Թեև հրաժարականի տեքստում գրեթե ոչինչ չի ասվում դրա պատճառների մասին, բայց տողատակերում ամեն ինչ երևում է։
Զեյնալյանի հրաժարականի պատճառները մի քանիսն են, բայց դրանցից հարկ է առանձնացնել երկուսը։
1. Նա ներսից է տեսնում այն քաոսն ու շիզոֆրենիան, ապօրինություններն ու դիլետանտիզմը, որոնք հանգեցնելու են փլուզումների և, ի վերջո, քաղաքական աղբանոց են նետելու քայլարածներին. Զեյնալյանը չի ուզում մնալ փլատակների տակ։
2. Անցումային արդարադատության և «վեթինգի» իրականացման ձևի ու բովանդակության հետ անհամաձայնությունը։
Այս երկրորդ կետը, թերևս, հրաժարականի ամենահիմնական պատճառն է եղել։
Բանն այն է, որ Փաշինյանը Զեյնալյանին նույնիսկ տեղյակ չի պահել, թե ինչ է նախատեսում «անցումայինով» և «վեթինգով»։ Դա շատ լավ երևում է։
«Անցումայինի» ամբողջ փաթեթը «ժողովրդի» վարչապետին ներկայացվել է Սորոսի հիմնադրամի և թելադրվել արևմտյան շատ կոնկրետ շրջանակների կողմից։ Ասել է թե՝ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը որևէ կերպ չի մասնակցել այն փաթեթի մշակմանը, որը Փաշինյանը թափահարում է դատավորների ու իր քաղաքական ընդդիմախոսների գլխավերևում։
Զեյնալյանին Փաշինյանն առաջարկում է կատարել փոստատարի ֆունկցիա, այսինքն՝ տանել փաթեթն ԱԺ ու հաստատել։ Իսկ այն, որ քայլարած ԱԺ–ն կդակի Փաշինյանի, իսկ փաստացի՝ Սորոսի ներկայացրած «բարեփոխումը», անկասկած է։
Զեյնալյանը շատ լավ զգացել է, որ իրեն վերապահված է անգլուխ նախարարի ֆունկցիա, և շատ լավ հասկացել է, թե ինչ կեղտոտ գործընթացներ են սպասվում «անցումայինի» արդյունքում, որոշել է հետ քաշվել՝ հետագայում քրեական հետապնդումից խուսափելու համար։ Նա չի ուզում իրավաքաղաքական պատասխանատվություն կրել մի բանի համար, որի հետ կապ չունի։
Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ Զեյնալյանի հրաժարականի պատճառների մասին։
Արտակ Զեյնալյանի հրաժարականի հիմնական պատճառների մասին
Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը հրաժարական է տվել։

Хотя в тексте заявления практически ничего не говорится о причинах данного шага, но зато всё проглядывает между строк.
Причин отставки Зейналяна несколько, но выделить из них стоит следующие две:
1. Он изнутри видит тот хаос и шизофрению, беззакония и дилетантизм, которые приведут к провалам и выбросят в итоге мойшаговцев на политическую помойку. Зейналян не хочет оставаться под руинами.
2. Несогласие с формой и содержанием реализации переходного правосудия и «веттинга».
Пожалуй, эти 2 пункта и являются самыми главными причинами его отставки.
Дело в том, что Пашинян даже не проинформировал Зайналяна о том, что он планирует осуществить посредством «переходного» и «веттинга». Это более чем заметно.
Весь пакет «переходного» был представлен «народному» премьеру фондом Сороса и продиктован весьма конкретными западными кругами. То есть в разработке пакета, которым Пашинян грозился судьям и своим политическим оппонентам, министерство юстиции РА никак не участвовало.
Пашинян предлагал Зейналяну выполнить функцию почтальона, то есть представить пакет в НС и утвердить. То же, что мойшаговское Национальное собрание компостирует представленную Пашиняном, знай –Соросом, «реформу», не вызывает никаких сомнений.
Зейналян прекрасно почувствовал, что ему отведена роль безголового министра, и прекрасно понял, какие грязные процессы ожидаются в результате «переходного», поэтому решил уйти в сторону – во избежание уголовного преследования в будущем. Он не хочет нести политико-правовой ответственности за то, к чему не имеет отношения.
Вот и всё, что нужно знать о причинах отставки Зейналяна.
Об основных причинах отставки Артака Зейналяна
Министр юстиции Армении Артак Зейналян подал в отставку.
Пашинян предлагал Зейналяну выполнить функцию почтальона, то есть представить пакет в НС и утвердить. То же, что мойшаговское Национальное собрание компостирует представленную Пашиняном, знай – Соросом, «реформу», не вызывает никаких сомнений.