Այժմ մենք գտնվում ենք քաղաքացիական եւ տարածաշրջանային զույգ պատերազմների հնարավոր եզրագծին, եւ ավելի լավ է հիմա խոսել:
Հայաստանը' հինավուրց այդ քաղաքակրթությունը, որն անցյալի ողբերգությունների պատճառով զրկված է եղել արդի պետականակերտման կարողությունից, պետք է անհապաղ ժողովրդավարական կարգ հաստատի իր տանը: Վերջապես դառնալով սեփական հետագծի պատասխանատուն, Հայաստանը նաեւ օրինական ակնկալիքներ ունի միջազգային գործընկերությունից:
Գլոբալ, ուստիեւ փոքրացած մեր այս դարում, ուր պաշարամիջոցներն ու իրավունքները հաճախ մրցում են առաջնահերթության համար, ներքին վարքը եւ արտաքին գործերը կազմում են մեկ եւ միեւնույն քաղաքական օրակարգի մասը: Հյուլեական լինեն, թե ոչ' բոլոր բաղադրիչներն էլ հաշվի մեջ են:
Հայաստանն ի վերջո պետք է իրավազորի քաղաքացիական ակունքին, ապահովի պատշաճ իրավական ընթացակարգեր ու հաշվետու կառավարում եւ անցկացնի իսկական ընտրություններ: Պետության կոռումպացվածությունն ու հետխորհրդային իշխանության վատ քողարկված ավատատիրական "ուղղահայացը" պետք է իրենց տեղը զիջեն հիմնարար ազատություններին եւ բոլորի համար հավասար հնարավորություններին: Պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն քաղբանտարկյալները եւ պատասխանատվության ենթարկվեն 2008թ. մարտի 1-ի տասը քաղաքացիների մահվան համար մեղավոր անձինք: Արդարությունը պետք է սկսվի ներսից, այլապես վստահաբար կհետեւի քաղաքացիական պոռթկումը:
Ժամանակակից անկախ պետականությունն անգնահատելի պարգեւ է, որը չպետք է մսխել կամ զիջել ուրիշի' լինի բարեկամ, թե թշնամի: Հայաստանի անվտանգությունը եւ զինված ուժերն իր ինքնիշխանության գործառույթներն են, ուրիշ ոչ մեկինը. ոչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, ոչ էլ ՆԱՏՕ-ն չպետք է կանչվեն' պաշտպանելու համար Հայաստանի սահմաններն ու շահերը: Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ Չինաստանի հետ հուսալի փոխադարձ հարաբերություններն առանցքային նշանակություն ունեն, սակայն այսօրվանից սկսյալ Հայաստանը պետք է ինքնիշխան կերպով տիրապետի իր սահմաններին եւ ռազմավարական նշանակության գույքին: Այս ընտրությունը պետք է հարգվի համակողմանիորեն:
Տարածաշրջանային հրամայականների վերադասավորումը պահանջում է դրանց փոխկապակցում Հայաստանի կենսական մտահոգությունների հետ:
Հայաստանը եւ աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը երբե՛ք չեն մոռանա Մեծ ցեղասպանությունը եւ իրենց Հայրենազրկումը: Չի կարելի ակնկալել, որ արձանագրություններով կամ համոզման այլ եղանակներով նրանք կվավերացնեն իրենց կորուստը կամ էլ կօրինականացնեն Ցեղասպանության "պտուղները"' ներառյալ. ա) բոլշեւիկների եւ թուրք ազգայնականների գործարքի արգասիք հանդիսացող անօրինական դե ֆակտո սահմանը, բ) հազարամյակների արժեք ունեցող մշակութային ժառանգության եւ ճարտարապետական կոթողների ոչնչացումը, գ) տների, դպրոցների, կաճառների եւ այլ ունեցվածքի համատարած սեփականազրկումը եւ դ) պատասխանատվությունից մշտատեւ պաշտոնական փախուստը դեպի մտագար ժխտողականության տարեգրություն:
