Հայաստանը վճռականորեն կոչ է անում Ադրբեջանին ցուցաբերել իրական քաղաքական կամք հրադադարը պահպանելու ուղղությամբ. ԱԳՆ
Հայաստանը կտրականապես դատապարտում է իրավիճակի սրման ուղղությամբ վերջին երեք օրվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված միտումնավոր քայլերը, ինչը դրսևորվել է սեփական կորուստների վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվության տարածմամբ, Հայաստանի ղեկավարների հասցեին ֆիզիկական բռնության վերաբերյալ Ադրբեջանի խորհրդարանում իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից հրապարակայնորեն հնչեցված ուղղակի կոչերով և հրադադարի ռեժիմի խախտումների զգալի աճով, ինչն այսօր հանգեցրեց Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի սպանությանը: Ադրբեջանի այս գործողությունները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ մայիսի 30-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան առավելագույնս զսպվածություն ցուցաբերելու և լարվածությունից խուսափելու վերաբերյալ կողմերին ուղղված կոչով: Այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Այս վերջին զարգացումները մարտահրավեր են նետում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Հայաստանի և Արցախի կողմից գործադրվող կառուցողական ջանքերին՝ ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու դրան նպաստող միջավայրի ձևավորմանը, և հանդիսանում են լուրջ հետքայլ վերջին ամիսների ընթացքում ձեռնարկված բոլոր ջանքերից: Ադրբեջանը ոտնահարում է իր իսկ հանձնառությունները, որոնք ստանձնել է 2018թ. Միլանում, 2019թ. Վիեննայում և 2019թ. Մոսկվայում ընդունած վերջին համատեղ հայտարարություններով:
Ադրբեջանի դատապարտելի այս գործողությունները, շուտափույթ կերպով չդադարելու դեպքում, կարող են լուրջ խոչընդոտ դառնալ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում հետագա քայլերի համար: Դրանք նաև հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի վստահելիությունը և նրանց կարողությունը հավատարիմ մնալ հրադադարը պահպանելու և ամրապնդելու վերաբերյալ 2018թ. սեպտեմբերին Դուշանբեում ձեռք բերված և 2019թ. մարտին Վիեննայում վերահաստատված հանձնառություններին: Հայաստանը վճռականորեն կոչ է անում Ադրբեջանին ցուցաբերել իրական քաղաքական կամք՝ արտահայտված հրադադարը պահպանելու ուղղությամբ կոնկրետ ու արդյունավետ գործողություններով: Ադրբեջանը լիակատար պատասխանատվություն է կրելու իրադրության հետագա սրման ռիսկերի համար:
Ադրբեջանի վերջին վտանգավոր և առճակատման գնացող գործողությունները հիշեցում են իրենց նախկին բռնությունների, վայրագությունների և ագրեսիայի փորձերի և վկայում են Արցախի ժողովրդի կենսական ֆիզիկական անվտանգության ռիսկերի մասին:
Հայաստանը վերահաստատում է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, որի համար հրադադարի խստագույն պահպանումն էական պայման է: Արցախի և նրա ժողովրդի անվտանգությունն որևէ հանգամանքում վտանգի չի ենթարկվելու:
Վերջին միջադեպն ընդգծում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հրադադարի խախտումների ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմի ներդրման վերջնականացման և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հրատապությունը՝ համաձայն Ադրբեջանի՝ 2016թ. Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ստանձնած պարտավորությունների:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը իր խորին ու անկեղծ ցավակցությունն է հայտնում Արցախի պաշտպանության բանակի ժամկետային զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի ընտանիքին և հարազատներին:

Азербайджан будет нести полную ответственность за риски дальнейшего обострения ситуации – МИД Армении
Армения категорически осуждает преднамеренные шаги Азербайджана на протяжении последних трех дней в направлении обострения ситуации, что было выражено посредством распространения фальшивой информации о собственных потерях, прямыми публичными призывами представителей партии властей о применении физического насилия к руководителям Армении и ощутимым увеличением нарушений режима перемирия, что сегодня привело к убийству военнослужащего Армии обороны Арцаха Сипана Мелконяна. С подобным заявлением выступило Министерство иностранных дел Армении.
«Эти действия Азербайджана произошли после того, когда 30 мая сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с призывом о демонстрации максимальной сдержанности и избегания напряжения. Эти последние развития бросают вызов конструктивным усилиям, предпринимаем Арменией и Арцахом под патронажем сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленным на мирное урегулирование конфликта и формирование соответствующей ему среды и являются серьезным шагом назад после всех усилий, предпринятых на протяжении последних месяцев», – отмечается в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.
Как отмечает МИД республики, Азербайджан нарушает свои же обязательства, которые были приняты им в Милане в 2018 году и в Москве в 2019 году последними заявлениями.
«В случае если эти достойные осуждения действия Азербайджана не прекратятся скорейшим образом, они могут стать серьезным препятствием для дальнейших шагов в рамках процесса урегулирования конфликта. Они также ставят под сомнение надежность Азербайджана и их способность оставаться верными вновь подтвержденным обязательствам по сохранению режима перемирия, принятым в сентябре 2018 года в Душанбе и в марте 2019 года в Вене», – говорится в сообщении.
Армения решительно призывает Азербайджан продемонстрировать политическую волю, выраженную конкретными и эффективными действиями в направлении сохранения режима перемирия.
В заявлении отмечается, что Азербайджан будет нести полную ответственность за риски дальнейшего обострения ситуации.
Последние опасные и приводящие к конфронтации действия Азербайджана напоминают об их прежних попытках насилия, зверств и агрессии и свидетельствуют о рисках жизненной физической безопасности народа Арцаха.
«Армения вновь подтверждает, что мирному урегулированию нет альтернативы, и его существенным условием является строжайшее сохранение режима перемирия. Безопасность Арцаха и его народа ни при каких обстоятельствах не подвергнутся опасности. Последний инцидент подчеркивает актуальность завершения внедрения расследующего механизма ОБСЕ и расширения офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ согласно обязательствам, принятым Азербайджаном в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году. Министерство иностранных дел Армении выражает свои глубокие и искренние соболезнования семье и родным военнослужащего срочной службы Армии обороны Арцаха Сипана Мелконяна», – отмечается в заявлении МИД Армении.