола как «тамаду», а последний с удовольствием выполнял эту функцию. Однако, как только выяснилось, что свержения конституционного строя не получается, Никол сбежал с места событий, а 1-ый президент спокойно заснул в рамках программы «Пусть потребуется куча жертв, кроме меня одного».
Левоновская «тройка»
В сложившейся ситуации Пашиняну нужны кадры. Левоновские кадры, которые выполнят то, что не сможет и не согласится выполнить подавляющая часть членов его мойшаговской команды.
Неслучайно, что люди левоновского ареала распространяются и дают метастазы в системе государственного управления и в провластных СМИ.
На информационном поле Общественное телевидение было вверено «ортодоксальным» левоновцам Ара Шириняну и Тиграну Паскевичяну. Пресс-секретарем Пашиняна назначен ярый левоновец Владимир Карапетян.
Однако левоновской «тройкой» являются не отмеченные выше трое. «Тройка» действует на ином поле, пытаясь очистить левоно-николовскую власть от вины и преступлений «1 марта». Членами этой «тройки» являются печально известный Андраник Кочарян, не менее печально известный Ваге Григорян и технолог-основатель избирательных фальсификаций Гагик Джангирян. На этих троих возложены самые грязные функции. Один стал депутатом и председателем парламентской комиссии по списку «Моего шага» и готовится сделать предметом политических спекуляций и торгов жертв апрельской четырехдневной войны 2016 года. Другого хотят командировать руками политически бесхребетного Армена Саркисяна в Конституционный суд – для придания «конституционного» облика построению в нашей стране диктаторского режима фашистского типа. Ну а третьему – Гагику Джангиряну – статуса еще не предоставили, но он тоже в теме.
Главный архитектор избирательных фальсификаций 1995-го Джангирян настолько интегрирован в команду Пашиняна и настолько вклинился во властные «мутиловки», что, обращаясь в студии подручного для предыдущих и действующих властей (а также для работающего «бесхребетным» президентом Армена Саркисяна – в коммерческом плане) сайта «1in.am» к процессам вокруг 2-го президента РА Роберта Кочаряна, так называемому делу «1 марта» и ожидающимся в Конституционном суде развитиям, заявил следующее: «КС дает время для исправления ошибки судьи и затягивает рассмотрение у себя этого дела, чтобы Апелляционный суд смог за этот промежуток принять решение. Однако я считаю, что в КС это дело рассматриваться не будет – скобки не раскрываю. По крайней мере в этом составе рассматривать дело Кочаряна КС не будет».
Джангирян делает прозрачный намек на то, что владеет внутренней информацией и знает, что ожидается в КС и какой состав он будет иметь в будущем.
Напрашивается вопрос: откуда у этого инструмента фальсификации выборов левоновского периода и одиозного бывшего военного прокурора такая информация? Кто он, раз владеет скрытыми «за скобками» развитиями? Ответ очевиден: левоно-николовская власть во внутреннем порядке планирует незаконные шаги и процессы по полной узурпации власти, а формальным членам команды Никола и, в частности, парламентской фракции «Мой шаг» отведена постыдная функция компостирующих решения, принятые при участии гагикджангирянов и вагегригорянов.