Թուրք հասարակության ներսում մեկնարկել է ընդլայնվող մի հոսանք, որն ուզում է ուղիղ նայել սեփական պատմության աչքերին եւ, այսպիսով, վերաշարել իր պետության էքսկլյուզիվիստական հիմքերը: Թուրք հանրության այդ ներկայացուցիչներին պետք է ձեռք մեկնել եւ զորակցել արդեն շատ ուշացած նրանց ինքնաբացահայտմանը, ինչպեսեւ վաղվա դասագրքերում արժանին հատուցել այն թուրք ընտանիքներին, որոնցից մեկն էլ' վտանգելով իրեն, 1915-ին փրկեց իմ մեծ մայրիկի կյանքը:
Հրեաների Ողջակիզման եւ հետպատերազմյան Գերմանիայի ինքնամաքրող ռազմավարության օրինակով ճանաչումը պետք է առաջ բերի զղջում, որը' եթե խարսխված է ճշմարտության վրա, կտանի վերատիրության, փոխհատուցման, ազգային օջախ վերադառնալու իրավունքի ու հայ եւ թուրք ազգերի վերջնական հաշտության:
Հայաստանն ակնկալում է, որ համաշխարհային հանրությունը կպաշտպանի եւ կիրացնի օրենքի գերակայությունը թե ներսում, թե միջազգային ասպարեզում' առանց ապաստան որոնելու հայեցակարգային ու իրավակիրառական իմաստով այնպիսի կեղծ տարբերակումներում, ինչպիսին sui generis-ն է: Հետստալինյան ապագաղութացման եւ անկախացման համար Լեռնային Ղարաբաղի դատն օրինականորեն առնվազն նույնքան զորեղ է, որքան' Կոսովոյինը, Աբխազիայինը, Էրիթրեայինը կամ էլ Արեւելյան Թիմորինը, եթե չասենք ավելին: Արցախը պետք է պաշտոնապես եւ սահմանադրորեն ամրագրված իր սահմաններով ճանաչվի Հայաստանի, ինչպես նաեւ այն նույն երկրների կողմից, որոնք ճանաչման են արժանացրել վերը թվարկված պետական կազմավորումներին:
Այսօր Ադրբեջանը' Թուրքիայի աջակցությամբ, բերանից ռազմատենչ հուր է արձակում' ի լրումն 1988-94թթ. ձախողված իր նախահարձակ պատերազմի, որ նա սանձազերծել էր Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, եւ որի պատճառով էլ կորցրել է երբեւիցե որեւէ հռետորական պահանջ անգամ ներկայացնելու նախադրյալը: Հակառակ Բաքվի' մեղքն ուրիշների վրա բարդելու արդեն հայտնի արտածման, հենց ինքն է, որ այժմ բռնազավթել է հայոց հինավուրց բնօրրանները' Գարդմանքը, Շահումյանը, Գետաշենը, Արծվաշենը եւ Նախիջեւանը: Թող որ բոլոր ազգությունների փախստականները' ներառյալ տեղացի ադրբեջանցիները եւ մոտավորապես մեկ միլիոն հայերը, ովքեր տեղահանվել են այս տարածքներից, ինչպես նաեւ բուն Ադրբեջանից, վերադառնան իրենց բնիկ վայրերը: Սա անհրաժեշտ պայման է' comme il faut, սակայն հետագա տարածքային որեւէ ճշգրտում չի կարող լինել' առանց վերոնշյալ բռնազավթման հարցի լուծման:
Իսկ Վրաստանն ինքն իր օգտին եւ հանուն Հայաստանի հետ ապագա ամուր հարաբերությունների կգործի, եթե լիովին պաշտպանի Վրաստանի մեծաքանակ հայ համայնքի լեզվական, մշակութային, քաղաքացիական, քաղաքական եւ կրոնական իրավունքները: Հայոց պատմական Ջավախքի տարածաշրջանին պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել' իր ինքնության, ներկայացուցչական ինքնակառավարման եւ հայկական հանրապետության հետ կապի առումով: Սա հիմնարար նշանակություն ունի թե՛ Հայաստանի, թե՛ Վրաստանի ազգային անվտանգության համար, ինչպես որ քաղաքական նկատառումներով անարդար բանտարկությունից բոլոր էթնիկ հայ կալանավորներին ազատ արձակելու պարտադիր պայմանը:
