Նիկոլը պարտվեց Վահագն Գևորգյանին. չհաշված Ծառուկյանը
Աբովյան քաղաքում, կարելի է ասել, հեղափոխություն տեղի ունեցավ։ Աբովյանցիները մերժեցին քայլարածներին ու անձամբ դրա առաջնորդին։ Իսկական հեղափոխությունը հենց դա է։
Թեև Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ էր մասնակցում ընտրապայքարին ու կարելի է ասել, որ հենց նա էր գործող ու նորընտիր քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանի իրական մրցակիցը, այդուհանդերձ վերջինս հաղթանակ տարավ։
Նիկոլ Փաշինյանը սխալվեց ու պարտվեց։ Նրա սխալն այն էր, որ մնացել էր հեղափոխական էյֆորիայի տակ։ «Իմ քայլի» առաջնորդին թվացել էր, թե հիմա 2018 թվականն է, ինքը դեռ «կինոյի մեջի տղան է» և կարող է Աբովյանում ընտրություններն անցկացնել այնպես, ինչպես Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ժամանակ, երբ քաղաքականապես «պոլի փեդ» կարգին Հայկոյին դրեց քաղաքապետի թեկնածու և 80 տոկոս խփեց։ Այն ժամանակ քաղաքապետ էր ընտրվում ոչ թե Հայկոն, այլ Նիկոլը։ Հեղափոխությունը դեռ «տաք» էր ու արդյունքները կանխատեսելի էին։ Բայց հիմա լրիվ ուրիշ վիճակ է։
Հիմա նույնիսկ 2018–ի դեկտեմբերը չէ, երբ Փաշինյանը հիստերիկ մթնոլորտ ձևավորեց և կրկին էյֆորիկ ու հուզական վիճակում 70 տոկոս փախցրեց ԱԺ արտահերթ ընտրություններում։
Հիմա 2019–ի հունիսն է։ Մարդիկ արդեն հասցրել են մեկ տարվա ընթացքում տեսնել «թավշյա» տղաների ու աղջիկների և հատկապես Նիկոլ Փաշինյանի սուտը, դեմագոգիան, անգրագիտությունը, պոպուլիզմը, անհեռատեսությունը, քիրվայությունը և անարդյունավետությունը։
Աբովյանցիները «չէ» ասացին անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին։ Վերջինս փորձում էր Գագիկ Ծառուկյանի դեմ աշխատել ու Արարատցեմենտից հետո հերթական հարվածը հասցնել սեփական իշխանությունն ամրապնդելու համար, բայց չօգնեցին ո՛չ ընտրակեղծիքները, ո՛չ ահաբեկումները, ո՛չ կեղծ հրդեհը, ո՛չ «շարիկով» մարզպետի դեսուդեն թռչկոտելը, ո՛չ վարչակրիմինալ և ուժային լծակները։ Սա կենաց–մահու հարց էր թե՛ Փաշինյանի, թե՛ Ծառուկյանի համար։ Փաշինյանը ոչ թե չուզեց, այլ չկարողացավ ամբողջությամբ կեղծել ընտրություններն ու պարտվեց։
Փաշինյանը պարտվեց Աբովյանում և դա սպասելի էր, քանզի նրա վարկանիշը, ինչպես որ անկախ հետազոտություններն են ցույց տալիս, չի գերազանցում 30 տոկոսը։ Ընդ որում՝ այդ վարկանիշը գահավիժում է ամեն օր։
Այդ գահավիժումը, թերևս, չի զգացել Նիկոլը։ Իրեն թվացել է, որ եթե գնա Աբովյան ու քայլերթ անի, ապա իր նշանակած «պոլի փեդը» քաղաքապետ կդառնա։ Չդարձա՛վ։ Իսկ դա նշանակում է, որ Նիկոլն այլևս չի կարող խոսել ժողովրդի անունից և կամայականություններ թույլ տալ՝ հղում անելով ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության կարծիքին։ Ասել է թե՝ երկրում, փաստացի, կրկին լեգիտիմության ճգնաժամ է առաջանալու, քանզի մի բան է ձևականորեն օրինական ընտրություններով մեծամասնություն վերցնելը, մեկ այլ բան՝ հանրային ընկալումների դինամիկան։ Այդ դինամիկան բացասական է Փաշինյանի համար։
Փաշինյանը մտնում է ոչ լեգիտիմության դաշտ։ Նրան Աբովյանում քաղաքական ապտակ հասցրեցին։ Այդ ապտակը նոկաուտի, թե նոկդաունի կհանգեցնի, ժամանակը ցույց կտա։
Հ.Գ.։ Պարտությունից հետո Նիկոլն իր թիմակիցներին հրահանգել է սոցիալական ցանցերում գրել, թե բա սա մեր հաղթանակն է, քանի որ ընտրությունները չկեղծվեցին։ Սա «սև» սրտի, «բաբչկայով» մխիթարանք է։
Իրականությունը լրիվ այլ է։
1. Եթե չեն կեղծել ու Նիկոլը պարտվել է, նշանակում է, որ նա այլևս չի կարող իրեն վերապահել իրավունք՝ խոսել ժողովրդի անունից։
2. Իրականում կեղծել են, բայց մինչև վերջ չեն կարողացել կեղծել։ Կեղծելն էն գլխից էր, երբ մարզպետարանն աշխատում էր մեկ թեկնածուի դեմ և մյուս թեկնածուի օգտին, պետության գրեթե բոլոր ուժային լծակներն օգտագործվում էին ի օգուտ Նիկոլի թեկնածուի։

Никол проиграл Ваагну Геворгяну, не считая Царукяна
Можно сказать, что в городе Абовян произошла революция. Абовянцы отвергли мойшаговцев и лично их лидера. Это и является настоящей революцией.
