Թեև ՀՀ սահմանադրությամբ մեր երկրի նախագահը պետության գլուխն է, բայց նախագահ նշանակված Արմեն Սարգսյանն ավելի շատ մեխի գլուխ է հիշեցնում (մեղմ ասած), քանզի թույլ տվեց, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը բարոյաքաղաքական առումով հարվածի պետության գլխին։
Մենք հիմա ունենք անգլուխ պետության գլուխ։ Ու ոչ մի արհեստական ու քծնանքային ժպիտ չի փրկի այս «անգլիացուն»։
Բանն այն է, որ այսօր Արմեն Սարգսյանը տեղի է տվել Նիկոլ Փաշինյանի անձնական կապրիզներին ու քաղաքական նեղ հաշվարկին՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր առաջադրելով լևոնանիկոլական տանդեմին կից իրավաբան աշխատող Վահե Գրիգորյանին։ Նրան, ով հրապարակավ Արմեն Սարգսյանին համարել է ոչ լեգիտիմ։
Արմենը մի քիչ դիմադրեց, մի քանի թեկնածու առաջադրեց, բայց, փաստորեն, տեղի տվեց։ Եվ այս մարդուն մենք՝ հարկատուներս, պահում ենք որպես պետության գլուխ, ով օրերս բավական լղոզված արտահայտվեց սահմանադրական կարգի տապալմանը միտված փաշինյանական հերթական նախաձեռնությանը՝ դատարանները շրջապատելուն։ Մինչդեռ մայր օրենքի համաձայն՝ նախագահը պետք է հետևեր Սահմանադրության պահպանմանը։
Արմեն Սարգսյանի գրասենյակը տարածել է մի հայտարարություն, թե բա՝ նկատի ունենալով, որ ՍԴ անդամի թեկնածուի ընտրության հարցը չի կարող անվերջանալի գործընթացի վերածվել, դառնալ քաղաքական սակարկությունների կամ շահարկումների առարկա, հենվելով իր և իրավական հանրույթի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ՍԴ դատավորի հավանական թեկնածուների հետ վերջին երկու օրերի ընթացքում ունեցած քննարկումների արդյունքների վրա՝ հանրապետության նախագահն առաջարկում է Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը:
Բոլորի համար էլ պարզ է, որ Արմեն Սարգսյանը ոչ թե իր ցանկությամբ, այլ վախից ու իր թսիկ տեսակից ելնելով է ընդառաջ գնացել Նիկոլ Փաշինյանի անձնական կապրիզին ու պատկերավոր ասած՝ լիզել իր թքածը։ Դա ինքնանվաստացում էր։ Ուրիշ ոչինչ։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանին, ապա Վահեի հարցում նրա համառությունը ցույց է տալիս, որ նա փորձում է էգոիզմի վրա հիմնված տոտալիտար ռեժիմ կառուցել։ Այդ ռեժիմի կառուցումը թույլ չտալը և Նիկոլ Փաշինյանին պետական կառավարման համակարգից հեռացնելը Հայաստանի ու Արցախի շահերով առաջնորդվող բոլոր շրջանակների օրակարգային հարցը պետք է դառնա։
Արմեն Սարգսյանի ինքնանվաստացումը

Хотя по Конституции РА президент нашей страны является главой государства, но назначенный президентом Армен Саркисян скорее является нулем без палочки (мягко говоря), так как позволил Николу Пашиняну уничтожить себя в морально-политическом плане.
Сейчас мы имеем лишь плешь на голом месте. И ни одна искусственная и заискивающая улыбка не в состоянии спасти этого «англичанина».
Дело в том, что Армен Саркисян поддался личным капризам и узким политическим расчетам Никола Пашиняна, выдвинув кандидатом в судьи Конституционного суда работающего юристом при левоно-николовском тандеме Ваге Григоряна. Того самого, кто публично назвал Армена Саркисяна нелегитимным.
Армен немного посопротивлялся, предложил несколько кандидатур, но, фактически, уступил. И этого человека мы, налогоплательщики, держим в качестве главы государства. На днях он весьма размыто высказался о направленной на свержение конституционного строя очередной пашиняновской инициативе по окружению зданий судов. Между тем как, согласно Основному законы страны, президент должен был следить за соблюдением Конституции.
Офис Армена Саркисяна распространил заявление, в котором говорится, что, придавая важность эффективной деятельности правовой системы, в том числе Конституционного суда, и, учитывая, что вопрос избрания члена КС не может превращаться в бесконечный процесс, становясь предметом политических торгов или спекуляций, а также опираясь на результаты обсуждений с представителями правового сообщества и возможными кандидатами в судьи КС в течение последних двух дней, президент республики предлагает кандидатуру Ваге Григоряна
Всем понятно, что Армен Саркисян уступил личному капризу Никола Пашиняна и пошел на попятную не по собственному желанию, а ввиду своей трусливой натуры. Это было самоунижением. Ничего больше.
Что касается Никола Пашиняна, то его настойчивость в вопросе Ваге свидетельствует о его желании построить основанный на эгоизме тоталитарный режим. Недопущение построения этого режима и отстранение Никола Пашиняна от системы государственного управления должны стать вопросами повестки всех руководствующихся интересами Армении и Арцаха кругов.
Самоунижение Армена Саркисяна