Իրանը նույնպես պետք է փոխվի' յուրովի եւ իր տեմպով: Հիմքում ունենալով երկկողմ երկարատեւ հարաբերություններ Հայաստանի հետ' Իսլամական հանրապետությունը պետք է բարելավի ներքին գործունեությունը եւ, ի թիվս այլ խնդիրների, ճանաչի Ողջակիզումը' Shoah-ը: Իր հերթին Իսրայելը' որպես այդ ողջակիզման կրող, այլեւս պետք է դուրս գա Հայոց ցեղասպանության ժխտման իր մեղսակցությունից: Այս կապակցությամբ Վաշինգտոնը, Մոսկվան եւ եվրոպական մայրաքաղաքները համալիր քննադատական վերանայումներ կատարելու առիթն ունեն:
Միգուցե հասունացել է ժամանակը, որ անցյալի բոլոր մանրակերտերը փոխեն իրենց մատուցակերպը: Դասական-աշխարհաքաղաքական կամ թե էներգետիկ աղբյուրների հղմամբ «վարագույրը» շուտով պետք է իջնի արեւելք-արեւմուտք եւ հյուսիս-հարավ առանցքների երեկվա կլիշեի վրա:
Ի շահ փոքր հինավուրց Հայաստանի եւ մեծ Նոր աշխարհի:
Արդարություն' տանը, արդարություն' աշխարհում

В настоящее время мы находимся на грани двух вероятных войн - гражданской и региональной, и лучше поговорить сейчас.
Армения, эта древняя цивилизация, которая из-за трагедий прошлого была лишена возможности построения современной государственности, должна незамедлительно установить у себя в доме демократический строй. У Армении, ставшей, наконец, ответственной за собственный курс, есть также законные ожидания от международных партнеров.
В нашем глобальном, а, значит, сжатом веке, где ресурсы и права часто соревнуются между собой за первоочередность, внутреннее поведение и внешние дела составляют одну и ту же часть политической повестки. Все частицы, будь они атомные или нет, учитываются.
Армения, наконец, должна наделить правами гражданское движение, обеспечить надлежащие правовые процедуры и подотчетное управление, проводить настоящие выборы. Коррумпированность государства и плохо замаскированный феодальный «курс» постсоветских властей должны уступить место основополагающим свободам и равным для всех возможностям. Нужно безотлагательно освободить политзаключенных и привлечь к ответственности лиц, виновных в смерти 10 человек 1 марта 2008 года. Справедливость должна начаться внутри, иначе точно последует гражданский взрыв.
Современное независимое государство - бесценная награда, которую нельзя растратить или уступить другому, будь то другу или врагу. Безопасность и вооруженные силы Армении - факторы ее суверенности, ничьей больше: для защиты границ и интересов Армении не нужно звать ни Организацию договора о коллективной безопасности (ОДКБ), ни НАТО. Надежные взаимоотношения с Россией, США, Европой и Китаем имеют ключевое значение, однако, начиная с сегодняшнего дня, Армения должна самостоятельно хозяйничать на своих границах и распоряжаться имуществом стратегического характера. Этот выбор должен уважаться всеми сторонами.
Новый расклад региональных приоритетов требует их увязки с насущной обеспокоенностью Армении.