Хотя Никол Пашинян лично участвовал в избирательной кампании и был, пожалуй, реальным соперником действующего и уже переизбранного мэра Ваагна Геворгяна, тем нее менее, победу одержал именно последний.
Никол Пашинян ошибся и проиграл. Его ошибка была в том, что он остался под революционной эйфорией. Лидеру «Моего шага» казалось, что на дворе всё еще 2018-ый, а он – «парень из кино», и может провести в Абовяне выборы точно так же, как в ходе избрания Совета старейшин Еревана, когда выдвинул кандидатом в мэры марионеточного в политическом плане Каргин Айко и «набил» 80 процентов. Тогда мэром избирался не Айко, а Никол. Все пребывали на революционной волне, и результаты были прогнозируемы.
Сейчас даже не декабрь 2018-го, когда Пашинян сформировал истерическую атмосферу и снова умыкнул на эйфории и эмоциях 70 процентов – на внеочередных выборах НС.
На дворе июнь 2019-го. Люди уже успели увидеть за год ложь, демагогию, безграмотность, популизм, недальновидность и неэффективность «бархатных» парней и девчат, в особенности Никола Пашиняна.
Абовянцы сказали «нет» лично Николу Пашиняну. Последний попытался работать против Гагика Царукяна и нанести ему очередной после Араратцемента удар, чтобы укрепить свою власть, но ему не помогли ни фальсификации, ни запугивания, ни постановочный поджог, ни метания губернатора-«Шарикова», ни административно-криминальные и силовые рычаги. Это было вопросом жизни и смерти как для Пашиняна, так и для Царукяна. Пашинян не то чтобы не захотел, а не сумел полностью сфальсифицировать выборы и проиграл.
Пашинян проиграл в Абовяне, и это было ожидаемо, так как его рейтинг, согласно независимым исследованиям, не превышает 30 процентов. Причем этот рейтинг падает с каждым днем.
По-видимому, этого падения Пашинян так и не заметил. Ему казалось, что, пойди он в Абовян и проведи там шествие, назначенная им «швабра» станет мэром города. Не стала. Это, в свою очередь, означает, что Никол впредь не может говорить от имени народа и допускать произвол, ссылаясь на мнение абсолютного большинства. То есть в стране, по факту, снова возникнет кризис легитимности, так как одно дело – взятие большинства на формально законных выборах, и совсем другое – динамика общественного восприятия. Для Пашиняна же эта динамика негативная.
Пашинян входит в поле нелегитимности. В Абовяне ему нанесли политическую пощечину. Приведет эта пощечина к нокауту или нокдауну, покажет время.
P.S. После поражения Никол распорядился членам своей команды писать в соцсетях, будто это – наша общая победа, так как выборы не были сфальсифицированы. Как говорится, попытка сделать хорошую мину при плохой игре.
В реальности же все совсем иначе.
1. Если не сфальсифицировали, и Никол проиграл, это означает, что он больше не может оставлять за собой права говорить от имени народа.
2. В реальности сфальсифицировали, но не смогли сделать этого до конца. Фальсификации были с самого начала, когда областная администрация работала против одного кандидата и в пользу другого, используя практически все силовые рычаги государства в интересах кандидата Никола.