Армения и армянство, рассеянное по всему миру, никогда не забудут Геноцид армян и Лишение Родины. Нельзя ждать, что протоколами или другими способами убеждения они одобрят потерю или узаконят «плоды» Геноцида, включая: а) незаконную де-факто границу - следствие сделки между большевиками и турецкими националистами; б) уничтожение культурного наследия, насчитывающего тысячелетия, и архитектурных памятников; в) повсеместное лишение собственности: домов, школ, храмов и т.д.; г) постоянное официальное уклонение от ответственности и летопись абсурдного отрицания.
В турецком обществе стартовало расширяющееся движение, которое хочет смотреть в лицо своей истории, и, тем самым, перестроить эксклюзивистские основы своего государства. Этим представителям турецкого общества нужно протянуть руку и поддержать их очень запоздавшему самообличению, а в будущих учебниках должным образом представить такие турецкие семьи, одна из которых, подвергая свою жизнь опасности, в 1915 году спасла жизнь моей бабушке.
По примеру Холокоста евреев и самоочищающей стратегии послевоенной Германии признание должно выдвинуть вперед раскаяние, которое, если оно будет опираться на истину, поведет к обретению, компенсации, праву на возвращение в родной дом и окончательному примирению армянского и турецкого народов.
Армения ожидает, что международное сообщество поддержит и реализует верховенство закона как внутри, так и на международной арене, без концептуальных поисков прибежища и ложных с правовой точки зрения sui generic вариантов. Борьба Нагорного Карабаха за постсталинскую деколонизацию и независимость, как минимум, настолько же сильна в правовом смысле, как и борьба Косово, Абхазии, Эритреи или Восточного Тимора, если не сказать больше. Арцах в границах, закрепленных в его Конституции, официально должен быть признан Республикой Армения, а также теми странами, которые удостоили признания вышеперечисленные государственные образования.
Сегодня Азербайджан при поддержке Турции выпускает изо рта воинственное пламя, вдобавок к развязанной и проваленной им войне (1988-1994 гг.) против Нагорного Карабаха, из-за которой и потерял всякое основание для предъявления каких-либо требований, даже риторического характера. Баку, известный своей манерой взваливать вину на других, сам оккупировал древнейшие армянские земли - Гардман, Шаумян, Геташен, Арцвашен и Нахиджеван. Пусть беженцы всех национальностей, включая местных азербайджанцев, а также почти 1 миллион армян, изгнанных из этих территорий, а также из самого Азербайджана, вернутся на свою родину. Это необходимое условие - comme il faut, однако без обсуждения вопроса о вышеуказанной оккупации никакое уточнение территории в дальнейшем невозможно.
А Грузия будет действовать в свою пользу и во имя дальнейших прочных отношений с Арменией, если полностью поддержит языковые, культурные, гражданские, политические и религиозные права своей многочисленной армянской общины. На исторический армянский регион Джавахка нужно обратить особое внимание в плане его сущности, представительного самоуправления и связи с армянской республикой. Это имеет основополагающее значение для национальной безопасности как Армении, так и Грузии. Обязательным условием является также освобождение всех этнических армян, несправедливо арестованных по политическим мотивам.
Иран также должен измениться, своеобразно и в соответствии со своими темпами. Имея в основе длительные двусторонние отношения с Арменией, Исламская республика должна также улучшить внутреннюю деятельность, и, в числе прочих проблем, признать Холокост - Shoah. Израиль, народ которого подвергся Холокосту, в свою очередь, отныне должен перестать соучаствовать в отрицании Геноцида армян. В этой связи у Вашингтона, Москвы и европейских столиц есть повод для пересмотра комплексной критики.
Быть может, пришло время для изменения способа представления миниатюр прошлого. Ссылаясь на классические геополитические или энергетические источники, говорят, что в скором времени «занавес» на такие вчерашние клише, как оси «восток-запад» и «север-юг», опустится.
Справедливость – в доме, справедливость – в мире